demineralizacja-szkliwa-zebow
Problemy jamy ustnej

Demineralizacja szkliwa – co trzeba o niej wiedzieć?

Choć szkliwo jest najtwardszą tkanką w całym ludzkim organizmie, wcale nie oznacza to, że jest niezniszczalne. Długie działanie kwasów produkowanych przez bakterie bytujące w jamie ustnej może doprowadzić do demineralizacji szkliwa. Co to oznacza dla zębów? Czy można temu zapobiec? Przeczytaj, jak uniknąć uszkodzeń uzębienia i co może Ci w tym pomóc?

 

Czym jest szkliwo zębów?

Zęby zbudowane są z wielu tkanek, z których najważniejszą jest szkliwo. To ono otacza zębinę oraz widoczną ponad dziąsłami koronę. Jego funkcją jest ochrona zęba przed codzienną ekspozycją na czynniki zewnętrzne – stanowi niejako tarczę przed ścieraniem, uszkodzeniami oraz bakteriami. Szkliwo pełni ogromnie ważną funkcję dla stanu uzębienia, ponieważ pokrywa miękką zębinę. Znajdujące się w niej kanaliki nerwowe, w momencie uszkodzenia zewnętrznej warstwy zęba, zostają odsłonięte, w efekcie prowadząc do nadwrażliwości i bólu.

Również wszelkie uszkodzenia mechaniczne mogą odsłaniać wewnętrzne tkanki, narażając je na powstanie próchnicy. Niestety ukruszenia lub pęknięcia są trwałe i niemożliwe do regeneracji.

Dla erozji zębów groźna jest tu również demineralizacja szkliwa, która postępuje często bez naszej wiedzy. Jest to proces, w którym kwasy wytwarzane przez bakterie prowadzą do uwalniania jonów mineralnych. Często nazywa się to odwapnieniem. W efekcie tkanka otaczająca ząb staje się osłabiona i podatna na ubytki. W przeciwieństwie do uszkodzeń mechanicznych ten proces można zahamować.

Złe nawyki niszczą szkliwo

Najczęstszą przyczyną erozji szkliwa, czyli jego demineralizacji, są nieprawidłowe nawyki żywieniowe. To, co jemy, ma kluczowe znaczenie dla stanu naszego uzębienia. Niszcząco działają przede wszystkim kwasy, które są zawarte w takich produktach, jak owocowe napoje i cukierki. Same cytrusy o kwaskowatym smaku mogą również przyspieszać ten proces.

Oprócz kwaśnego jedzenia destrukcyjne dla zębów są cukry proste, a więc przede wszystkim słodycze i skrobia. Nadmiar węglowodanów stwarza dobre warunki dla rozwoju bakterii bytujących na płytce nazębnej, które z kolei produkują kwasy prowadzące do demineralizacji.

Do innych nawyków niszczących szkliwo zalicza się także niewystarczającą higienę jamy ustnej. Niedokładne mycie zębów powoduje narastanie płytki nazębnej, która jest siedliskiem bakterii. Co ważne, niewskazane jest również szczotkowanie tuż po spożyciu kwaśnego jedzenia – w ten sposób łatwo o uszkodzenia.

zdrowe-zeby-szkliwo

Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Zmiany w obrębie szkliwa niestety są nieodwracalne, dlatego tak ważna jest świadoma profilaktyka. Chociaż stomatologia to jedna z najlepiej rozwijających się działów medycyny, leczenie zębów jest nierzadko problematyczne oraz coraz droższe.

Dbaj o zdrowie jamy ustnej, wprowadzając zdrowe nawyki dietetyczne. Ograniczenie prostych cukrów to nie tylko korzyść dla zębów, ale i całego organizmu. Jeśli już decydujesz się na szklankę soku, dobrym rozwiązaniem jest picie przez słomkę – w ten sposób unikniesz kontaktu płynu z zębami.

Oprócz tego pamiętaj o regularnym szczotkowaniu. Pomocne będą w tym specjalne pasty remineralizujące. Zawierają one związki wapnia i fosforu, które powlekają szkliwo, tworząc dodatkowy pancerz ochronny przed uszkodzeniami.

Szczoteczka soniczna w walce z demineralizacją szkliwa

W profilaktyce przeciw demineralizacji szkliwa kluczowe jest regularne i dokładne mycie zębów. Najlepiej sprawdzi się w tym szczoteczka soniczna o miękkiej końcówce, która usuwa resztki jedzenia, dociera do każdych zakamarków, a przy okazji delikatnie masuje dziąsła.

Jeśli cierpisz na nadwrażliwość, nosisz aparat lub chcesz zwiększyć jakość higieny jamy ustnej, doskonałym wyborem jest irygator ze szczoteczką soniczną. Taki zestaw to inwestycja w zdrowie i wygodę. Strumień wody pod ciśnieniem usuwa płytkę nazębną, docierając do ciasnych przestrzeni międzyzębowych oraz kieszonek przydziąsłowych.

Chroń szkliwo z Waterpik

Masz pełny wpływ na wygląd i zdrowie Twojego uzębienia. Zadbaj więc o nie zawczasu, wprowadzając świadomą profilaktykę z odpowiednimi narzędziami. Na Waterpik czeka na Ciebie najlepsza szczoteczka soniczna, która pomoże Ci w zachowaniu starannej higieny jamy ustnej. Sprawdź również nasz asortyment irygatorów oraz akcesoriów, również przeznaczonych dla dzieci.

Możliwość komentowania Demineralizacja szkliwa – co trzeba o niej wiedzieć? została wyłączona