nadmierne szczotkowanie zębów
Problemy jamy ustnej

Do czego może prowadzić nadmierne szczotkowanie zębów?

Wielu osobom może się wydawać, że nie istnieje coś takiego jak zbyt intensywna higiena jamy ustnej. Nic bardziej mylnego – nadmierne szczotkowanie również może doprowadzić do problemów zdrowotnych. W naszym artykule przedstawimy Ci skutki niewłaściwej pielęgnacji zębów oraz najważniejsze korzyści, jakie może Ci przynieść irygator i szczoteczka soniczna. Zapraszamy do lektury!

Czy częste mycie zębów jest niebezpieczne?

Jednym z najczęstszych problemów związanych z nadgorliwym szczotkowaniem jest nadwrażliwość zębów, będąca skutkiem trwałego uszkodzenia struktury szkliwa. Schorzenie można rozpoznać po silnym, przeszywającym bólu towarzyszącym spożywaniu zimnych lub gorących potraw. Do jego wystąpienia przyczynia się także picie gazowanych, słodko-kwaśnych napojów bądź też soku z cytrusów.

Choć może trudno w to uwierzyć, nadmierne szczotkowanie może zwiększać prawdopodobieństwo problemów z próchnicą. Z biegiem czasu zbyt intensywnie czyszczona powierzchnia zębów staje się coraz bardziej szorstka, co sprzyja gromadzeniu się drobnoustrojów. Pożywką dla bakterii są także podrażnione dziąsła, a zwłaszcza tworzenie się kieszonek dziąsłowych.

Unikaj problemów – szczotkuj zęby poprawnie

Konsekwencje niewłaściwej pielęgnacji zębów są dość poważne i mogą istotnie wpłynąć na kondycję Twojej jamy ustnej. Na szczęście, zdecydowanej większości schorzeń można z łatwością uniknąć, stosując się do podstawowych zasad prawidłowej higieny. Często do sukcesu wystarczy jedynie zmiana kilku nawyków w zakresie techniki oraz akcesoriów wykorzystywanych do mycia. W dalszej części tekstu zaprezentujemy Ci kilka porad, które pozwolą Ci w bezpieczny dla zdrowia sposób osiągnąć zamierzony efekt.

Sposoby na zapobieganie nadmiernemu szczotkowaniu zębów

Jednym z prostych sposobów na zapobieganie podrażnieniom zębów jest wybieranie szczoteczek o końcówkach wyposażonych w miękkie włosie. Wbrew pozorom często są one w stanie lepiej usunąć płytkę nazębną i resztki pokarmowe, co jest zasługą ich elastyczności. Duże znaczenie ma także wykonywanie ruchów okrężnych, które minimalizują ryzyko starcia szkliwa bądź też uszkodzenia dziąseł. Ogranicz również korzystanie ze zbyt mocnych past, zwłaszcza o wysokim współczynniku ścieralności (RDA).

Należy unikać także zbyt dużej częstotliwości mycia. Wbrew obiegowym opiniom zębów nie powinno się czyścić tak często, jak tylko się da. W zależności od stosowanej techniki i wykorzystywanych akcesoriów, w zupełności wystarczą 2-3 zabiegi pielęgnacyjne dziennie. Eksperci zalecają także, aby unikać szczotkowania bezpośrednio po posiłku, a odczekać co najmniej 20 minut. Pozwoli to uniknąć ryzyka starcia osłabionego szkliwa lub utworzenia się na nim mikroskopijnych pęknięć.

szczoteczka soniczna i irygator

Szczoteczka soniczna i irygator na ratunek!

Doskonałym sposobem na uniknięcie podrażnień jest wysokiej klasy szczoteczka soniczna. Stosowana wraz z irygatorem pozwala na dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych bez wywierania nadmiernego nacisku na zęby i dziąsła. Sekret jej działania stanowi zaawansowana technologia fal dźwiękowych, która wprawia w ruch cząsteczki rozpuszczonej w jamie ustnej pasty. To właśnie wytworzone w ten sposób mikrobąbelki odpowiadają za usuwanie bakterii i osadu nazębnego. Zasięg ich oddziaływania sięga nawet 4 mm od miejsca, w którym końcówka do szczoteczki sonicznej styka się z powierzchnią zęba.

Nieco mniej skomplikowany jest mechanizm działania irygatora. W tym wypadku przestrzenie międzyzębowe czyszczone są za pomocą emitowanego pod ciśnieniem strumienia wody i powietrza. Jak dowodzą badania kliniczne, urządzenia Waterpik są o 50% skuteczniejsze w poprawie zdrowia dziąseł niż tradycyjna nić dentystyczna. Stanowią także niezastąpioną broń w walce z halitozą, jak również w trakcie leczenia ortodontycznego.

Zadbaj o zęby po nadmiernym szczotkowaniu!

W przypadku higieny jamy ustnej „więcej” nie znaczy „lepiej” – warto szczotkować rzadziej, ale w sposób w pełni zgodny zaleceniami lekarzy stomatologów. W ofercie Waterpik czekają na Ciebie irygatory, końcówki do szczoteczki sonicznej oraz inne urządzenia i akcesoria, dzięki którym pielęgnacja będzie zarówno skuteczna, jak i bezpieczna dla zdrowia. Sprawdź nasz asortyment i już dziś rozpocznij walkę ze skutkami intensywnej pielęgnacji zębów i dziąseł. Zapraszamy!

Możliwość komentowania Do czego może prowadzić nadmierne szczotkowanie zębów? została wyłączona