bruksizm sposoby zapobiegania
Problemy jamy ustnej

Bruksizm – co musisz wiedzieć o tej dolegliwości?

 

Zdarza Ci się tak mocno zaciskać zęby, że odczuwasz dyskomfort? Budzisz się w nocy z powodu nagłego bólu, a rodzina mówi Ci, że przez sen zgrzytasz zębami? Nie bagatelizuj tego. To mogą być pierwsze objawy bruksizmu. Co to takiego i jak sobie z tym radzić? Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego o tej dolegliwości. Podpowiemy też, jaki irygator do zębów jest najlepszy do codziennej higieny jamy ustnej – sprawdź!

Czym jest bruksizm i jakie może mieć skutki zdrowotne?

Najkrócej mówiąc, jest to patologiczne tarcie zębami o siebie. Najczęściej spowodowane jest nieświadomym szczękościskiem. Choć przyczyny tej przypadłości nie są do końca znane, badania pokazują, że to bardzo częsta reakcja, np. w sytuacjach stresowych. Według ustaleń specjalistów bruksizm częściej dotyka osoby z wadami zgryzu czy z nieodpowiednio dopasowaną protezą zębową. Silny szczękościsk jest niebezpieczny nie tylko dla zębów.

Patologiczne napięcie mięśniowe ma wpływ na cały organizm i promieniuje do twarzy lub oddziałuje na kręgosłup oraz układ kostny. Nieleczony bruksizm może doprowadzić do zapaleń w obrębie jamie ustnej i być przyczyną wypadania zębów. Wśród groźnych powikłań wymienia się także:

 • słabszy wzrok,
 • bolesne stany zapalne w stawach, szczególnie skroniowo-żuchwowych,
 • mikro udary,
 • zatory w płucach.

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Jest ich wiele, ale do najczęstszych zalicza się przyjmowanie niektórych leków, np. na depresję. Częściej dotyka osoby, które mają kłopoty ze snem, a także tych, którzy mają stresujące zajęcie, np. pracują w korporacji czy też sprawują odpowiedzialne stanowiska. Wielogodzinne przebywanie w biurze, ciągłe rozmyślanie o wykonywanych zadaniach albo nieudane życie prywatne, to równie istotne czynniki, wpływające na szczękościsk.

Przyczyn bruksizmu jest jednak znacznie więcej. To także:

 • nadmierne stosowanie wszelkich używek – alkoholu, papierosów, narkotyków czy kofeiny,
 • predyspozycje genetyczne,
 • wady zgryzu i jamy ustnej,
 • złe dopasowanie protezy, wypełnień,
 • ubytki w zębach.

Wraz z bruksizmem niekiedy występuje zespół niespokojnych nóg, mówienie przez sen czy stres oraz niepokój.

Warto zadbać o odpowiedni tryb życia i właściwą higienę jamy ustnej. Zrobisz to, kompleksowo stosując urządzenia Waterpik, takie jak szczoteczka soniczna z irygatorem z łatwym do napełnienia zbiornikiem i obrotem końcówki o 360 stopni.

Nie lekceważ pierwszych objawów

Najczęściej są to nasilone bóle:

 • głowy,
 • ucha,
 • mięśni w okolicach skroni i żuchwy.

U wielu pacjentów obserwuje się też uszkodzenia i ubytki w uzębieniu spowodowane nadmiernym naciskiem i silnym tarciem. Niekiedy dochodzi nawet do ich złamania, niszczenia szkliwa i odsłaniania szyjek przyzębowych. Zęby stają się nadwrażliwe na picie napojów zimnych i ciepłych, jedzenie kwaśnych potraw, a ich mycie wywołuje nieprzyjemne uczucie w jamie ustnej. Dobierając odpowiednią szczoteczkę, pastę czy płukankę leczniczą, zapobiegniesz niebezpiecznym konsekwencjom. Sięgnij po najlepszy irygator do zębów i szczoteczkę soniczną. Przy pomocy tych urządzeń dokładnie oczyścisz uzębienie i szczeliny międzyzębowe.

Domowe sposoby zwalczania bruksizmu

Zwalczanie bruksizmu nie jest proste, ale przy odrobinie chęci i dostępnych środków, z pewnością zapobiegniesz jego nieprzyjemnym i niebezpiecznym skutkom. Wykonuj codziennie proste ćwiczenia otwierania i zamykania ust oraz wysuwania żuchwy do przodu.

Jeśli masz bóle szczeki czy głowy, niezastąpione będą zimne okłady. Ogranicz spożywanie twardych produktów, które powodują ścieranie powierzchni zębów, a także pobudzających układ nerwowy. Możesz też stosować doraźnie maści i kremy rozluźniające napięte mięśnie. Dbaj o nawodnienie organizmu.

Zadbaj też o właściwą higienę jamy ustnej. Polecamy szczoteczki soniczne do mycia zębów oraz najlepsze irygatory. Zapobiegniesz zbytniemu tarciu i naciskowi na zęby, a także wzmocnisz je i zminimalizujesz ryzyko powstania uszkodzeń. Technologia ruchów oscylacyjno-rotacyjnych zastosowana w urządzeniach Waterpik pozwala czyścić dokładnie, redukuje stany zapalne i krwawienia dziąseł. Dobierz tylko odpowiednie końcówki, a będziesz mieć piękny i zdrowy uśmiech.

Pozwól sobie pomóc

Samodzielnie nie poradzisz sobie z bruksizmem – zaufaj specjalistom. Odpowiednie ćwiczenia oraz relaks pomogą w walce z patologicznym szczękościskiem. Kluczowa jest jednak odpowiednia higiena jamy ustnej, a w tym jesteśmy ekspertami! Już dziś wypróbuj nasze irygatory ze szczoteczką soniczną. Jeśli nie będziesz zadowolony, produkt możesz zwrócić do sklepu. Koniecznie skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie pytania!