Problemy jamy ustnej

Czym jest halitoza?

Halitoza to choroba jamy ustnej, na którą cierpi co czwarta osoba w naszym społeczeństwie. Nieleczona może stać się przyczyną kompleksów i utrudniać nawiązywanie relacji z innymi ludźmi. Na czym jednak dokładnie polega ta przypadłość?

Halitoza – objawy

Halitoza to, najprościej mówiąc, brzydki zapach z ust, który jest spowodowany gromadzeniem się bakterii z gatunku Solobacterium moorei. Trzeba jednak zaznaczyć, że schorzenie to jest problemem przewlekłym. Nie chodzi tutaj o sytuacje, kiedy sporadycznie mamy nieświeży oddech – na przykład rano czy po zjedzeniu niektórych produktów spożywczych. O halitozie mówi się wtedy, gdy brzydki zapach utrzymuje się cały czas i nie zwalcza go nawet wyszczotkowanie zębów czy użycie płynu do płukania ust.

Przyczyny halitozy

Najczęstszą przyczyną halitozy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Nieregularne lub zbyt krótkie mycie zębów, pomijanie przy czyszczeniu jamy ustnej języka i przestrzeni międzyzębowych, próchnica, schorzenia dziąseł – to wszystko może doprowadzić do chorobliwego brzydkiego zapachu z ust. Przyczyny mogą być też jednak inne. Czasami halitozę powoduje niewłaściwa dieta – wśród produktów najczęściej powodujących to schorzenie wymienia się czosnek, cebulę, słodycze i pokarmy kwaśne. Na tę przypadłość szczególnie narażeni są jednak palacze oraz osoby, które często piją duże ilości alkoholu.

Dzieje się tak znacznie rzadziej, jednak halitozę powodują czasem także choroby ogólnoustrojowe. Przewlekłe problemy z nieświeżym oddechem mogą być skutkiem cukrzycy, białaczki, raka żołądka, choroby zatok czy nerek. Są to jednak skrajne przypadki, które nie zdarzają się często, dlatego walkę z halitozą najlepiej zacząć od zadbania o właściwą higienę jamy ustnej.

Jak walczyć z halitozą?

Sposobem na walkę z halitozą są regularne wizyty u stomatologa w celu pozbycia się wszystkich ubytków. Ważne jest jednak, by odpowiednio zadbać o zdrowie zębów i dziąseł również w domu. Należy bardzo dokładnie oczyszczać jamę ustną, nie poprzestając na powierzchownym umyciu zębów. Aby pozbyć się zgromadzonych bakterii, konieczne jest również dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz największego ich siedliska – języka.

 

W celu pozbycia się bakterii najlepiej posłużyć się irygatorem stomatologicznym, gdyż dzięki temu urządzeniu najskuteczniej możemy oczyścić jamę ustną, nie uszkadzając przy tym dziąseł ani nie podrażniając wrażliwych zębów. Tego typu sprzęt doskonale usuwa resztki jedzenia i drobnoustroje z trudno dostępnych miejsc, zaś dzięki specjalnej końcówce do mostów, koron i implantów oraz końcówce do czyszczenia języka, doskonale wspomaga walkę z halitozą.

Co może złagodzić objawy?

Doraźnie z halitozą możemy walczyć za pomocą gumy do żucia czy miętówkami, ale bardzo dobrze w łagodzeniu jej objawów pomoże także picie naparów ziołowych – najlepiej z mięty, rumianku i szałwii – oraz zielonej herbaty, która zawiera polifenole powstrzymujące rozwój bakterii w jamie ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *