bakterie-w-jamie-ustnej
Problemy jamy ustnej

Bakterie w jamie ustnej – jak sobie z nimi radzić?

Jama ustna jest siedliskiem setek odmian bakterii. Część z nich jest pożyteczna dla naszego organizmu i pomaga m.in. we wstępnym rozkładzie pokarmu czy ochronie zębów. Te miliony mikrobów stanowią naturalne zjawisko i nie są zagrożeniem dla zdrowia, jednak warunkiem jest równowaga fizjologiczna. Gdy zostaje ona zaburzona, bakterie mogą wyrządzić wiele szkód, atakując zęby i dziąsła. Przeczytaj, jak zapobiegać negatywnemu wpływowi drobnoustrojów.

 

Jama ustna jako siedlisko różnorodnych bakterii

Uważa się, że w jamie ustnej może zamieszkiwać nawet 700 gatunków bakterii. Jednak mikroflora każdego człowieka różni się, m.in. w zależności od stosowanej diety, nawyków czy chorób. „Nadprogramowe” bakterie mogą wywoływać różnego rodzaju schorzenia, od próchnicy po paradontozę i inne choroby przyzębia, a nawet halitozę będącą źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust.

Szczególnie groźne dla zdrowia zębów są szczepy z gatunku:

  • Streptococcus mutants;
  • Streptococcus gordonii.
  • Porphyromonas gingivalis;
  • Lactobacillus rhamnosus.

Pożywką dla tych bakterii są przede wszystkim cukry proste, dlatego ich namnażaniu sprzyja spożywanie węglowodanów, a także nieprawidłowa higiena jamy ustnej (zalegające resztki między zębami).

Niepokój może wzbudzać nie tylko zaburzenie mikroflory ze względu na ilość szkodliwych bakterii. Problemem jest również sytuacja, gdy w jamie ustnej pojawiają się drobnoustroje, których nie powinno tam w ogóle być. Takie zakażenia są szczególnie groźne i mogą atakować również inne partie organizmu.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej prowadzi do poważnych schorzeń

Bakterie żywią się przede wszystkim resztkami zalegającymi w przestrzeniach międzyzębowych. Ich siedliskiem jest również nieusuwana płytka nazębna. Zaniedbując higienę, stwarzasz w ten sposób doskonałe warunki do rozwoju dla drobnoustrojów. Niestety skutki tego mogą być opłakane. Bakterie produkują kwasy, które prowadzą do demineralizacji szkliwa, a co za tym idzie, osłabienia tkanek zębowych i rozwoju chorób. Jednocześnie produkowane przez drobnoustroje enzymy umożliwiają im dotarcie do wrażliwej na uszkodzenia zębiny.

Leczenie ubytków oraz chorób przyzębia jest długotrwałe i kosztowne. W ekstremalnych przypadkach mogą również rozwinąć się infekcje atakujące kości czy nawet inne narządy.

Aby nie dopuścić do psucia zębów i dziąseł, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki.

ochrona-zebow-przed-bakteriami

Regularne mycie zębów szczoteczką soniczną

Szczotkowanie zębów to podstawa codziennej higieny jamy ustnej. Najlepiej wykonywać tę czynność co najmniej dwa razy dziennie, a jeśli masz taką możliwość, również po każdym posiłku. W ten sposób na bieżąco pozbędziesz się resztek jedzenia oraz zapobiegniesz narastaniu płytki nazębnej. Do mycia doskonale sprawdzają się soniczne szczoteczki do zębów, które są szczególnie polecane przez stomatologów. Działają one na podstawie generatora fal dźwiękowych, który wprawia główkę w delikatne drgania. Dzięki temu włoski docierają do ciasnych przestrzeni, a zjawisko zwane kawitacją zmienia wodę, ślinę oraz pastę do zębów w aktywne bąbelki, zwiększając efektywność szczotkowania.

Nawet z tak zaawansowanym urządzeniem, jakim jest szczoteczka soniczna, ważne jest przykładanie uwagi do jakości mycia zębów. Pamiętaj, by szczotkować przez co najmniej 2 minuty, poświęcając ok. 30 sekund na każdą ćwiartkę zgryzu. Na koniec dokładnie wypłucz usta, ewentualnie używając płynu antyseptycznego.

Irygator – ochrona zębów przed bakteriami

Uzupełnieniem dla codziennego szczotkowania zębów może być irygator wodny. To urządzenie emitujące strumień wody pod ciśnieniem, która dociera do ciasnych przestrzeni między zębami i tuż przy dziąsłach. Polecane jest zwłaszcza osobom borykającym się z nadwrażliwościami, ale i tym, którzy chcą wybielić zęby. Warto włączyć irygacje do regularnej profilaktyki przeciwbakteryjnej. Najlepsze irygatory znajdziesz w ofercie sklepu Waterpikpolska.pl.

Powiedz: stop! szkodliwym bakteriom

Zaburzona flora mikrobakteryjna jest przyczyną wielu chorób w obrębie jamy ustnej. Przestań dostarczać pożywki bakteriom i zadbaj o prawidłową higienę zębów. Pomocne będą w tym urządzenia od Waterpik rekomendowane przez stomatologów i higienistów. Znajdź u nas swój najlepszy irygator do zębów oraz szczoteczkę soniczną, które pomogą Ci w codziennej profilaktyce. Zapraszamy również do przejrzenia oferty akcesoriów.

Możliwość komentowania Bakterie w jamie ustnej – jak sobie z nimi radzić? została wyłączona