Problemy jamy ustnej

Dlaczego dziąsła krwawią i jak temu zapobiegać?

Powodów krwawienia dziąseł może być wiele. Jedne powinny nas bardziej niepokoić, inne mniej – żadnego z nich nie można jednak lekceważyć. Bagatelizowanie problemu może bowiem nasilić objawy i pogorszyć kondycję nie tylko dziąseł, ale nawet całego organizmu.

Najczęstsze powody krwawienia dziąseł

Krwawienie dziąseł bardzo często występuje z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej. Jeśli używamy szczoteczki o twardym włosiu, a dodatkowo wkładamy w mycie zębów dużo siły, powstają urazy mechaniczne, które skutkują właśnie krwawieniem dziąseł. Podobnie dzieje się, gdy nieumiejętnie używamy nitki dentystycznej. Dlatego osoby, które mierzą się z tym problemem, powinny przede wszystkim wymienić szczoteczkę na miękką i zastanowić się nad mniej inwazyjnymi metodami oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.

Idealnym rozwiązaniem jest tutaj kupno irygatora stomatologicznego, który pozwala pozbyć się resztek jedzenia i bakterii z trudno dostępnych miejsc, nie powodując urazów dziąseł. Wręcz przeciwnie – badania dowodzą, że używanie irygatora poprawia ich stan i minimalizuje ryzyko występowania krwawienia. Do tego za jego pomocą oczyszczamy przestrzenie międzyzębowe nawet 50% skuteczniej niż gdy używamy tradycyjnej nici dentystycznej.

CC-01 Irygator ze szczoteczką soniczną Waterpik Complete Care 9.0 / 649,00 zł
CC-01 Irygator ze szczoteczką soniczną Waterpik Complete Care 9.0 / 649,00 zł

A może to kamień nazębny?

Powodem krwawienia dziąseł może być również niedokładne oczyszczanie jamy ustnej. Jeśli nie szczotkujemy zębów regularnie albo robimy to tylko pobieżnie i nie usuwamy zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych, w jamie ustnej zaczyna gromadzić się płytka nazębna. Jest ona złożona z lepiej warstwy bakterii, która przywiera do szkliwa i stopniowo zaczyna przeradzać się w kamień nazębny. To schorzenie samo w sobie powoduje krwawienie zębów, jednak jeśli długo się rozwija, może doprowadzić do paradontozy, czyli choroby, której głównym objawem jest odsłonięcie szyjek zębów. Wtedy zaś krwawienie zaczyna jeszcze bardziej się nasilać.

Jeśli przyczyną krwawienia jest właśnie kamień nazębny, w pozbyciu się problemu może pomóc tylko wizyta w gabinecie stomatologicznym i poddanie się zabiegowi piaskowania lub skalingu. Dlatego właśnie najlepiej zawczasu zadbać o regularne usuwanie płytki nazębnej za pomocą irygatora stomatologicznego, a najlepiej również szczoteczki sonicznej. Dzięki tym dwóm urządzeniom usuwamy nawet 99% tego lepkiego osadu i zyskujemy całkowitą pewność, że nie grozi nam powstawanie kamienia nazębnego.

Przyczyny mogą być też inne

Krwawienie dziąseł jednak nie zawsze musi być związane z chorobami samej jamy ustnej. Powodować je może chociażby niedobór witamin – najczęściej witaminy C oraz K. Zwiększone ryzyko krwawienia występuje jednak również u cukrzyków, osób z problemami z krzepliwością krwi, chorą wątrobą lub tarczycą albo cierpiących na bruksizm. Jeśli więc wyeliminowanie problemów z higieną jamy ustnej nie poprawi kondycji dziąseł, konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci odpowiednie badania i odnajdzie przyczynę schorzenia.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *