prawidłowa pielęgnacja zębów
Higiena jamy ustnej

Jak prawidłowo myć zęby? Sprawdź nasze podpowiedzi!

 

Czyszczenie zębów to tylko z pozoru czynność, której wykonywanie nie wymaga szczególnej wiedzy ani umiejętności. W rzeczywistości łatwo jest popełniać błędy, które mogą skutkować namnażaniem się bakterii i rozwojem rozmaitych schorzeń. W naszym artykule zaprezentujemy Ci kilka sposobów na to, aby codzienna pielęgnacja jamy ustnej była jednocześnie szybka, prosta, skuteczna i bezinwazyjna. Sprawdź, jaki efekt możesz osiągnąć, stosując irygator do zębów i szczoteczkę soniczną Waterpik.

Efektywne mycie zębów – czyli jakie?

Głównym celem regularnej higieny jamy ustnej jest utrzymanie zębów i dziąseł w doskonałej kondycji. Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy zadbać o jak najdokładniejsze usuwanie resztek pokarmowych oraz płytki nazębnej. Standardowe metody szczotkowania (metodą manualną) nie do końca sprawdzą się w przypadku mycia trudno dostępnych kieszeni dziąsłowych oraz szczelin międzyzębowych. Efektywna pielęgnacja będzie wymagała wykorzystania szerszego zakresu akcesoriów, takich jak np. irygator i szczoteczka soniczna.

Poprawna technika szczotkowania

Nawet najlepsze akcesoria do czyszczenia jamy ustnej nie spełnią swojego zadania, jeżeli będą niewłaściwie wykorzystywane. Przystępując do szczotkowania, warto zwrócić uwagę na prawidłową technikę czyszczenia, a w szczególności trzy kwestie – kąt trzymania szczoteczki, zakres ruchów oraz siłę nacisku.

Zgodnie z zaleceniami specjalistów zęby powinny być myte krótkimi, łagodnymi ruchami. Technika mycia powinna być dopasowana do zdolności manualnych, jak również kondycji zębów i dziąseł. Osobom dorosłym borykającym się z chorobami przyzębia zalecana jest metoda roll, Polega ona na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni do linii dziąseł, a następnie wykonywaniu nią delikatnych ruchów obrotowo-wymiatających. W przypadku dzieci lepiej sprawdzi się prosta metoda okrężna (Fonesa), w której główkę należy umieścić pod kątem 90 stopni.

szczoteczka soniczna do zębów

Którą szczoteczkę wybrać? Klasyczną czy soniczną?

Każde z akcesoriów ma swoje zalety – również tradycyjna szczoteczka manualna. Standardowy sprzęt z pewnością sprawdzi się w przypadku osób, które nad wyraz cenią sobie niską cenę oraz wysoką dostępność produktu. Jeżeli priorytetem jest dla Ciebie łatwość, szybkość i dokładność czyszczenia, z pewnością powinieneś zdecydować się na model elektryczny.

Największą precyzję mycia oferuje aktualnie wysokiej jakości szczoteczka soniczna. Dzięki zaawansowanej technologii ultraszybkich drgań pozwala ona dotrzeć do miejsc, które znajdują się poza zasięgiem wariantu manualnego. Napędzane falami dźwiękowymi wibracje powodują powstanie tysięcy mikrobąbelków, które bez przeszkód wnikają w szczeliny międzyzębowe. Dzięki miękkim i wyprofilowanym końcówkom czyszczenie jest zupełnie bezinwazyjne, nie powodując podrażnień zębów, dziąseł ani szkliwa.

Irygator – niezbędne wsparcie podczas szczotkowania zębów

W kwestii czyszczenia kieszeni dziąsłowych i przestrzeni międzyzebowych najlepszy okazuje się profesjonalny irygator do zębów. Wbudowana pompka wytwarza strumień pod ciśnieniem w pełni wystarczającym do tego, aby wypłukać ze szczelin pozostałe po szczotkowaniu resztki pokarmowe. Urządzenie nie tylko myje, ale również delikatnie masuje dziąsła, poprawiając przy tym ich ukrwienie oraz ogólną kondycję.

W asortymencie Waterpik znajdziesz zarówno irygatory stacjonarne, jak i bezprzewodowe. Drugi z wymienionych wariantów szczególnie polecamy osobom, które często podróżują i nie chcą w tym czasie zaniedbywać higieny jamy ustnej. W ofercie dostępne są również zróżnicowane końcówki wymienne do koron, mostów, implantów, czyszczenia języka, a także do irygacji poddziąsłowej.

Właściwa higiena w służbie zdrowiu

Staranne mycie to klucz do zachowania zdrowia jamy ustnej. Ogromne znaczenie ma w tym kontekście zarówno stosowana technika czyszczenia, jak i jakość zastosowanego sprzętu. Warto mieć na uwadze to, że samo szczotkowanie może nie być wystarczające w kwestii usuwania płytki nazębnej i resztek pokarmowych. W asortymencie Waterpik znajdziesz różnorodne akcesoria, które znacząco ułatwią Ci pielęgnację trudno dostępnych szczelin i kieszeni dziąsłowych. Dostępne są również końcówki do irygatora i szczoteczki sonicznej, dostosowane do zróżnicowanych potrzeb użytkowników.

Możliwość komentowania Jak prawidłowo myć zęby? Sprawdź nasze podpowiedzi! została wyłączona