zdrowe dziąsła waterpik
Higiena jamy ustnej

Zdrowie dziąseł – zobacz, jak o nie zadbać!

 

Sumienne szczotkowanie zębów jest podstawą, ale nadal wiele osób zapomina, że trzeba równie mocno dbać o dziąsła – to integralna część jamy ustnej. W codziennej pielęgnacji bardzo przydatne okazują się nowoczesne urządzenia marki Waterpik, takie jak szczoteczka soniczna i irygator do dziąseł, które ułatwiają czyszczenie nawet w trudno dostępnych miejscach. 

Sprawdź, jakie są konsekwencje nieodpowiedniej pielęgnacji, na co zwracać uwagę i jak w prosty sposób można ich uniknąć, korzystając ze specjalistycznych produktów. 

Zdrowe dziąsła – zdrowe zęby!

Jest kilka czynników, które mogą wskazywać na kłopoty z dziąsłami, między innymi: krwawienie podczas szczotkowania oraz niestabilność zębów. Jeśli któryś z tych objawów się pojawia, konieczne jest udanie się do specjalisty, w celu rozpoczęcia leczenia. Nie można jednak zapominać, że codzienna pielęgnacja dotyczy całej jamy ustnej, nie tylko zębów. Resztki jedzenia często dostają w miejsca trudno dostępne, a to prowadzi do takich konsekwencji jak nieświeży oddech, ból czy parodontoza.

Troska o dziąsła pozwala też zapobiegać wielu chorobom uzębienia, a wczesne zauważenie problemu i skorzystanie z porady stomatologa pozwala uchronić się nie tylko przed kosztownym leczeniem, ale też nieodwracalnymi zmianami, jak utrata zęba w wyniku np. postępującego stanu zapalnego.

Codzienna higiena jamy ustnej a podrażnienia dziąseł

Zdarza się, że podczas szczotkowania dochodzi do podrażnień, czego efektem z reguły jest odczuwany dyskomfort (np. nadwrażliwość) czy krwawienie. Jest kilka przyczyn takiego stanu, a jednym z nich jest stosowanie nieodpowiednich urządzeń. Twarde szczoteczki mogą uszkodzić delikatną tkankę, co czasem prowadzi do rozwoju bakterii i wystąpienia groźnego stanu zapalnego, a nawet paradontozy.

Nie tylko mechaniczne zranienia są problematyczne, negatywny wpływ na stan jamy ustnej mają też:

  • zła dieta,
  • niedobory witamin,
  • choroby (np. cukrzyca),
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • problemy z układem pokarmowych (np. refluks),
  • bulimia, stres.

irygator do dziąseł waterpik

Sposoby na krwawiące dziąsła – odpowiednia szczoteczka

Jednym ze sposobów zapewnienia sobie prawidłowej higieny jamy ustnej jest wybór odpowiednich akcesoriów. Na rynku dostępne są urządzenia, które zostały skonstruowane tak, żeby możliwie najlepiej czyścić zęby.

Usuwanie zalegającej płytki nazębnej oraz bakterii jest dużo efektywniejsze, kiedy używa się do tego specjalistycznych produktów, m.in. szczoteczki sonicznej marki Waterpik. Główka jest zaprojektowana tak, że dochodzi w miejsca trudnodostępne, skutecznie „wymiatając” powstające złogi jedzenia czy bakterie. Dodatkowo wibracyjny tryb pracy sprawia, że podczas mycia masowane są również dziąsła, co poprawia ich ukrwienie.

Podczas wyboru szczoteczki manualnej trzeba dopasować odpowiednią twardość. To niezwykle ważne, ponieważ decydując się na twarde włosie, można łatwo uszkodzić strukturę dziąsła. Warto też popracować nad techniką mycia zębów, a przede wszystkim tempem wykonywania ruchów oraz kładzionym naciskiem. Bez zwrócenia uwagi na te elementy kształtują się złe nawyki, a te mają negatywny wpływ na efekt codziennej pielęgnacji. Dlatego bezpieczniej jest zainwestować w nowoczesne produkty, które to ułatwią.

Dobrym rozwiązaniem są też szczoteczki elektryczne albo ultradźwiękowe, które również dzięki swojej konstrukcji i trybie pracy bardzo dobrze czyszczą całą jamę ustną.

Irygator – aby nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego

Skutecznym produktem jest również irygator do dziąseł i jamy ustnej. To urządzenie pozwala na dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, a to za sprawą specjalnej końcówki – dyszy, z której leci strumień wody. Dzięki temu mechanizmowi jest wygodną, bezpieczną oraz bardziej precyzyjną alternatywą dla nici dentystycznej. Świetnie sprawdza się również w pielęgnacji u osób z aparatami ortodontycznymi, koronami czy mostami.

Postaw na zdrowe dziąsła!

Warto zainwestować w swoje zdrowie i zdecydować się zarówno na irygator, jak i szczoteczkę soniczną marki Waterpik. Ten zestaw pozwoli na higienę jamy ustnej z dbałością o wszystkie zakamarki, usunie bakterie, zalegającą płytkę nazębną oraz resztki jedzenia, a przy okazji wymasuje dziąsła.

Wszystkie osoby zainteresowane specyfiką produktów marki Waterpik zachęcamy do kontaktu z producentem. Doświadczeni specjaliści udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania.