wegiel-aktywny
Higiena jamy ustnej

Węgiel aktywny a wybielanie zębów

Zastanawiasz się, jaki wpływ na wybielanie zębów ma węgiel aktywny? Czy taki preparat jest bezpieczny i skuteczny? Podpowiadamy. W tym artykule znajdziesz też wiele przydatnych wskazówek, jak używać szczoteczki sonicznej i irygatora wodnego, aby usunąć nieestetycznie wyglądający osad i cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem na co dzień.

Działanie węgla aktywnego

Węgiel aktywny znalazł zastosowanie w kosmetyce i stomatologii. Wchodzi on w skład past wybielających – jest w pełni bezpieczny. Metoda wybielana za pomocą tego preparatu zyskała aprobatę wielu osób, które nie chcą lub nie mogą korzystać z profesjonalnego wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych. Węgiel aktywny to składnik naturalny, który jest zdolny do usuwania zanieczyszczeń, bakterii oraz toksyn.

Pomaga przywrócić naturalną biel zębów. Usuwa osady po:

  • herbacie i kawie,
  • napojach gazowanych oraz sokach,
  • czerwonym winie,
  • papierosach.

Jak stosuje się węgiel aktywny do wybielania zębów?

W drogeriach i aptekach pojawia się coraz więcej preparatów wybielających do zębów na bazie węgla aktywnego. Zanim zaczniesz nim wybielać zęby, zasięgnij porady stomatologa. Doradzi najlepszy produkt, który nie powoduje skutków ubocznych. Węgiel aktywny możesz stosować jako proszek do mycia zębów lub pastę. Środek nakłada się na szczoteczkę, np. soniczną i postępuje, jak przy codziennym myciu uzębienia. Możesz też nałożyć preparat bezpośrednio na zęby i pozostawić na około 2-3 minuty. Następnie wypłucz jamę ustną za pomocą irygatora wodnego. Zabieg taki wykonuj przez trzy dni z rzędu i po tygodniu powtórz.

Jeśli Twoje zęby mają z natury odcień żółtawy, możesz nie uzyskać spodziewanego efektu wybielania.

Czy wybielanie węglem aktywnym jest bezpieczne?

Tak, ale używaj go zgodnie z zalecaniami specjalistów. Węgiel aktywny nie wchłania się z przewodu pokarmowego do krwiobiegu. Ponadto jest nietoksyczny, nie ingeruje w szkliwo ani strukturę zęba pod warunkiem, że:

  • nie trzesz mocno zębów,
  • delikatnie masujesz i szczotkujesz kolistymi ruchami,
  • postępujesz zgodnie z instrukcją i zaleceniami.

Węgiel aktywny ma strukturę lekko porowatego miału. Dlatego istnieje ryzyko wystąpienia podrażnień i nadwrażliwości szkliwa , jeśli nie będziesz postępować zgodnie z opisem na ulotce dołączanej do opakowania produktu. Ewentualne przedawkowanie może wywołać zaparcia.

Pozostałe metody na wybielanie zębów

Do wybielania zębów możesz też zastosować paski wybielające, które pokrywa się specjalnym żelem. Przyklej je na uzębienie i noś przez około 7 do 14 dni.

Dużą popularnością cieszą się pasty wybielające, np. w połączeniu z węglem aktywnym. Remineralizują szkliwo i pomagają pozbyć się kamienia nazębnego.

biale-zeby

Profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym

Najefektywniejsze jest wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Koszt takiego zabiegu jest jednak stosunkowo duży. Bardzo popularne jest wybielanie nakładkowe. Przez 2-4 tygodnie rozprowadza się na specjalnie przygotowanej dla danego pacjenta nakładce żel na około 4 godziny. Po zdjęciu dokładnie umyj zęby. Najlepiej przy zastosowaniu szczoteczki sonicznej i irygatora wodnego – taki zestaw pomoże Ci zachować efekt wybielania na dłużej.

Gdy masz wyleczone wszystkie zęby i usunięty kamień nazębny, możesz zdecydować się na wybielanie laserowe. Z takiej metody musisz zrezygnować, kiedy masz nadwrażliwe zęby i odsłonięte szyjki. Po zbiegu wskazana jest 2-tygodniowa biała dieta.

Zastosuj irygator i szczoteczkę soniczną

Precyzyjne wybielanie zapewni Ci irygator wybielający Waterpik WF-06. Przywraca naturalną biel w niespełna 4 tygodnie. Dociera do miejsc, do których innymi produktami wybielającymi trudno dotrzeć. Zastosowana w urządzeniu technologia Whitening Infuser Handle to połączenie wody z tabletkami wybielającymi. W zestawie są 4 końcówki – do irygacji, ortodontyczna, do koron, mostów i implantów.

WF-06 używaj przynajmniej raz dziennie. Z pewnością przyda Ci się też szczoteczka soniczna Triple Sonic, która ma 3 tryby pracy, w tym ten wybielający.

Polecamy też irygator bezprzewodowy, który można wszędzie zabrać ze sobą i używać po każdym posiłku.

Piękny uśmiech z Waterpik

Marzenie o śnieżnobiałych zębach spełni się szybciej, niż myślisz. Wystarczy, że podejmiesz wyzwanie Waterpik i już dziś zadbasz o piękny uśmiech. Kup irygator wodny ze szczoteczką soniczną i pobierz specjalną aplikację, która podpowie Ci, jak w pełni wykorzystać możliwości produktów i właściwie zadbać o higienę jamy ustnej. Sprawdź!