Irygatory i szczoteczki

Mity, ciekawostki i przydatne informacje na temat szczoteczek sonicznych

Szczoteczki soniczne pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach 90. XX wieku, jednak szybko podbiły serca konsumentów na całym świecie. Okazało się, że są one tak wygodne w użyciu, a przy tym skuteczne, że w wielu domach zastąpiły używane do tej pory szczoteczki manualne i elektryczne. Co sprawia, że mycie zębów tym urządzeniem jest tak efektywne i komfortowe?

Dlaczego szczoteczka soniczna jest tak skuteczna?

Szczoteczka soniczna może wykonać nawet 60 000 ruchów na minutę, przez co jest w stanie usuwać resztki jedzenia, osady i bakterie dużo skuteczniej niż jej manualny odpowiednik. Nie to jednak decyduje o innowacyjności tego urządzenia. Podstawą jego działania są fale dźwiękowe, które wprawiają w ruch ślinę zmieszaną z pianą z pasty do zębów, przez co w jamie ustnej tworzą się mikrobąbelki. Docierają one nawet do przestrzeni międzyzębowych i skutecznie usuwają z nich wszystkie bakterie i osady, dzięki czemu znacznie zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy czy innych chorób jamy ustnej.

Używanie szczoteczki sonicznej ma jednak także wiele innych zalet. Produkty te często mają wbudowany timer, dzięki któremu łatwiej jest kontrolować czas czyszczenia. Dodatkowo zaś urządzenie co 30 sekund przypomina, by rozpocząć mycie kolejnych zębów, co wyrabia dobre nawyki i daje pewność, że cała jama ustna zostanie dokładnie oczyszczona. Na skuteczność tego produktu wpływa również to, że ma ono kilka trybów pracy, co pozwala dopasować liczbę drgań do aktualnych potrzeb. Oprócz standardowego dostępny jest także tryb masujący, wspomagający regenerację dziąseł czy tryb, dzięki któremu można pozbyć się wyjątkowo trudnych do usunięcia zanieczyszczeń czy przebarwień.

ST-01 Szczoteczka WATERPIK Triple Sonic ST-01 / 379,00 zł
ST-01 Szczoteczka WATERPIK Triple Sonic ST-01 / 379,00 zł

Szczoteczka soniczna – dla kogo?

Jakiś czas temu w internecie zaczęły pojawiać się opinie, że szczoteczek sonicznych nie mogą używać osoby, które noszą aparaty ortodontyczne. Jednak tak naprawdę jest wręcz przeciwnie. Ortodonci często polecają je swoim pacjentom, bo są one w stanie usunąć płytkę nazębną nawet z bardzo trudno dostępnych miejsc w okolicach zamków, do których nie docierają szczoteczki manualne. Nie ma też przeciwwskazań, by używały ich dzieci czy osoby mające bardzo wrażliwe zęby i dziąsła – są to urządzenia bardzo delikatne, które nie powodują urazów. Świetnie nadają się też do czyszczenia protez i implantów.

Dlaczego ludzie boją się szczoteczek sonicznych?

To, co nowe, siłą rzeczy zaczyna jednak budzić obawy. Przez to w społeczeństwie pojawiają się mity, które niepokoją i sieją wątpliwości, czy jest to produkt, który na pewno warto nabyć. Jedną z najczęściej powtarzanych fałszywych informacji na temat szczoteczek sonicznych jest to, że ich używanie powoduje wypadanie plomb. Trudno powiedzieć, skąd wzięły się takie opinie, jednak nie mają one pokrycia w rzeczywistości. Szczoteczki w żaden sposób nie wpływają na wypełnienia i nie szkodzą zębom – ich używanie jest w pełni bezpiecznie. Nie potrzeba też do nich, jak twierdzą niektórzy, specjalnych past do zębów. Decydując się na używanie szczoteczki sonicznej, nadal możemy używać pasty, którą wybieraliśmy dotychczas – w żaden sposób nie wpłynie to na skuteczność urządzenia ani nie spowoduje jego awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *