czyszczenie-zebow-woda-pod-cisnieniem
Problemy jamy ustnej

W jaki sposób zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Czy wiesz, że aż 85 procent Polaków powinno się poddać profesjonalnemu zabiegowi usuwania kamienia nazębnego? Te niepokojące dane podał niedawno przewodniczący Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego. Czym jest kamień, jak sobie z nim radzić i czy można zapobiec jego powstawaniu? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapytaliśmy też ekspertów, czy warto stosować irygator i szczoteczkę soniczną do codziennej higieny jamy ustnej. Sprawdź, co nam odpowiedzieli!

 

Jak tworzy się kamień nazębny?

Nawet gdy myjesz zęby regularnie, ale robisz to niewłaściwie, na ich powierzchni gromadzą się bakterie, które tworzą płytkę nazębną. Ta w zetknięciu ze śliną powoduje mineralizację szkliwa. W konsekwencji na zębach tworzy się twarda skorupa – kamień nazębny, którego samodzielnie nie usuniesz. Pamiętaj! Dbaj o higienę jamy ustnej. Bardzo dobre efekty daje czyszczenie zębów wodą pod ciśnieniem. Przeczytaj nasz artykuł do końca i sprawdź, jaki irygator ze szczoteczką soniczną wybrać.

Czynniki sprzyjające powstawaniu kamienia nazębnego

Istotny wpływ na powstawanie płytki nazębnej i rozwój próchnicy ma to, ile pokarmu pozostanie w jamie ustnej po posiłku. Jeśli nie będziesz myć zębów regularnie, resztki jedzenia staną się pożywką dla bakterii. Do najczęstszych błędów, które sprzyjają gromadzeniu się kamienia, zalicza się, m.in.:

 • zbyt rzadkie i za krótkie szczotkowanie,
 • za duży nacisk szczoteczki na powierzchnię zębów podczas mycia – uszkadza ich twarde tkanki, co doprowadza do erozji szkliwa, a to do powstawania ubytków,
 • niedokładność – trzeba szczotkować zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne powierzchnie uzębienia – w ten sposób unikniesz osadzania się płytki nazębnej,
 • źle dobrany rodzaj szczoteczki – zbyt twarde włosie może uszkadzać szkliwo i kaleczyć dziąsła, a zbyt miękkie nie czyścić skutecznie.

Po szczotkowaniu zęby należy wypłukać, najlepiej używać do tego irygatora.

irygator-ze-szczoteczka-soniczna

Jak sobie radzić z tym problemem?

Jest na to kilka prostych sposobów. Systematycznie odwiedzaj stomatologa, który oceni stan Twojego uzębienia i usunie nadmiar kamienia. Regularnie czyść zęby, najlepiej przy użyciu szczoteczki sonicznej. Szczotkuj je przynajmniej 2 razy dziennie przez około 2-3 minuty. Ważne jest, aby dotrzeć do miejsc trudno dostępnych, np. przestrzeni międzyzębowych czy styku zębów z dziąsłami. Dlatego systematyczne korzystaj z irygatora wodnego. W codziennej pielęgnacji jamy ustnej świetnie sprawdzi się urządzenie 2w1 Waterpik SF-02 Sonic-Fusion, dzięki któremu:

 • skutecznie usuniesz płytkę nazębną,
 • zapobiegniesz chorobom przyzębia,
 • obniżysz krwawienia dziąseł i poprawisz ich kondycję,
 • pozbędziesz się przebarwień powstałych, np. od picia kawy, herbaty czy palenia papierosów.

Proponujemy też zestawy do kompleksowej ochrony jamy ustnej. W komplecie jest irygator i szczoteczka soniczna lub oscylacyjna. Taki zestaw umożliwia dokładne szczotkowanie, a także nitkowanie zębów.

Negatywne skutki gromadzenia się kamienia nazębnego

Obecność kamienia nazębnego niesie ze sobą wiele negatywnych skutków, do których zalicza się:

 • próchnicę – kwasy wytwarzane przez bakterie powodują rozpuszczanie wapnia zawartego w szkliwie, co często doprowadza do próchnicy,
 • nadwrażliwość – na skutek osadzania się kamienia nazębnego następuje cofanie dziąseł i przyzębia, odsłaniają się szyjki zębowe, które stają się nadwrażliwe na zimno i ciepło, a także słodkie czy kwaśne napoje,
 • zapalenie dziąseł i przyzębia – podczas intensywnego szczotkowania mogą one krwawić i niekiedy pojawiają się bolące rany, które często powodują stany zapalne w jamie ustnej,
 • halitozę – nieprzyjemny zapach z ust.

Aby zapobiegać negatywnym skutkom kamienia nazębnego, regularnie korzystaj z irygatora. Na pewno przyda Ci się też szczotka soniczna do zębów. Korzystając z takiego zestawu, skutecznie usuniesz płytkę nazębną, zapobiegniesz próchnicy i halitozie.

Zaufaj poradom profesjonalistów!

Jesteśmy przekonani, że już nigdy nie zadasz pytania, czy warto stosować irygator i szczoteczkę soniczną! Zaufaj poradom ekspertów i stosuj je regularnie, a w krótkim czasie zauważysz różnicę. Twoje zęby staną się bielsze i zdrowsze. Nie jesteś pewien, czy wiesz, jak używać tych urządzeń prawidłowo? Przygotowaliśmy specjalną aplikację, która pomoże Ci wykorzystać wszystkie zalety tych akcesoriów. Już dziś podejmij wyzwanie Waterpik i właściwie zadbaj o swoje zęby!

Możliwość komentowania W jaki sposób zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego? została wyłączona