Irygatory i szczoteczki

Czym różni się szczoteczka soniczna od szczoteczki elektrycznej?

Szczoteczka do zębów to jeden z podstawowych i najważniejszych elementów niezbędnych do higieny jamy ustnej. Podczas wyboru odpowiedniej, warto zdecydować się na model, który nie tylko dobrze wyczyści zęby, ale również zadba o dziąsła i nie będzie powodował dodatkowych podrażnień. Oprócz szczoteczek manualnych na rynku dostępne są również szczoteczki elektryczne (przez które rozumiemy te wykorzystujące technologię rotacyjną lub rotacyjno-pulsacyjną) oraz szczoteczki soniczne. Czym się od siebie różnią i jak wybrać tę najbardziej dla nas właściwą?

 

Szczoteczka elektryczna

Pierwsze szczoteczki elektryczne powstały w Szwajcarii jeszcze w pierwszej połowie XX wieku i bardzo szybko znalazły wielu zwolenników.

Standardowe szczoteczki elektryczne wykonują od 5600 do 8800 ruchów obrotowych, co daje im ogromną przewagę w porównaniu do szczoteczki manualnej (której ilość ruchów uzależniona jest od tego, ile wykonać może ludzka ręka). Końcówka takiej szczoteczki zazwyczaj ma okrągły kształt, który wykonuje ruch obrotowy i pulsacyjny, dzięki czemu czyści zęby dokładniej niż zwykła szczoteczka.

Ponadto szczoteczki elektryczne często wyposażone są również w czujnik nacisku, który informuje nas, gdy zbyt mocno przyciśniemy urządzenie do powierzchni zęba, co pomaga zapobiegać uszkodzeniom szkliwa i podrażnieniom dziąseł.

Używanie szczoteczki elektrycznej nie wymaga zdolności manualnych, dlatego mogą z nich korzystać osoby niepełnosprawne, a także dzieci.

Urządzenia te zazwyczaj są również wyposażone w timer, który informuje nas o tym, kiedy możemy zakończyć mycie zębów.

Większość modeli szczoteczek elektrycznych pozwala również na wymianę końcówek, dzięki czemu z jednego urządzenia może korzystać kilka osób.

 

Szczoteczka soniczna

W związku z dużą popularnością szczoteczek elektrycznych i rozwojem technologii, szczególnie w dziedzinie higieny zębów, w latach 90. XX wieku na rynku pojawiły się pierwsze szczoteczki soniczne.

Zasadniczą różnicą pomiędzy szczoteczkami elektrycznymi a sonicznymi jest sposób czyszczenia – szczoteczka soniczna myje zęby za pomocą ruchów pulsacyjnych – mikro drgań, które nie tylko usuwają osad z powierzchni zębów, ale również produkują małe bąbelki, które zwalczają bakterie i oczyszczają przestrzenie międzyzębowe. Ponadto szczoteczki soniczne czyszczą zęby tak zwanym ruchem wymiatającym, który zalecany jest przez stomatologów, ponieważ nie podrażnia dodatkowo dziąseł.

Ponadto obydwie szczoteczki różnią się kształtem główki – szczoteczka soniczna wyposażona jest w końcówkę o podłużnym kształcie, dzięki czemu jeszcze lepiej dociera do zakamarków, do których szczoteczka elektryczna nie jest w stanie dotrzeć. Często są one również wyposażone w kilka trybów pracy, które nie tylko czyszczą zęby, rozjaśniają też przebarwienia i masują dziąsła.

Szczoteczki soniczne Waterpik

Czołowy producent urządzeń do higieny jamy ustnej – firma Waterpik — posiada w swoim asortymencie dwa modele szczoteczek sonicznych, których zaawansowana konstrukcja pozwala na jeszcze lepsze czyszczenie zębów i masaż dziąseł, niż szczoteczki elektryczne.

Pierwszym z nich jest model Waterpik ST-01, który charakteryzuje się nie tylko nowoczesnym designem, ale posiada również trzy tryby pracy: clean – do podstawowego czyszczenia zębów, white – tryb wybielający, który pomaga usuwać zewnątrzpochodne przebarwienia szkliwa, oraz massage – poprawia ukrwienie i masuje dziąsła.

Szczoteczka ta posiada wbudowany dwuminutowy timer, podzielony na 30-sekundowe interwały, dzięki czemu łatwiej kontrolować czas mycia zębów. Wbudowany wskaźnik LED informuje o poziomie naładowania akumulatora, który przy pełnym naładowaniu pozwala na 20 cykli szczotkowania (przez 10 dni -2 razy dziennie po 2 minuty).

 

Szczoteczka Waterpik Triple Sonic ST-01
Szczoteczka Waterpik Triple Sonic ST-01

 

 

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii sonicznej szczoteczka Waterpik zapewnia dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i poddziąsłowych. Usuwa nawet dwa razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna, a regularnie stosowana pomaga poprawić stan dziąseł oraz zredukować przebarwienia zębów pochodzących od tytoniu lub napojów.

W zestawie oprócz samej szczoteczki znaleźć możemy etui do przechowywania końcówek, ładowarkę indukcyjną oraz kompaktowe etui podróżne. Urządzenie wyposażone jest też w dwie wymienne końcówki.

 

 

Szczoteczka Waterpik Triple Sonic
Szczoteczka Waterpik Triple Sonic

 

 

Drugim polecanym modelem tego producenta jest szczoteczka soniczna Waterpik SR-3000 E2 Sensonic Professional Plus. Dzięki ergonomicznemu i smukłemu uchwytowi pozwala na precyzyjne i bezpieczne korzystanie z urządzenia.

 

 

SR-3000 E2 Szczoteczka soniczna Waterpik Sensonic Professional PLUS
SR-3000 E2 Szczoteczka soniczna Waterpik Sensonic Professional PLUS

 

 

W zestawie zawarte są dwie końcówki do standardowego mycia zębów, końcówka mini oraz szczoteczka jednopęczkowa. Wyposażone są one w zatyczki na główkę, by korzystanie z urządzenia było jeszcze bardziej higieniczne.

Model ten pracuje o 25% szybciej niż inne dostępne na rynku szczoteczki soniczne. Dwa tryby pracy: szybszy – do usuwania płytki nazębnej i wolniejszy – do delikatnego czyszczenia i masażu dziąseł zapewniają poprawę zdrowia zębów i dziąseł.

Urządzenie, podobnie jak poprzedni model marki Waterpik, posiada wbudowany timer oraz wyraźny i czytelny wskaźnik naładowania akumulatora. Do zestawu dołączone jest również etui do higienicznego przechowywania.

 

Szczoteczka soniczna Waterpik Sensonic Professional / 539,00 zł
SR-3000 E2 Szczoteczka soniczna Waterpik Sensonic Professional PLUS

 

 

Choć dobra szczoteczka soniczna to podstawa codzienniej pielęgnacji zębów, warto pamiętać, że używana sama, nie zapewni kompleksowej higieny jamy ustnej. Warto zdecydować się na zestaw irygatora ze szczoteczką soniczną, który w kompletny i optymalny sposób zadba o zęby, dziąsła i przestrzenie międzyzębowe. Polecamy zestaw Waterpik Complete Care 5.0, któremu poświęciliśmy jeden z poprzednich wpisów. Takie zintegrowane urządzenie, łączące w sobie szczoteczkę soniczną i irygator, zapewni kompleksową higienę jamy ustnej całej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *