Problemy jamy ustnej

Jak zapobiegać chorobom przyzębia?

Choroby przyzębia, podobnie jak próchnica, uznawane są współcześnie za jedną z chorób społecznych. Szacuje się, że dotyczą one nawet 70% społeczeństwa. Nazywane inaczej paradontozą, choroby przyzębia występują nie tylko u dorosłych, ale występują również u młodszych osób.

Mówiąc o chorobach przyzębia, przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę ono jest. Przyzębie to zespół tkanek, które otaczają i unieruchamiają ząb. W jego skład wchodzą dziąsła, ozębna, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy. Jego zadaniem jest otaczanie zęba i utrzymanie go na swoim miejscu.

 

Choroby przyzębia — przyczyny

Choroby przyzębia to choroby struktur otaczających ząb. Sposób ich powstawania jest złożony, jednak najczęstszą przyczyną są bakterie namnażające się w jamie ustnej. Zbyt rzadkie mycie zębów lub robienie tego w sposób nieprawidłowy i niedokładny powoduje gromadzenie się płytki nazębnej, która jest bezpośrednią przyczyną zapalenia dziąseł, czyli pierwszego etapu paradontozy.

Płytka nazębna to miękki osad, który składa się przede wszystkim z bakterii i resztek jedzenia, początkowo łatwo daje się usunąć, jeśli właściwie dbamy o higienę zębów. Jednak nieprawidłowo usuwana twardnieje — zamienia się w kamień nazębny, który jest bezpośrednią przyczyną problemów z chorobami przyzębia, ponieważ wydziela toksyny powodujące stan zapalny dziąseł. Stają się one obrzęknięte i przekrwione.

Jednak choroby przyzębia są powodem nie tylko problemów z dziąsłami i zębami. Mogą one również powodować choroby układu pokarmowego — chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także między innymi zapalenia siatkówki i rogówki, zapalenie wsierdzia, kłębuszkowe zapalenie nerek oraz choroby reumatyczne.

Bakterie beztlenowe, które w największym stopniu odpowiadają za choroby przyzębia, mogą przemieszczać się do naczyń wieńcowych serca i naczyń w mózgu i stanowią jedną z przyczyn zawałów serca i udaru mózgu.

 

Choroby przyzębia — objawy

Zapalenie dziąseł objawia się przede wszystkim zaczerwieniem, obrzękiem i krwawieniem dziąseł, które występuje samoczynnie lub pod wpływem bodźców, na przykład podczas czyszczenia zębów lub gryzienia i przeżuwania. Jednym z objawów jest również wydzielina, która wydostaje się z kieszonek dziąsłowych.

Choroba w dalszych etapach zaawansowania może skutkować obniżeniem dziąseł i odsłonięciem szyjek zębowych, wrażliwością na gorące i zimne pokarmy, a nawet rozchwianiem, a w konsekwencji wypadaniem zębów.

 

Choroby przyzębia — zapobieganie

Najważniejszym elementem walki z chorobami przyzębia jest właściwa profilaktyka. By jak najdłużej cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem bardzo ważne jest zapobieganie powstawaniu i regularne usuwanie płytki nazębnej. Warto regularnie, najlepiej co pół roku, odwiedzać stomatologa i wykonywać zabieg profesjonalnego czyszczenia i usunięcia kamienia nazębnego.

Jednak najważniejszym elementem codziennej walki z płytką nazębną jest właściwe czyszczenie zębów w domu. Wybierzmy odpowiednią szczoteczkę — najlepiej taką, która została zaprojektowana do tego, by właściwie usuwać osad powstający na zębach. Szczoteczka manualna może nie poradzić sobie ze skutecznym usunięciem bakterii, dlatego warto rozważyć elektryczną lub soniczną, która delikatnie usuwa zabrudzenia, przebarwienia z powierzchni zębów dzięki wymiatająco-pulsującym ruchom.

Świetnym wyborem będzie na przykład model Waterpik SR – 3000E2 Sensonic Professional Plus, który bardzo dokładnie usuwa osady zgromadzone na zębach i poprawia ukrwienie dziąseł poprzez masaż. Jest ona o 25% szybsza niż szczoteczki soniczne innych marek i posiada dwa tryby pracy: szybki — do dokładnego usuwania płytki nazębnej i wolniejszy do delikatnego czyszczenia i masażu dziąseł.

 

 

 

SR-3000 E2 Szczoteczka soniczna Waterpik Sensonic Professional PLUS
SR-3000 E2 Szczoteczka soniczna Waterpik Sensonic Professional PLUS

 

 

Timer zapewnia optymalny czas czyszczenia jamy ustnej, a dodatkowo co 30 sekund przypomina o przełożeniu szczoteczki na kolejną partię mytych zębów. Szczoteczka ta posiada dwie końcówki — standardową i mini oraz szczoteczkę jednopęczkową, a także higieniczne zatyczki na główkę.

Równie dobrze sprawdzi się model Waterpik Triple Sonic ST-01, która łączy w sobie nowoczesny design i ulepszoną budowę napędu. Posiada trzy tryby pracy, by jeszcze lepiej dopasować się do potrzeb użytkownika: clean — tryb podstawowy, white — tryb wybielający oraz massage — tryb masujący, który dzięki zwiększonej stymulacji poprawia krążenie dziąseł. Podobnie jak poprzedni model, szczoteczka ta posiada dwuminutowy timer z 30-sekundowym interwałem.

 

 

Szczoteczka Waterpik Triple Sonic ST-01
Szczoteczka Waterpik Triple Sonic ST-01

 

 

Dodatkową zaletą jest również akumulator, który po całkowitym naładowaniu wystarcza na ok. 20 cykli szczotkowania lub 10 dni przy używaniu szczoteczki dwa razy dziennie. W zestawie zawarte są dwie końcówki do mycia zębów oraz higieniczne etui, dzięki któremu możemy zabrać szczoteczkę w podróż.

Pamiętajmy jednak, że sama szczoteczka nie doczyści wystarczająco dokładnie przestrzeni międzyzębowych. Do tej czynności musimy użyć dodatkowego narzędzia, które pozwoli na dokładnie doczyszczenie trudno dostępnych miejsc. W tej roli niezastąpiony jest irygator dentystyczny, który spełni swoją funkcję dużo lepiej niż nić dentystyczna.

Strumień wody generowany pod ciśnieniem przez pompę płucze trudno dostępne miejsca i zapobiega gromadzeniu bakterii i powstawaniu płytki nazębnej. Podobnie jak szczoteczka soniczna również masuje dziąsła. Irygatory marki Waterpik są aż o 93% skuteczniejsze w zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej niż nić dentystyczna i mogą być używane nie tylko przez dorosłych, ale również przez dzieci.

 

Irygator Waterpik WP-100E Ultra
Irygator Waterpik WP-100E Ultra

 

 

Niezaprzeczalną zaletą jest również to, że irygatory dentystyczne Waterpik generują największe ciśnienie wśród dostępnych na rynku urządzeń tego typu. Wśród szerokiej gamy modeli tej marki możemy wybrać ten idealnie odpowiadający naszym potrzebom, ponieważ firma Waterpik ma w swojej ofercie zarówno urządzenia stacjonarne, bezprzewodowe, jak i podróżne.

By zapoznać się z szeroką ofertą produktów tego producenta, zapraszamy do naszego sklepu internetowego www.polkardbis.pl, w którym znaleźć można nie tylko irygatory dentystyczne Waterpik, lecz także szczoteczki soniczne i inne akcesoria.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *