Problemy jamy ustnej

Nadwrażliwość zębów – jak z nią walczyć?

Nadwrażliwość zębów to schorzenie, które dotyka niemal co czwartą dorosłą osobę. Choć najczęściej cierpią na nią ludzie w średnim wieku, zdarza się, że dotyka ona również osoby młodsze. Niestety, niewiele osób decyduje się na walkę z tą nieprzyjemną dolegliwością. Czym jest nadwrażliwość zębów i jak sobie z nią radzić?

 .

Nadwrażliwość zębów – przyczyny

Istnieje kilka przyczyn nadwrażliwości zębów. Przede wszystkim może ona być skutkiem demineralizacji szkliwa, które nie zabezpiecza skutecznie mocno unerwionej zębiny przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak zimno czy ciepło. Niestety nie jest to jedyna przyczyna tych przykrych dolegliwości.

Nadwrażliwość zębów może być również spowodowana chorobami przyzębia, takimi jak zapalenie dziąseł czy paradontoza. Choroby te powodują cofanie się dziąseł i odsłanianie wrażliwych szyjek zębowych, które reagują bólem na zmianę temperatur lub na spożywane potrawy i napoje.

Na nadwrażliwość zębów wpływać mogą również inne czynniki. Są to: nieprawidłowe lub niedokładne mycie zębów, zbyt mocne szczotkowanie, za twarda szczoteczka czy zgrzytanie zębami.
Ponadto takie dolegliwości bólowe, choć są one zazwyczaj chwilowe, mogą również powodować niektóre zabiegi stomatologiczne, na przykład czyszczenie zębów lub ich wybielanie.

 .

Objawy nadwrażliwości

Objawy nadwrażliwości są bardzo nieprzyjemne i trudno je przegapić. Schorzenie to powoduje przede wszystkim przeszywający ból zębów, który pojawia się zazwyczaj na skutek działania czynników zewnętrznych. Dyskomfort powodować mogą na przykład zimne lub gorące napoje, lody, kwaśne lub słodkie potrawy.

Niestety, w niektórych przypadkach ból może pojawiać się podczas mycia lub nitkowania zębów, a nawet podczas wciągania przez usta powietrza!

Ból, który odczuwają osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów, określany jest jako ostry i przeszywający.

 .

Jak walczyć z nadwrażliwością?

Istnieje kilka zasad, których przestrzeganie może pomóc zapobiegać nadwrażliwości lub zmniejszyć istniejące już objawy. Warto przede wszystkim unikać mycia zębów natychmiast po spożyciu owoców, soków lub gazowanych napojów. Bezpośrednio po posiłku szkliwo zębów jest najbardziej narażone na uszkodzenia, dlatego warto odczekać pół godziny i dopiero po tym czasie umyć zęby.
Drugim ważnym elementem jest sięgnięcie po odpowiednią szczoteczkę do zębów. Nie może ona być zbyt twarda, by nie podrażniać i tak już wrażliwych zębów. Powinna także posiadać zaokrąglone włosie, które będzie dużo bardziej delikatne.

W tym wypadku warto sięgnąć po szczoteczkę soniczną, na przykład model SR-3000 E2 marki Waterpik. Posiada ona dwie końcówki czyszczące – standardową, mini oraz szczoteczkę jednopęczkową, które pomagają dokładnie wyczyścić zęby, a dzięki zaokrąglonym końcówkom włosia są delikatne dla zębów.

 

Szczoteczka soniczna Waterpik SR-3000 E2 Sensonic Professional PLUS / 539,00 zł
Szczoteczka soniczna Waterpik SR-3000 E2 Sensonic Professional PLUS

 

Ponadto dwie prędkości gwarantują właściwe usuwanie płytki nazębnej, która jest jedną z przyczyn chorób przyzębia (jednej z przyczyn nadwrażliwości) oraz pozwalają na masaż dziąseł, który poprawia ich ukrwienie. Posiada również dwuminutowy timer, dzięki któremu mamy pewność, że myjemy zęby odpowiednio długo. Innym polecanym przez nas modelem szczoteczki jest Waterpik Triple Sonic ST-01, który posiada trzy tryby czyszczenia, wbudowany timer oraz końcówki, które pomagają jeszcze efektywniej czyścić trudno dostępne miejsca i język.

 

Szczoteczka Waterpik Triple Sonic ST-01
Szczoteczka Waterpik Triple Sonic ST-01

 

Wybór najlepszej szczoteczki dla naszych nadwrażliwych zębów to dopiero pierwszy krok do poprawy ich stanu. Należy pamiętać, by do szczotkowania zębów używać łagodnej pasty, która pomoże usunąć płytkę nazębną i będzie łagodząco działać na wrażliwe zęby.

Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, jednak nie należy zapominać o dokładnym myciu przestrzeni międzyzębowych, w których mogą gromadzić się bakterie odpowiedzialne za próchnicę i paradontozę.

Nitkowanie zębów często nasila objawy nadwrażliwości, dlatego warto zdecydować się na urządzenie, które będzie działać skutecznie, a jednocześnie nie wywoła niepotrzebnego bólu. Do czyszczenia nadwrażliwych zębów idealny będzie irygator dentystyczny, który jest nie tylko łatwy w użyciu, ale też dokładnie usunie resztki jedzenia i szkodliwe bakterie z niedostępnych dla szczoteczki miejsc.

Jednymi z najlepszych dostępnych na rynku irygatorów są te marki Waterpik, które cieszą się największym ciśnieniem, a co za tym idzie największą skutecznością. Dzięki szerokiemu wyborowi końcówek pozwalają na dokładne doczyszczenie nawet najbardziej niedostępnych miejsc w jamie ustnej, w tym także języka. Ich regularne stosowanie poprawia stan dziąseł i zmniejsza ich krwawienie, a co za tym idzie również dolegliwości związane z nadwrażliwością zębów spowodowaną cofaniem się dziąseł. Irygatory Waterpik są aż o 93% bardziej skuteczne niż czyszczenie zębów zwykłą szczoteczką i nitką dentystyczną.

 

Irygator Waterpik WP-100E Ultra
Irygator Waterpik WP-100E Ultra

 

Marka Waterpik ma w swojej ofercie wiele modeli, zarówno stacjonarnych (na przykład: WP-112 Ultra, WP-100E, WP-70E, WP-260E, WP-300 E), jak i bezprzewodowych (WP-450E, WP-462 Ultra), które idealnie sprawdzają się podczas podróży.

 

WP- 450 E ULTRA Irygator bezprzewodowy Waterpik
WP- 450 E ULTRA Irygator bezprzewodowy Waterpik

 

Dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy wrażliwych zębów jest też zakup zestawu, który w komplecie zawiera irygator oraz szczoteczkę soniczną Waterpik, na przykład WP-861, któremu poświęciliśmy jeden z poprzednich wpisów na blogu.

Oprócz higieny, przy nadwrażliwości zębów warto zadbać również o właściwą dietę. W tym wypadku należy unikać pokarmów bogatych w cukry i potraw kwaśnych. Zwróćmy też uwagę, by nasza dieta była bogata w wapń, fosfor i witaminę D3, które pomogą wzmocnić zęby.

W leczeniu nadwrażliwości zębów, oprócz codziennej higieny, ważne są też regularne wizyty u stomatologa, który może zaproponować nam profesjonalne zabiegi, które również pomogą zmniejszyć tę nieprzyjemną dolegliwość.

Zapraszamy do sklepu internetowego Polkardbis, w którym znajdziecie wszystkie wymienione w dzisiejszym wpisie modele szczoteczek i irygatorów dentystycznych, teraz w nowych obniżonych cenach. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *