Problemy jamy ustnej

Próchnica – zmora dzieci i nie tylko

Przyjęło się, że próchnica to problem przedszkolaków, których mleczne zęby z białych zmieniają się w czarne. Niestety, jak się często okazuje, dolegliwość ta dosięga także i osób dorosłych. co sprawia, że psują nam się zęby i jak przeciwdziałać próchnicy?

 

Jak powstaje próchnica?

Czynnikiem, który wywołuje próchnicę, jest przede wszystkim płytka nazębna. Przylega ona do zęba, a znajdujące się w niej drobnoustroje powodują fatalne skutki. Co warunkuje podatność na próchnicę? Z jednej strony mogą to być czynniki natury ogólnej, czyli predyspozycje osobnicze, choroby lub niewłaściwy sposób odżywiania, a zwłaszcza niedobór wapnia, fosforu, witamin i niektórych mikroelementów w diecie.

 

Dlaczego próchnica dotyczy przede wszystkim dzieci?

Rozwój próchnicy w zębach mlecznych jest znacznie szybszy niż w przypadku zębów stałych. Dlaczego? Wpływ mają na to różnice morfologiczne i chemiczne. Co równie ważne, zęby mleczne mineralizują się słabiej niż zęby stałe. Próchnica, która występuje u dzieci, to tzw. próchnica wczesna. Pojawia się ona zaraz po wyrżnięciu się zębów. Drugi typ tego schorzenia u dzieci to próchnica okrężna. Powstaje wtedy, gdy szybki przebieg choroby w okolicy przyszyjkowej doprowadza w krótkim czasie do odłamania koron zębowych.

 

Jak rozwija się próchnica?

Pierwsze objawy próchnicy to ciemna plama na powierzchni zęba. Powinna nas zaniepokoić — to może oznaczać już próchnicę. Na szczęście samo szczotkowanie pastą z fluorem i nitkowanie zębów może zapobiec przekształceniu się jej w ubytek. Jeśli jednak to nie podziała, próchnica szybko przejdzie do poważniejszego stadium — przeniknie przez twardą powłokę zęba. Kolejnym etapem  będzie dotarcie ubytku do miękkiej warstwy zęba. Wówczas będzie powiększał się w coraz szybszym tempie. Jeśli w miejscu ubytku nie zostanie wstawiona plomba, może on w szybkim tempie spowodować kolejne problemy w głębszej części zęba.

 

Jak uchronić się przed próchnicą?

Jakkolwiek zwyczajnie by to nie brzmiało, kluczem do sukcesu jest w tym wypadku higiena jamy ustnej. Nie ma co do tego wątpliwości — odpowiednio czyszczone zęby, szczotkowane minimum dwa razy dziennie, nie będą tak podatne na próchnicę, jak takie, o których czyszczeniu zapominamy. Warto wybrać dobrą pastę z dużą zawartością fluoru. Dlaczego? Fluor sprawia, że szkliwo staje się odporniejsze na kwaśne środowisko jamy ustnej. Również dzięki niemu mikroorganizmy mnożące się w kamieniu nazębnym wydzielają mniej kwasów, a więc jama ustna jest bardziej przyjazna dla szkliwa. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Poza wspomnianą pastą dobrze jest również zaopatrzyć się w irygator stomatologiczny, który pomoże wyczyścić trudno dostępne miejsca, do których nie dosięga zwykła szczoteczka.

 

My proponujemy oczywiście irygatory Waterpik — zapraszamy na naszą stronę polkardbis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *