przyczyny nadwrażliwości zębów
Problemy jamy ustnej

Nadwrażliwość zębów – powszechny problem wśród społeczeństwa

Przyczyny nadwrażliwości zębów mogą być różne, a pojawiający się silny ból sprawia ogromny dyskomfort. Problem dotyka prawie 25% społeczeństwa. Wiele osób, żeby uniknąć udręki, rezygnuje ze spożywania m.in. zimnych produktów, a nawet wychodzenia na zewnątrz np. podczas wiatru. Jest kilka sposobów, które pomagają walczyć z tą dolegliwością. Wśród dobrych rozwiązań jest między innymi szczoteczka soniczna z irygatorem marki Waterpik. Przekonaj się, jak radzić sobie z nadmierną i uciążliwą wrażliwością zębiny oraz jak jej zapobiegać. 

Nadwrażliwość zębów – co to takiego?

Jeżeli podczas spożywania słodyczy albo zimnych lub ciepłych napojów towarzyszy Ci nagły, przeszywający ból zębów, to może być nadwrażliwość. W zależności od przypadku, przyczyny wystąpienia objawów mogą być różne i nie wynikają wyłącznie z temperatury jedzenia czy picia, ale pojawiają się również podczas szczotkowania lub wietrznej albo mroźnej pogody. Powodem jest odsłonięta zębina, która jest narażona na działanie czynników zewnętrznych, a towarzyszący temu dyskomfort jest natychmiastową reakcją. Naturalnie tkanka budująca ząb (zębina) jest zabezpieczona szkliwem. Jeśli dochodzi do jego uszkodzenia, pojawia się nadwrażliwość.

O ile reakcja zębów na chłód jest naturalna, o tyle towarzyszący temu ból sygnalizuje już o problemie. W takiej sytuacji warto zdecydować się na konsultację ze stomatologiem.

Przyczyny – sprawdź, czy właściwie dbasz o zęby

Pojawienie się nadwrażliwości zębów może mieć różne przyczyny, między innymi:

  • nieprawidłowe (zbyt mocne) szczotkowanie,
  • zaburzenia odżywania (np. bulimia) oraz inne choroby,
  • nieodpowiednia dieta, w tym spożywanie pokarmów, które mogą uszkodzić szkliwo (np. duże ilości cytrusów),
  • praca w otoczeniu silnych środków chemicznych,
  • bruksizm oraz wady zgryzu,
  • obgryzanie paznokci, gryzienie przedmiotów np. końcówki długopisu,
  • używanie złych produktów do pielęgnacji (nieodpowiednich szczoteczek do zębów, past, produktów wybielających),
  • brak odpowiedniej higieny jamy ustnej.

zapobiegaj z waterpik

Sposoby zapobiegania i leczenia

Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest poznanie przyczyny dolegliwości i określenie, jakie czynniki potęgują problem. Jeżeli przypadłość pojawiła się w efekcie zaburzeń ortodontycznych albo stomatologicznych, to specjalista proponuje leczenie i dopiero po jego zakończeniu ocenia się, czy ból nadal się pojawia.

Kiedy nadwrażliwość jest wynikiem źle prowadzonej pielęgnacji albo błędnych nawyków, to pacjent otrzymuje wskazówki, jak odpowiednio dbać o swoje zęby. Wśród skutecznych produktów jest między innymi szczoteczka soniczna oraz irygator marki Waterpik, które pomagają zachować prawidłową higienę jamy ustnej.

Podczas wizyty lekarz wykonuje zabieg z wykorzystaniem środków o dużej zawartości fluoru albo podaje dawkę hydroksyapatytu wapnia, co odnawia szkliwo i łagodzi objawy już od pierwszego użycia. Stomatolog również zaleca stosowanie konkretnych domowych preparatów wspierających proces leczenia. Czasem pomaga używanie szyn relaksacyjnych (jeśli powodem jest bruksizm) czy wykluczenie z diety problematycznych produktów, np. kwaśnych cytrusów.

Nieleczona nadwrażliwość – konsekwencje

Oprócz przeszywającego bólu i konieczności unikania niektórych produktów nieleczona nadwrażliwość może prowadzić też do wielu innych problemów. Za jej występowanie odpowiedzialne są różne czynniki – dlatego tak ważne jest udanie się do stomatologa i znalezienie przyczyny. Jeżeli dyskomfort jest efektem wad zgryzu albo postępującej choroby, szybkie wprowadzenie kuracji, może ustrzec przed różnymi konsekwencjami, w tym leczeniem kanałowym, a nawet całkowitą utratą zęba.

Już wiesz, jak dbać o zęby?

Regularne kontrole u lekarza i prawidłowa higiena jamy ustnej pomagają uchronić pacjentów przed wieloma chorobami i problemami z uzębieniem. Żeby zachować zęby i dziąsła w dobrym stanie, warto korzystać z nowoczesnych technologii i produktów, które to ułatwiają, m.in. szczoteczki sonicznej z irygatorem marki Waterpik.

Problem nadwrażliwości można wyleczyć, jeśli w porę odwiedzi się stomatologa, który zaproponuje konkretne rozwiązania. Sprawdź naszą ofertę specjalistycznych produktów pomagających zadbać o zdrowie jamy ustnej. Skontaktuj się, jeśli masz pytania albo wątpliwości – chętnie wszystko wyjaśnimy i polecimy odpowiednie urządzenia. Już dziś zadbaj o piękny uśmiech.