koncowka-szczoteczki-do-zebow
Higiena jamy ustnej

Końcówka szczoteczki do zębów – twarde, miękkie czy średnie włosie?

Twardość końcówki szczoteczki do zębów ma duże znaczenie dla zdrowia szkliwa oraz dziąseł. Niestety wiele osób ignoruje ten fakt, wybierając przypadkowe produkty do higieny jamy ustnej. W naszym artykule wyjaśniamy, jak dopasować rodzaj włosia do swoich potrzeb. Przeczytaj, dla kogo najlepszym rozwiązaniem będą szczoteczki z miękką końcówką, a kiedy lepiej wybrać twarde włosie.

Rodzaje końcówek szczoteczek do zębów

Dzięki swojej budowie końcówka do szczoteczki pozwala na głębokie oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, usunięcie płytki nazębnej czy masaż dziąseł. Jeśli przyjrzysz się modelom dostępnym na rynku, zobaczysz, że poszczególne akcesoria różnią się od siebie wyglądem oraz mechanizmem działania. Wyróżnia się m.in. końcówki oscylacyjne o koncentrycznie ułożonym włosiu, które nadają się do szczoteczek elektrycznych. Jednak najczęściej można spotkać główki o podłużnym kształcie umożliwiające wykonanie ruchów wymiatających. Tego rodzaju akcesoria znajdują zastosowanie w szczoteczkach manualnych oraz sonicznych.

Wyróżnia się również końcówki ze względu na przeznaczenie:

  • wybielające – mają gęsto ułożone włosie o równej długości. Dzięki takiej budowie nadają się do usuwania osadów i polerowania płytki;
  • punktowe – małe i podłużne główki pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, zwłaszcza przestrzeni wokół aparatów ortodontycznych;
  • dla dzieci – końcówka jest niewielka, dopasowana do rozmiarów dziecięcych zębów.

Dla optymalnego komfortu i zdrowia zębów ważny jest również wybór twardości włosia.

Dla nadwrażliwych zębów i dziąseł – końcówka miękka

W sytuacji, gdy szczotkowanie zębów wywołuje ból, cierpisz na paradontozę i masz skłonność do nadwrażliwości, najlepszym wyborem jest szczoteczka z miękkim włosiem. Włókna w takich końcówkach są elastyczne i pozwalają na skuteczne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, jednak bez efektu szorowania szkliwa. Miękkie włosie sprawdzi się również w przypadku dzieci, zwłaszcza gdy nie mają one jeszcze wyćwiczonego odpowiedniego nacisku podczas mycia zębów.

Jeśli nie wiesz, jaką szczoteczkę wybrać, warto skonsultować się ze swoim dentystą. Być może Twoje zęby wcale nie potrzebują tak delikatnego narzędzia. Zbyt miękka końcówka może u niektórych osób być niewystarczająca, a używanie jej grozi narastaniem płytki nazębnej.

Twarde włosie – końcówka szczoteczki zwalczająca osad

Szczotkowanie główką z twardym włosiem może dla niektórych wydawać się ekstremalnym rozwiązaniem, jednak tego rodzaju końcówki doskonale usuwają płytkę nazębną, a nawet przebarwienia. Zwykle są ułożone dość gęsto – w ten sposób lepiej polerują szkliwo.

Zaleca się używanie twardego włosia przez osoby dorosłe o zdrowym uzębieniu i dziąsłach. Końcówki warto stosować raczej okazjonalnie w celu pozbycia się nagromadzonych osadów. Pamiętaj, że zbyt intensywne i częste szczotkowanie twardym włosiem może doprowadzić do podrażnień.

waterpik-rodzaje-koncowek-szczoteczki-do-zebow

Końcówka ze średnim włosiem – standard dla każdego

Średnie włosie w szczoteczkach to uniwersalny wybór dla osób, które nie mają problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej. Twardość włosków jest optymalna dla większości osób dorosłych oraz młodzieży.

Mycie szczoteczką z klasyczną końcówką pozwala na skuteczne pozbycie się resztek jedzenia i usunięcie osadów bez podrażniania dziąseł. Średnie włosie to rozwiązanie, gdy nie wiesz, jaką szczoteczkę wybrać.

Co jaki czas wymieniać końcówkę szczoteczki do zębów?

Jeśli chodzi zarówno o końcówki do szczoteczki sonicznej, elektrycznej, jak i manualnej, należy je wymieniać średnio co 3 miesiące. Wymaga tego higiena oraz zużycie włosia. Podczas użytkowania dochodzi do wyginania włosków i ścierania ich zakończeń. Zbyt długie stosowanie takiej główki może prowadzić do krwawień, podrażnień, a nawet powstania stanów zapalnych.

Istnieją również sytuacje, gdy należy wymienić te akcesoria jeszcze częściej. Mowa tu o takich przypadkach, jak noszenie aparatu ortodontycznego lub przebyte infekcje, które mogą pozostawić na szczoteczce bakterie. Wymienne końcówki oraz dopasowane do nich urządzenia znajdziesz na stronie Waterpik.

Wybierz szczoteczkę soniczną od Waterpik!

Odpowiednio dopasowane końcówki do szczoteczki umożliwiają zachowanie zdrowia jamy ustnej i zwiększą komfort mycia zębów. Dobierz twardość włosia do swoich potrzeb. Szczoteczka soniczna Waterpik w połączeniu ze starannie zaprojektowanymi główkami pomoże Ci w zadbaniu o wrażliwe dziąsła, usunięciu zalegającego osadu, czy utrzymaniu w czystości aparatu ortodontycznego. Sprawdź nasze produkty i akcesoria w sklepie.

Możliwość komentowania Końcówka szczoteczki do zębów – twarde, miękkie czy średnie włosie? została wyłączona