Higiena jamy ustnej

Jak dbać o zęby, gdy chorujesz na cukrzycę?

Dziś dbanie o zęby i higiena jamy ustnej to bardzo ważny element stylu życia. Dbamy przecież o prawidłowe i zdrowe odżywianie, chodzimy na siłownię, by dbać o kondycję fizyczną. Podobnie powinniśmy pamiętać również o zdrowiu naszych zębów, które jak wielokrotnie udowodniono, jest kluczowym elementem zdrowia całego organizmu. Niestety, nie każdy z nas może cieszyć się dobrym zdrowiem, i wiele osób choruje przewlekle. Jedną z takich chorób jest cukrzyca, przy której właściwa higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna.

 

Wizyty u stomatologa

Niestety, osoby chorujące na cukrzycę są dużo bardziej narażone na stany zapalne całego organizmu, w tym szczególnie jamy ustnej. Jeśli nie kontrolujemy właściwie glikemii – czyli stężenia cukru we krwi, w naszej jamie ustnej może zacząć rozwijać się stan zapalny, którego bezpośrednią konsekwencją prędzej czy później mogą stać się choroby przyzębia, na które cierpi tak wielu diabetyków. Dlatego też w czasie leczenia cukrzycy tak ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, które nie tylko służą bieżącemu leczeniu ubytków, ale również regularnej ocenie stanu zdrowia zębów i dziąseł.

Również podczas takiej wizyty lekarz stomatolog jest w stanie ocenić, czy nasza dotychczasowa higiena jamy ustnej jest wystarczająca, czy może należy wprowadzić do niej dodatkowe elementy. Niestety, zazwyczaj okazuje się, że zwykła szczoteczka i nić dentystyczna nie wystarczą, by ochronić zęby przed odkładaniem się płytki nazębnej i namnażaniem bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne i choroby dziąseł.

.

fotolia.com, #143966522 | Autor: Stefano Garau
fotolia.com, #143966522 | Autor: Stefano Garau

 .

Cukrzyca, a choroby przyzębia

Z badań przeprowadzonych w latach 1970-2003, które dotyczyły chorób przyzębia u ludzi chorych na cukrzyce, wynika, że mimo iż częstość zachorowań na choroby przyzębia u osób zdrowych i diabetyków jest podobna, to u tych ostatnich przebieg choroby jest dużo cięższy.

Stany zapalne dziąseł pojawiają się bowiem już u dzieci i nastolatków dotkniętych cukrzycą. Dodatkowo mają one również bardziej zaawansowaną płytkę nazębną niż ich zdrowi rówieśnicy.
Ponadto u diabetyków zaobserwowano też zdecydowanie większą ilość kamienia nazębnego, co według niektórych naukowców spowodowane jest zwiększonym stężeniem jonów wapnia w ślinie lub po prostu jej niedoborem. Nadmierna suchość w ustach może być spowodowana często towarzyszącemu cukrzycy powiększeniu ślinianek lub być skutkiem ubocznym przyjmowanych leków. Niedobór śliny to kolejna przyczyna nasilania chorób przyzębia i rozwoju próchnicy. Nie sprzyja jej również trudność w unormowaniu poziomu cukru we krwi.

 .

Szczoteczka Waterpik Triple Sonic ST-01
Szczoteczka Waterpik Triple Sonic ST-01

 

Czy można zapobiegać chorobom dziąseł u diabetyków?

Na szczęście, podobnie jak u zdrowych osób, również u diabetyków chorobom jamy ustnej można zapobiegać. Oprócz wspomnianych już regularnych wizyt u dentysty obowiązkowa jest dokładna, systematyczna i uważna higiena jamy ustnej.

 

Irygator Waterpik WP-100E Ultra
Irygator Waterpik WP-100E Ultra

 

W tym wypadku zwykła szczoteczka i pasta to zdecydowanie za mało, by utrzymać zęby w zdrowiu. Nić dentystyczna również nie spełni swojego zadania, bo nie jest ona w stanie wystarczająco dokładnie zadbać o oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Świetnym rozwiązaniem będzie więc codzienne stosowanie irygatora dentystycznego, który poprawi stan dziąseł, zmniejszy stan zapalny, a jeśli stan zapalny jamy ustnej jeszcze nas nie dotyczy, skutecznie pomoże zapobiegać paradontozie.

 

Irygator bezprzewodowy Waterpik WP-462
Irygator bezprzewodowy Waterpik WP-462

 

Polecane przez dentystów urządzenia marki Waterpik są aż o 93% bardziej skuteczne w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych niż tradycyjna nić dentystyczna. Dzięki stosowaniu irygatora Waterpik mamy pewność, że dokładnie usuwamy z naszych zębów i przestrzeni pomiędzy nimi resztki jedzenia i nie dopuszczamy do rozwoju groźnych bakterii.

Dodatkowo masaż dziąseł, który zapewniają naszym zębom irygatory Waterpik, poprawia ich ukrwienie, zmniejsza stan zapalny i sprawia, że stają się zdrowsze i mocniejsze.

 

 Zestaw Waterpik Complete Care 5.0
Zestaw Waterpik Complete Care 5.0

 

Dokładne płukanie kieszonek okołozębowych natomiast nie tylko zapobiega, ale także wspomaga leczenie procesów chorobowych, co w konsekwencji może uchronić nawet przed utratą zębów.

Gdzie znaleźć urządzenia tego renomowanego producenta? Irygatory i szczoteczki do zębów marki Waterpik znajdziecie w sklepie internetowym polkardbis.pl. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *