etapy-rozwoju-prochnicy
Problemy jamy ustnej

Etapy rozwoju próchnicy i sposoby zapobiegania

Jak wynika z badań, zaledwie 50% Polaków myje zęby 2 razy dziennie, a aż 4 miliony osób nie robi tego wcale. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! Nic więc dziwnego, że próchnica nazywana jest chorobą społeczną. A czy wiesz, że jest ona zaraźliwa? Poznaj etapy jej rozwoju oraz sposoby zapobiegania – zadbaj lepiej o swoje zęby!

 

Próchnica – choroba bakteryjna

Istotny wpływ na powstanie płytki nazębnej mają pozostawione w jamie ustnej resztki pokarmu, które stają się pożywką dla bakterii. Próchnica jest zaraźliwa. Można się nią zarazić np. poprzez:

 • pocałunki,
 • korzystanie z tych samych naczyń i sztućców,
 • używanie wspólnych szczoteczek.

Najlepszą pożywką dla bakterii są węglowodany, czyli wszystkie słodycze. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Duże znaczenie ma dobór odpowiedniej szczoteczki i właściwe szczotkowanie zębów z każdej strony, w przestrzeniach międzyzębowych i na linii styku zębów z dziąsłami.

Jak powstaje próchnica? Kolejne etapy

Ubytki próchnicowe tworzą się zarówno w zębach mlecznych, jak i stałych. Jeśli nie myje się zębów systematycznie albo między kolejnymi szczotkowaniami mija dużo czasu, osadzają się na nich miękkie złogi, a bakterie kwasotwórcze namnażają się bardzo szybko. Wyróżnia się kilka etapów powstawania próchnicy:

 • pojawianie się na zębach przebarwionych plam, które są wynikiem niedoboru wapnia i tworzenia się płytki nazębnej,
 • demineralizacja szkliwa i rozpad tkanek twardych zęba – szkliwo nie może już się odbudować w procesie naturalnej remineralizacji,
 • rozpad zębiny – na skutek braku wapnia i fosforanów zostaje osłabiona powierzchnia szkliwa, która pęka i powstają ubytki,
 • jeśli chory nie zgłosi się do stomatologa, zakażenie przenika do miazgi zębowej, co może doprowadzić do zapalenia, martwicy i zgorzeli miazgi zębowej.

Tylko właściwa higiena jamy ustnej i systematyczne wizyty u dentysty mogą przeciwdziałać próchnicy. Stomatolodzy rekomendują używanie szczoteczki sonicznej oraz irygatora do tzw. nitkowania wodnego.

Profilaktyka przeciw próchnicowa

Jak podkreślają dentyści, próchnica mleczaków jest jedną z najpowszechniejszych chorób wśród dzieci. Nieleczona może odbić się na stanie zdrowia zębów stałych, a także całego organizmu. Nie czekaj z pierwszą wizytą u dentysty do momentu, gdy zauważysz czarne plamki na zębach dziecka. Ważna jest profilaktyka oraz oswojenie malucha z gabinetem i stomatologiem.

Dokładna codzienna higiena jamy ustnej to najlepsza ochrona przed próchnicą, dlatego:

 1. Szczotkuj zęby 2 razy dziennie przez około 2-3 minuty.
 2. Używaj nici dentystycznych.
 3. Myj zęby szczoteczką soniczną – technologia oscylacyjno-rotacyjna jest bardziej skuteczna od tradycyjnego szczotkowania. Pomaga usunąć płytkę nazębną i eliminować bakterie powodujące próchnicę. Soniczne drgania powodują dodatkowy masaż dziąseł.
 4. Do pukania jamy ustnej używaj irygatora – obniża krwawienie i zapalenie dziąseł, pobudza do szybszego krążenia krwi w tkankach przyzębia.
 5. Odwiedzaj regularnie stomatologa – zapobiegniesz próchnicy, zachowasz zdrowe zęby i dziąsła.
 6. Ogranicz jedzenie słodyczy i właściwie się odżywiaj. Jedz sery, mleko i jarzyny. Żuj pokarmy twarde, ziarniste, które zmuszają do gryzienia i naturalnie oczyszczają zęby. Pij dużo płynów – zapobiegniesz suchości w jamie ustnej.

jak-powstaje-prochnica

Irygator ze szczoteczką soniczną – walcz z próchnicą!

Jeśli chcesz skutecznie przeciwdziałać próchnicy, zaopatrz się w irygator. Z pewnością przyda Ci się też szczoteczka soniczna, dzięki której lepiej zadbasz o higienę jamy ustnej. Polecamy urządzenia Waterpik w bardzo atrakcyjnej cenie, m.in.:

 • szczoteczkę soniczną ST-01 – ma trzy tryby pracy: klasyczne szczotkowanie, wybielanie i usuwanie osadów oraz masowanie dziąseł,
 • irygator WP-160 – w komplecie 7 końcówek – 2 standardowe, po jednej do języka, koron, mostów, implantów, jedna ortodontyczna, periodontyczna (jeśli masz problemy z otwartymi kieszonkami przyzębnymi) + jedna szczoteczka do zruszania płytki nazębnej.
 • zestaw WP-861 do kompleksowej ochrony zębów przed próchnicą – daje możliwość szczotkowania i nitkowania w jednym urządzeniu, a także masażu dziąseł.

Najlepsze porady ekspertów tylko u nas!

W sklepie z urządzeniami Waterpik znajdziesz szczoteczki soniczne i irygatory rodzinne – stacjonarne i mobilne, w atrakcyjnych cenach. Nasi eksperci chętnie pomogą Ci dobrać niezbędne akcesoria, np. końcówki do czyszczenia języka. Chcesz znaleźć jeszcze więcej ciekawych porad, jak lepiej zadbać o zęby i ustrzec się próchnicy? Regularnie zaglądaj na naszego bloga – zapraszamy do zakupów i życzymy inspirującej lektury.