Irygatory i szczoteczki

Irygator Waterpik czy urządzenie do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych typu AirFloss?

Usuwanie płytki nazębnej to jedna z podstawowych rzeczy, które są nam niezbędne w zachowaniu zdrowych zębów. Na rynku oprócz zwykłych nici dentystycznych, możemy znaleźć również urządzenia, które w o wiele lepszy sposób mogą pomóc nam w zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej.

Dwoma najpopularniejszymi rozwiązaniami są irygatory dentystyczne, których działanie polega na oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych wodą oraz urządzenia typu AirFloss, które w tym samym celu wykorzystują sprzężone powietrze z mikrokropelkami wody. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, które z wyżej wymienionych urządzeń jest lepszym wyborem dla naszych zębów. Czym różnią się te sprzęty?

 

Urządzenie typu AirFloss

Choć działania urządzenia typu AirFloss i irygatora dentystycznego mają ten sam cel: usunięcie płytki nazębnej, resztek jedzenia i niebezpiecznych dla naszych zębów bakterii, różnią się one metodą czyszczenia.

Działanie AirFlossera polega na wykorzystaniu strumienia powietrza wymieszanego z maleńkimi kropelkami wody. Dzięki temu, że wykorzystywana przez urządzenie ilość płynu jest bardzo mała, zajmuje on niewiele miejsca i nie wymaga napełniania dużego pojemnika.

Urządzenie to jest również bezprzewodowe, nie posiada wężyka doprowadzającego wody i jest bardzo łatwe w użyciu. Dzięki prostemu systemowi czyszczenia, urządzenie to jest w stanie oczyścić całą jamę ustną w około 30 sekund.

Jego działanie polega na przyłożeniu główki urządzenia w wybranym miejscu jamy ustnej i wciśnięciu przycisku uruchamiającego strumień powietrza z mikrokropelkami wody, który usuwa zbierającą się płytkę nazębną.

 

Irygator dentystyczny Waterpik

Wbrew pozorom jednak zalety irygatora dentystycznego nie ustępują urządzeniom typu AirFloss. Irygatory czołowego producenta urządzeń do higieny jamy ustnej – marki Waterpik, którymi posłużymy się w dzisiejszym porównaniu, posiadają co najmniej tyle samo, a nawet więcej zalet niż wspomniane wyżej urządzenia.

Przede wszystkim irygatory dentystyczne Waterpik, w odróżnieniu od AirFlossera, stworzone są do używania ich przez całą rodzinę. W zestawie otrzymujemy kilka końcówek z kolorystycznymi oznaczeniami, które pozwalają wszystkim członkom rodziny na używanie tego samego urządzenia.

 

 

 

Irygator Waterpik WP-100E Ultra
Irygator Waterpik WP-100E Ultra

 

 

 

Ponadto irygator Waterpik usuwa więcej i efektywniej pozostałości resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych.

Co najważniejsze, według badań opublikowanych w 2012 roku w Journal of Clinical Dentistry udowodniono, że irygatory dentystyczne marki Waterpik usuwają zauważalnie więcej płytki nazębnej z powierzchni zębów niż urządzenia typu Airfloss.

W trwającym cztery tygodnie badaniu porównano dwie grupy, z których jedna korzystała z AirFlossera, natomiast druga stosowała urządzenie Waterpik, jako dodatek do normalnego szczotkowania. Z powyższych badań wynikało, że irygator Waterpik o 80% skuteczniej  zapalenie dziąseł niż urządzenie typu AirFloss.

Był również w 70% bardziej skuteczny w zmniejszaniu płytki nazębnej, a także dwa razy lepiej pomagał w pozbywaniu się bakterii z powierzchni języka oraz był trzy razy bardziej skuteczny w usuwaniu bakterii na granicy dziąseł i zębów.

 

Końcówki irygatora Waterpik
Końcówki irygatora Waterpik

 

 

Irygatory Waterpik nie tylko pomagają usuwać szkodliwe bakterie, ale dodatkowo masuje dziąsła, co sprawia, że stają się mocniejsze i zdrowsze. Ponadto mają one największe ciśnienie wśród urządzeń tego typu dostępnych obecnie na rynku. Dzięki temu pochwalić mogą się największą skutecznością, a według badań przeprowadzonych w latach 2005 i 2013 usuwają one 99,9% płytki nazębnej i są o 29% skuteczniejsze niż używanie tradycyjnej szczoteczki i nici dentystycznej.

Mogą one również konkurować z AirFlosserem pod względem zajmowanego miejsca w łazience. Jeśli jest to cecha, na której zależy nam najbardziej, zdecydujmy się na irygator bezprzewodowy, który nie zawiera dużego pojemnika na wodę, przez co zajmuje niewiele miejsca i nie ustępuje skutecznością większym urządzeniom. W swojej gamie produktów Waterpik posiada kilka takich modeli, na przykład WP-450E, WP-462 Ultra lub WF-02 E2.

 

Irygator bezprzewodowy Waterpik WP-462
Irygator bezprzewodowy Waterpik WP-462

 

 

Które urządzenie wybrać?

Choć urządzeniu typu AirFloss nie możemy zarzucić braku zalet, to jednak z przeprowadzonych badań klinicznych wynika, że zdecydowanie bardziej skutecznym i lepszym rozwiązaniem w codziennej higienie naszych zębów będzie wybór irygatorów marki Waterpik.

Sprawdzą się one nie tylko u osób bez większych problemów ze zdrowiem zębów, ale są niemal niezastąpione jako dodatkowe urządzenie w codziennym czyszczeniu jamy ustnej u tych z nas, którzy posiadają implanty, korony i mosty, są w trakcie leczenia ortodontycznego lub cierpią na zapalenie dziąseł lub paradontozę.

Waterpik nie tylko pomaga leczyć krwawiące dziąsła, dzięki dokładnemu usuwaniu bakterii i masażowi dziąseł, ale przede wszystkim zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w naszej jamie ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *