irygator i szczoteczka soniczna na próchnicę
Problemy jamy ustnej

Próchnica u dzieci – sposoby na jej zapobieganie

Jak wynika z badań epidemiologicznych Ministra Zdrowia, problemy z próchnicą dotyczą aż 80% dzieci poniżej 12 roku życia. Wbrew temu, co sugerują statystyki, nie są one jednak nieuniknione – do ich powstrzymania wystarczy jedynie wprowadzenie kilku zmian oraz zdrowych nawyków. W naszym artykule prezentujemy najważniejsze przyczyny problemów z kondycją jamy ustnej u niemowląt i kilkulatków. Sprawdź, jaki wpływ na zahamowanie ubytków mogą mieć irygator i szczoteczka soniczna.

Przyczyny występowania próchnicy u dzieci

Uniwersalną przyczyną powstawania próchnicy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych namnażaniu się bakterii sprzyja długotrwałe zaleganie pokarmu na powierzchni szkliwa – zwłaszcza słodkich, o wysokiej zawartości cukrów prostych. Jeżeli resztki pokarmowe nie będą na bieżąco usuwane za pomocą szczoteczki lub irygatora, bez wątpienia dojdzie do wystąpienia niebezpiecznych procesów fermentacyjnych.

Ze względu na zamiłowanie do słodkich potraw najmłodsi są w większym stopniu narażeni na ryzyko ubytków. Rozwojowi tego rodzaju schorzeń dodatkowo sprzyjają nieregularna higiena jamy ustnej oraz wrażliwa struktura zębów mlecznych. Specyficznym rodzajem problemów z jamą ustną jest tzw. próchnica butelkowa, związana ze zbyt długim bądź zbyt częstym karmieniem dziecka butelką. Warto mieć na uwadze to, że mleko zawiera cukier – laktozę, a często bywa także dodatkowo dosładzane.

Sposoby zapobiegania próchnicy

Metody zapobiegania próchnicy zębów są ściśle związane z jej przyczynami. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo rozwoju ubytków, należy zadbać o regularną higienę jamy ustnej, a także częściowo zmienić nawyki żywieniowe dziecka. Zadbaj o to, aby Twoja pociecha jadła posiłki o wyznaczonych porach, unikając przy tym podjadania. Staraj się nie karmić jej przed snem ani (w miarę możliwości) nie podawać butelki do łóżeczka. Warto ograniczyć również spożywanie węglowodanów prostych (glukozy, fruktozy), stanowiących optymalne środowisko namnażana się bakterii fermentacyjnych. Zmiany w diecie nie muszą być gwałtowne – często wystarczy jedynie wyłączenie produktów sztucznie dosładzanych i spożywanie cukrów występujących naturalnie.

końcówka do szczoteczki i irygatora

Regularne i właściwe mycie zębów

Jak już wspomnieliśmy krótko w poprzednim punkcie, regularna higiena jamy ustnej stanowi jeden z głównych filarów profilaktyki próchnicy. Z tego względu ogromne znaczenie ma wykształcenie odpowiednich nawyków – pierwszą szczoteczkę do zębów warto kupić dziecku wraz z pojawieniem się pierwszych mleczaków. Aby czyszczenie nie kojarzyło się maluchowi ze stresem, staraj się towarzyszyć mu podczas pierwszych prób samodzielnego mycia.

Częstotliwość to nie wszystko – równie istotna jest staranność zabiegów pielęgnacyjnych. Warto zapoznać dziecko z prawidłowymi technikami czyszczenia (zwłaszcza zaleconą przez specjalistów metodą Fonesa), a także zadbać o profesjonalny sprzęt. W kwestii czyszczenia trudno dostępnych miejsc najlepszy efekt zapewnia dobry irygator do zębów – optymalnie w komplecie ze szczoteczką soniczną.

Irygator i szczoteczka soniczna – aby nie dopuścić do powstania próchnicy

Działanie irygatora do zębów jest niezwykle proste – urządzenia wytwarza strumień wody, który skutecznie usuwa bakterie i płytkę nazębną. W przeciwieństwie do standardowej szczotki manualnej urządzenie pozwala na dokładne, bezinwazyjne oczyszczenie szczelin międzyzębowych oraz kieszonek dziąsłowych. Podobny efekt zapewni Ci wysokiej jakości szczoteczka soniczna – np. WATERPIK Triple Sonic ST-01. Jej skuteczność jest wynikiem zastosowania technologii ultraszybkich drgań, których prędkość osiąga nawet kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę.

Zdrowie jest w Twoich rękach!

Wbrew obiegowym opiniom dzieci nie są skazane na problemy z próchnicą. Ubytków w uzębieniu możesz uniknąć, nieznacznie zmieniając nawyki żywieniowe Twojej pociechy oraz troszcząc się o prawidłową higienę jamy ustnej. W asortymencie WATERPIK znajdują się wszystkie akcesoria niezbędne do tego, aby skutecznie usuwać zalegające resztki pokarmowe. Sprawdź, co oferujemy i wybierz coś dla siebie – każda szczoteczka soniczna bądź końcówka do irygatora odpowiada odmiennym potrzebom użytkowników.

Możliwość komentowania Próchnica u dzieci – sposoby na jej zapobieganie została wyłączona