higiena opuchnięte dziąsła
Problemy jamy ustnej

Opuchnięte dziąsła – jak przeciwdziałać problemowi?

Podczas mycia zębów zauważasz niewielkie krwawienie, opuchliznę i zaczerwienienie dziąseł? Tak zwykle objawia się stan zapalny w jamie ustnej. To z kolei jest przyczyną nieświeżego oddechu i chorób dziąseł. Jak temu przeciwdziałać? Sprawdź rady naszych ekspertów i raz na zawsze pozbądź się bólu!

Najczęstsze przyczyny i objawy

Najczęściej kłopoty z dziąsłami sygnalizuje nieświeży oddech. Może towarzyszyć m.in. przewlekłej suchości jamy ustnej oraz chorobom przyzębia. Sprawcą tej dolegliwości jest przede wszystkim płytka bakteryjna, która gromadzi się na zębach i ich styku z dziąsłami. Inne przyczyny opuchlizny, to m.in.:

  • zbyt mocne szczotkowanie zębów i nitkowanie przestrzeni międzyzebowych – za twarda szczoteczka i niewłaściwa technika czyszczenia,
  • nawracające infekcje w jamie ustnej – pleśniawki czy opryszczka,
  • zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiet podczas ciąży, miesiączki czy w okresie dojrzewania,
  • niewłaściwa dieta uboga w owoce i warzywa, które dostarczają witaminę C – jej brak skutkuje chorobami dziąseł,
  • podrażnienia i zaczerwienienia spowodowane reakcjami alergicznymi, np. na pokarmy czy leki,
  • noszenie aparatu ortodontycznego, obtarcia od protezy czy źle założone plomby.

Najczęstszymi objawami opuchniętych dziąseł są obrzęki, zaczerwienienia, odsłonięcie szyjek zębowych czy też krwawienie podczas szczotkowania lub nitkowania.

Czy opuchnięte dziąsła można wyleczyć?

Jak najbardziej! Przede wszystkim dbaj o właściwą higienę jamy ustnej, odwiedzaj systematycznie dentystę i wylecz wszystkie zęby. Do mycia najlepiej używaj szczoteczki sonicznej, a do płukania irygatora do dziąseł. Dzięki tym urządzeniom płytka bakteryjna nie będzie się osadzać na zębach, przestrzenie międzyzębowe zaś zostaną dokładnie oczyszczone z resztek pokarmowych.

Zapalenie dziąseł często dotyka osoby, które niezbyt dokładnie dbają o higienę jamy ustnej, dlatego:

  • szczotkuj zęby 2 razy dziennie przez około 2-3 minuty, nitkuj przestrzenie między zębami,
  • płucz jamę ustną płynem lub wodą przy zastosowaniu irygatora,
  • pij dużo płynów i odżywiaj się zdrowo, jedz pokarmy bogate w witaminy B, C, kwas foliowy i wapno,
  • prowadź uregulowany tryb życia – nie przemęczaj się, znajdź czas na relaks – wzmocnisz swój organizm, który lepiej będzie walczył z bakteriami oraz wirusami,
  • ogranicz słodycze i napoje z dużą ilością cukru, alkohol i papierosy – powodują nagromadzeniu się płytki nazębnej, a ta może sprzyjać obrzękom i zaczerwienieniom.

sposoby na opuchnięte dziąsła

Codzienna pielęgnacja zębów – klucz do sukcesu

To fakt! Tylko regularne mycie zębów może zapobiegać stanom zapalnym i obrzękom w jamie ustnej. Najskuteczniejszą higienę zapewniają irygator i szczoteczka soniczna. Pracują na zasadzie fal ultradźwiękowych, które usuwają bakterie nawet w odległości 4 mm od włosia. Dzięki temu nie kaleczysz dziąseł, a docierasz do trudno dostępnych miejsc. Urządzenie ma wiele trybów pracy, np. masaż dziąseł czy wybielanie uzębienia, a także różne funkcje, m.in. kontrola siły nacisku czy czas szczotkowania.

Połączenie nowej – udoskonalonej szczoteczki sonicznej i irygatora pozwala na jednoczesne szczotkowanie i irygację. Stosuj je codziennie – Twój oddech będzie zawsze świeży, a zęby zdrowe i lśniące.

Domowe sposoby na opuchliznę dziąseł

Leczenie opuchlizny dziąseł polega przede wszystkim na usunięciu osadu i kamienia nazębnego. Odwiedzaj systematycznie stomatologa i dokonuj przeglądów uzębienia. Myj zęby stosując odpowiednie końcówki do szczoteczki sonicznej, a do płukania używaj irygatora wodnego.

W każdej domowej apteczce powinny się znaleźć:

  • preparaty z fluorem – zapobiegają próchnicy,
  • rumianek czy szałwia,
  • olejek goździkowy,
  • żel aloesowy,
  • woda utleniona,
  • środki apteczne, które redukują ból i opuchliznę dziąseł.

W prosty sposób przygotujesz z ziół płukanki do jamy ustnej, które możesz stosować nawet kilka razy dziennie. Po jakimś czasie obrzęki powinny ustąpić. Jeśli nie, konieczna będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Zaufaj naszym radom!

Już dziś skorzystaj z naszych wskazówek. Pozbędziesz się bólu i zapomnisz o opuchniętych dziąsłach, a codzienna higiena jamy ustnej stanie się przyjemnością. Nie wiesz do końca, jak właściwie używać irygatora i szczoteczki sonicznej? Wejdź na waterpikpolska.pl – pobierz specjalną aplikację, która podpowie Ci, jak prawidłowo korzystać z urządzenia, aby w pełni wykorzystać jego możliwości.

Możliwość komentowania Opuchnięte dziąsła – jak przeciwdziałać problemowi? została wyłączona