Higiena jamy ustnej

Dlaczego higiena przestrzeni międzyzębowych jest tak istotna?

Przestrzenie międzyzębowe to obszary w jamie ustnej, które wyjątkowo trudno jest utrzymać w czystości. Nawet regularne mycie zębów za pomocą szczoteczki i pasty nie gwarantuje, że uda nam się w pełni usunąć zgromadzone w nich resztki pokarmów i bakterie. W rzeczy samej – nie jest to nawet możliwe. Włoski szczoteczki nie są w stanie sięgnąć do tych zakamarków jamy ustnej, dlatego szacuje się, że standardowe mycie zębów to jedynie około ⅓ prawidłowej higieny jamy ustnej. Do usunięcia reszty zanieczyszczeń niezbędne jest użycie specjalnych urządzeń do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych – jak irygatory stomatologiczne. Ale dlaczego właściwe oczyszczenie tych obszarów jamy ustnej jest aż tak istotne?

Płytka nazębna w przestrzeniach międzyzębowych

Jeśli przestrzenie międzyzębowe nie są regularnie dokładnie oczyszczane, zaczyna tworzyć się w nich płytka nazębna, czyli miękki osad, który przykleja się do zęba. Stanowi ona doskonałą pożywkę dla bakterii, które stopniowo zasiedlają ją coraz liczniej i stają się dużo silniejsze. To zaś sprawia, że z dnia na dzień robią się groźniejsze dla zdrowia zębów i dziąseł. Dodatkowo płytka ta z czasem, pod wpływem soli mineralnych zawartych w ślinie, zaczyna twardnieć i zamieniać się w kamień nazębny, który można usunąć tylko, poddając się specjalistycznym zabiegom w gabinecie dentystycznym.

Bakterie, które gromadzą się między zębami, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia jamy ustnej, zaś im starsza jest zalegająca płytka, tym zagrożenie jest większe. W początkowej fazie bakterie w niej zgromadzone mogą powodować próchnicę, jednak z czasem potrafią sprawić także poważniejsze problemy, jak na przykład zapalenie dziąseł (i w efekcie ich krwawienie), parodontozę albo halitozę, czyli utrzymujący się stale brzydki zapach z ust.

 

Higiena przestrzeni międzyzębowych

Jak już zostało wspomniane, bakterii zgromadzonych na styku zębów nie da się w pełni usunąć za pomocą szczoteczki do zębów. Aby więc pozbyć się zalegającego osadu, najlepiej jest użyć irygatora stomatologicznego. To urządzenie wymywa płytkę nazębną za pomocą strumienia wody pod dużym ciśnieniem, który można skierować bezpośrednio na przestrzenie międzyzębowe. Ten sposób na utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej jest nie tylko skuteczny, ale też przyjazny dla dziąseł. Używając irygatora, nie powodujemy bowiem ich podrażnień, redukujemy krwawienie, a dodatkowo zapewniamy im delikatny masaż, który usprawnia krążenie, działa wzmacniająco i poprawia kondycję dziąseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *