nieodpowiednia-higiena-zebow
Higiena jamy ustnej

Cukier, niewłaściwa higiena i choroby – czynniki niszczące nasze zęby

Czy codzienne szczotkowanie zębów za pomocą szczoteczki jeszcze wystarcza do zachowania zdrowego uzębienia? W dzisiejszych czasach profilaktyka stomatologiczna znajduje się na naprawdę wysokim poziomie, a mimo to wciąż istnieje wiele zagrożeń, które mogą pogorszyć stan zębów i nie są to jedynie słodycze. Sprawdź, jakie czynniki są najniebezpieczniejsze dla zdrowego i pięknego uśmiechu, a jakie zdrowe nawyki warto włączyć do codziennej pielęgnacji.

 

Co niszczy nasze zęby?

Wpływ na stan zębów ma wiele czynników, również takich, które nie zawsze można kontrolować. Mowa tu przede wszystkim o genach czy różnego rodzaju chorobach, a pośrednio i stosowanych lekach. Oprócz tego łatwo uszkodzić sobie uzębienie, prowadząc niezdrowy tryb życia czy zapominając o dokładnej higienie jamy ustnej.

Należy pamiętać, że choć zęby od zewnątrz chroni twarde szkliwo, nietrudno jest doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Na skutek działania bakterii i kwasów szkliwo ulega demineralizacji, ułatwiając dostęp drobnoustrojów do miazgi oraz zębiny. Warto zaznaczyć, że groźna dla zdrowia zębów jest nie tylko próchnica, ale i paradontoza, która może rozwijać się latami.

Na szczęście wiele szkodliwych dla zębów czynników można wyeliminować, podejmując świadome wybory w zakresie higieny, diety oraz zdrowych nawyków. Od czego zacząć? Wyjaśniamy to w dalszej części artykułu.

Nieodpowiednia dieta – czego się wystrzegać?

Prawidłowe żywienie ma ogromne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Produktem, który uchodzi za największe zło dla zębów, jest oczywiście cukier. Niestety w dzisiejszych czasach obecny jest niemal w każdym rodzaju jedzenia kupowanego w sklepach. Dlaczego cukier jest tak groźny? Glukoza, fruktoza i sacharoza stanowią idealną pożywkę dla bakterii bytujących w jamie ustnej. Produkują one kwas, który obniża pH oraz osłabia szkliwo, prowadząc do rozwoju próchnicy. Oprócz ciastek i cukierków należy uważać również na powszechnie uważane za zdrowe owoce kandyzowane.

Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie rezygnować ze słodkości. Możesz wybierać natomiast alternatywne produkty słodzące, np. ksylitol, który jest nie tylko naturalnym wyciągiem z brzozy, ale i ma właściwości antypróchniczne.

Zwróć również uwagę na to, czego brakuje Ci w diecie. Warto włączyć do niej pełnowartościowe posiłki bogate w witaminy i minerały. Dobry wpływ mają przede wszystkim witaminy A, C, D wspierające zęby i dziąsła, a także fosfor i wapń.

Najważniejsze zasady właściwej higieny jamy ustnej

Bez starannego mycia zębów nie ma mowy o zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Najważniejsze jest oczywiście szczotkowanie, które w idealnym świecie powinno być wykonywane po każdym posiłku. Zwykle jednak starczy 2-3 razy w ciągu dnia. Stosuj w tym celu miękkie szczoteczki – te z twardym włosiem mogą uszkodzić szkliwo. Unikaj również silnie ścierających past, zwłaszcza jeśli cierpisz na nadwrażliwość.

Do nawyków warto wprowadzić nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Nitka dentystyczna nie tylko pomaga pozbyć się resztek jedzenia, ale odpowiednio użyta umożliwia także ściąganie płytki nazębnej.

najlepsze-irygatory-i-szczoteczki-do-zebow

Odpowiednie artykuły do higieny zębów – szczoteczka soniczna i irygator

W starannym czyszczeniu pomoże Ci soniczna szczoteczka do zębów, której stosowanie zalecają dentyści. Takie urządzenie zostało stworzone do dokładnego usuwania resztek oraz płytki nazębnej. Dodatkowo szczoteczka wykonuje delikatny masaż dziąseł, wzmacniając je i zapobiegając wielu dolegliwościom z nimi związanym.

Uzupełnieniem szczotkowania może być wodny irygator do zębów. Strumień wody pod ciśnieniem pomaga trafić tam, gdzie nie zdoła szczoteczka, zwłaszcza w przypadku ciasnych zakamarków czy założonego aparatu ortodontycznego. Sprawdza się również u osób o wrażliwych zębach czy cierpiących na paradontozę, gdzie dokładne czyszczenie okolic dziąseł jest kluczowe w profilaktyce chorobowej. Najlepsze irygatory znajdziesz w ofercie waterpikpolska.pl.

Dbanie o zęby to podstawa!

Jak najdłużej ciesz się z własnych i zdrowych zębów. Regularne dbanie o stan jamy ustnej wcale nie jest trudne, zwłaszcza jeśli masz odpowiednie narzędzia. Wybierz najlepszy irygator do zębów na rynku od marki Waterpik. Te rekomendowane przez stomatologów urządzenia pomogą Ci w codziennej pielęgnacji jamy ustnej oraz profilaktyce najczęstszych schorzeń. Sprawdź wszystkie produkty na naszej stronie internetowej.

Możliwość komentowania Cukier, niewłaściwa higiena i choroby – czynniki niszczące nasze zęby została wyłączona