dbanie-o-zeby-w-zimie
Higiena jamy ustnej

Jak dbać o zęby w okresie zimowym? Zobacz nasze porady!

Ta pora roku oznacza zmianę wielu nawyków żywieniowych oraz pielęgnacyjnych. Czy wiesz, że dotyczy to również zębów? Zimą są one narażone nie tylko na niskie temperatury, ale i niskowartościową dietę. Przeczytaj, co jest ważne podczas zimowego dbania o jamę ustną. Jak chronić zęby przed bakteriami i groźnymi schorzeniami? Czy wystarczy zwykła szczoteczka, czy warto zainwestować w dobry irygator?

 

Co może pogorszyć stan zębów w zimie?

Zimą łatwiej przychodzi odpuszczanie sobie zdrowych nawyków. Może dotyczyć to zarówno aktywności fizycznej, jak i dbania o zdrowie i wygląd. Dopiero po długich zimowych miesiącach wiele osób budzi się, próbując szybko odwrócić skutki zaniedbania, chociażby prawidłowej higieny jamy ustnej. Czy nie lepiej jednak poświęcić odrobinę czasu na regularną pielęgnację zębów szczególnie w okresie zimowym? W ten sposób można uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości.

Dlaczego ważna jest higiena tej części ciała akurat zimą? Pamiętaj, że bakterie w jamie ustnej nie zimują. Wbrew pozorom mogą być jeszcze bardziej aktywne. Przyczyny tego są różne, chociażby obniżona odporność oraz gorsza jakość żywienia. Świadomie rezygnując z dbania o swoje ciało i zdrowie, stwarzasz lepsze warunki do rozwoju drobnoustrojów.

Przyjrzyjmy się, co jeszcze szkodzi zębom zimą.

Cukier – wróg numer jeden

Rozgrzewająca czekolada, słodkie deserki, przekąski przegryzane przed telewizorem – zima dostarcza wielu okazji do niezdrowych nawyków żywieniowych. Najniebezpieczniejsze dla zębów są oczywiście słodycze. Zawarte w nich sacharoza i glukoza, rozpuszczając się w jamie ustnej, sprzyjają namnażaniu się bakterii atakujących szkliwo.

Co więcej, cukierki, ciasteczka i ciasta z bakaliami podczas gryzienia łatwo wchodzą w przestrzenie międzyzębowe. Usunięcie resztek jest trudne, ale w pozbyciu się ich może pomóc dobry irygator do zębów oraz soniczna szczoteczka.

Uważać należy nie tylko na desery, ale słodkie lekarstwa. W okresie zwiększonego zachorowania częściej sięga się po pastylki do ssania, syropy czy napoje rozgrzewające z miodem. One również są niebezpieczne dla szkliwa. Po zażyciu danych preparatów pamiętaj więc o dokładnym umyciu zębów.

ochrona-zebow-przed-bakteriami-zima

Mroźne powietrze i skrajne temperatury

Wydaje się, że zębom pogoda nie szkodzi, a jednak również one są niekiedy wrażliwe na ekstremalne temperatury. Mroźny wiatr i długie przebywanie na zimnym powietrzu może dać się we znaki przede wszystkim osobom o osłabionym szkliwie lub odsłoniętych szyjkach zębowych.

Nadwrażliwość, która objawia się nagłym i ostrym bólem, nie jest cechą zdrowych zębów, dlatego nie wolno ignorować tej przypadłości. Należy wówczas szczególnie zadbać o stan uzębienia, stosując delikatne pasty z aminofluorkiem (łagodniejsza postać fluoru) oraz używając miękkich szczoteczek. Gdy jednak problem nasila się, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie dentystycznym.

Jak skutecznie dbać o zęby?

Znasz już zimowe niebezpieczeństwa, które mogą uszkodzić zęby. Jak zatem powinna wyglądać pielęgnacja jamy ustnej? Przede wszystkim pamiętaj, że największy sukces osiągniesz, poprzez systematyczną i dokładną higienę przez cały rok.

W pierwszej kolejności zadbaj o prawidłowe szczotkowanie z pomocą odpowiednich przyborów. Soniczne szczoteczki do zębów przodują wśród produktów do mycia. Drgania wywoływane przez urządzenie skutecznie czyszczą, usuwając płytkę nazębną oraz docierając do wszystkich zakamarków. Jednocześnie takie szczoteczki są stosunkowo delikatne i nadają się do używania przez osoby z nadwrażliwościami.

To jednak nie wszystko jeśli chodzi o czyszczenie zębów. Wiele osób zastanawia się, czy warto i kiedy wybrać irygator do zębów. Stomatolodzy są zdania, że każdy, komu zależy na prawidłowej higienie jamy ustnej, śmiało może sięgnąć po to urządzenie. Szczególnie jest ono zalecane osobom borykającym się z ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi, wrażliwymi zębami czy noszącym aparaty ortodontyczne.

Poznaj sposoby na zdrowe zęby!

Stomatologia nieustannie się rozwija. Dziś każdy może zadbać o stan swoich zębów we własnym zakresie, o każdej porze roku. Wypróbuj profesjonalne urządzenia do domowej higieny jamy ustnej od waterpikpolska.pl. Sprawdź nasze szczoteczki soniczne i irygatory do zębów, dzięki którym zachowasz swój naturalnie piękny uśmiech na długie lata… i zimy!

Możliwość komentowania Jak dbać o zęby w okresie zimowym? Zobacz nasze porady! została wyłączona