czarne-zeby-u-dzieci
Problemy jamy ustnej

Czarne zęby u dzieci – dlaczego należy leczyć mleczaki?

Niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że mleczaki i tak wypadną, więc nie trzeba o nie specjalnie dbać. To błąd! Gdy pojawią się pierwsze zęby, należy regularnie je czyścić, używając szczoteczek i past odpowiednich do wieku malucha. Co jest przyczyną czarnych zębów u dzieci, dlaczego należy leczyć mleczaki? Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci Waterpik Polska.

Przyczyny czarnych zębów

Jest ich przynajmniej kilka. Czarne zęby u niemowlaka mogą pojawić się w wyniki choroby hemolitycznej – spowodowanej konfliktem krwi matki i dziecka. Inne przyczyny to:

 • próchnica zębów,
 • martwy ząb,
 • zaawansowana fluoroza,
 • lapisowanie zębów.

Dlatego warto zadbać o zdrowie jamy ustnej malucha już od najwcześniejszych lat – gdy tylko pojawią się pierwsze zęby. To mit, że nie trzeba ich plombować, bo i tak wypadną. Warto zaszczepić w dzieciach prawidłowe nawyki i zachęcać je do regularnego mycia mleczaków.

Polecamy szczoteczkę soniczną, która delikatnie czyści zęby dziecka i usuwa znacznie więcej płytki bakteryjnej niż manualna.

Konsekwencje zepsutych zębów u dzieci

Pamiętaj, nieleczona próchnica może nieść za sobą przykre konsekwencje, takie jak:

 • problemy z uzębieniem stałym i ich przedwczesna utrata,
 • nieprawidłowy zgryz,
 • problemy trawienne,
 • wady wymowy.

Zęby mleczne są mniej odporne na choroby niż stałe. Dlatego są bardziej podatne na próchnicę. By chronić maluchy przed tą chorobą, zachęcaj je do kompleksowej ochrony jamy ustnej. Dobra szczoteczka i irygator dla dzieci sprawdzą się doskonale. Polecamy szczoteczki soniczne Waterpik. Chronią dziąsła i delikatnie czyszczą zęby. Ich technologia oparta jest na wytwarzaniu fal dźwiękowych o ściśle określonym natężeniu. Dzięki wysokim częstotliwościom fale mają właściwości bakteriobójcze.

Zadbaj, aby dziecko wzięło udział w akcji fluoryzowania zębów. Zabieg ten wzmacnia szkliwo i zapobiega próchnicy.

Lapisowanie i borowanie zębów

Rodziców często niepokoją białe plamki pojawiające się na zębach dziecka. Z czasem robią się one ciemnobrązowe – to próchnica. W celu zahamowania jej dalszego rozwoju, stomatolodzy zalecają zabieg lapisowania zębów – pokrywania uzębienia bakteriobójczym roztworem azotanu srebra. Od tej metody powoli się jednak odchodzi, gdyż lapisowane zęby mają czarny kolor. Coraz częściej zepsute mleczaki oczyszcza się – boruje, a następnie plombuje.

W dbaniu o higienę jamy ustnej niezwykle skuteczne są szczoteczki soniczne i irygatory stomatologiczne dla dzieci. Dzięki tym urządzeniom dotrzesz nawet do najmniejszych zakamarków – także do przestrzeni międzyzębowych.

higiena-zebow-dzieci

Podstawowa higiena zębów mlecznych

Kiedy tylko zaczynają wyżynać się u maluszka mleczne zęby, myj je dwa razy dziennie odpowiednio dobraną do wieku dziecka szczoteczką. Podstawowa higiena jamy ustnej zapobiega chorobom, a także kształtuje dobre nawyki poprzez przyzwyczajanie do codziennych zabiegów szczotkowania i płukania jamy ustnej. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się jeszcze przed pierwszymi urodzinami dziecka. Dentysta dokładnie obejrzy uzębienie pod kątem ewentualnych ognisk próchnicy czy też nieprawidłowości rozwojowych. Przy okazji maluch oswoi się z gabinetem dentystycznym.

W początkowym okresie wyżynania się pierwszych zębów dziąsła są bardzo wrażliwe, więc wybrane akcesoria do pielęgnacji powinny być delikatne.

Dla przedszkolaka z powodzeniem możesz kupić szczoteczkę soniczną z miękkim włosiem. Fale dźwiękowe generują drgania, które pomagają dokładne oczyścić przestrzenie między zębowe, nie powodując podrażnień dziąseł. Wbudowany timer pozwala kontrolować czas szczotkowania – sygnał informuje, kiedy rozpocząć mycie kolejnego obszaru jamy ustnej. Jest to duże ułatwienie szczególnie dla maluchów, które często mają problem w równomiernym szczotkowaniu zębów.

Do płukania polecamy irygatory stomatologiczne Waterpik Polska. Proponujemy produkty dla dzieci – WP-260 NANO. Model ten zaprojektowano specjalnie z myślą o najmłodszych. To urządzenie:

 • kompaktowe ,
 • proste w obsłudze,
 • zbiornik w ciemności świeci
 • w zestawie są naklejki, którymi można udekorować zbiornik
 • z 3-stopniową płynną regulacją ciśnienia.

Zadbaj o zęby mleczne dziecka z Waterpik!

Zastanawiasz się, jak zachęcić malucha do mycia zębów? Zamień obowiązek w zabawę, a Twoja pociecha na pewno to polubi. To zadanie ułatwią Ci akcesoria od Waterpik Polska Szczoteczka soniczna i irygator dla dzieci to doskonały prezent dla najmłodszych, którzy uczą się, jak prawidłowo czyścić mleczaki. Zadbaj o zęby mleczne swojej pociechy razem z nami.

Możliwość komentowania Czarne zęby u dzieci – dlaczego należy leczyć mleczaki? została wyłączona