jak działa szczoteczka soniczna waterpik
Irygatory i szczoteczki

Szczoteczka soniczna – jak działa i czy jest skuteczna?

 

Innowacyjne akcesoria do czyszczenia zębów i jamy ustnej nieustannie zyskują na popularności. Irygator Waterpik i szczoteczka soniczna to obecnie dla wielu użytkowników podstawa codziennej pielęgnacji. W artykule prezentujemy zasady działania technologii opartych na emisji fal dźwiękowych oraz oferowane przez nie korzyści. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto wypróbować je osobiście – koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tekstu.

Szczoteczka soniczna a elektryczna – czy to ten sam typ?

Tak – odmiana soniczna należy do szerokiej rodziny szczoteczek elektrycznych, różniących się między sobą zastosowaną technologią czyszczenia. Ze względu na rodzaj wykonywanych ruchów można w niej także wyróżnić modele:

  • obrotowe (rotacyjne),
  • obrotowo-pulsacyjne,
  • ultradźwiękowe – o których będzie mowa później.

Ogólna zasada działania wszystkich powyższych gatunków jest taka sama – końcówka wprawiana jest w ruch za pomocą wbudowanego silnika. Szczoteczki soniczne Waterpik oferują użytkownikom wyjątkowo wysoką częstotliwość drgań, a także szereg funkcji dodatkowych – przedstawionych w dalszej części artykułu.

Sposób działania szczoteczki sonicznej

Prezentowana technologia to obecnie jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w ofercie akcesoriów stomatologicznych. W przeciwieństwie do modeli rotacyjnych (potocznie nazywanych elektrycznymi) główka szczoteczki sonicznej nie obraca się, a wibruje. Produkty z asortymentu Waterpik wykonują około 30 tys. ruchów pulsacyjnych na minutę – kilkaset razy więcej niż podczas mycia ręcznego.

Dzięki tak wysokiej częstotliwości pracy silnika dochodzi do powstania dodatkowego mechanizmu, zwanego również „dynamiczną akcją czyszczącą”. Fale dźwiękowe oraz silne, regularne drgania prowadzą do wzburzenia mieszaniny pasty, śliny oraz wody wewnątrz jamy ustnej. Powstałe w ten sposób bąbelki energicznie uderzają w powierzchnię zęba, usuwając osad i płytkę nazębną – również na obszarze znajdującym się poza zasięgiem włosia.

Szczoteczki ultradźwiękowe – specyficzny rodzaj

Specyficzny rodzaj szczoteczki sonicznej stanowią modele ultradźwiękowe. W ich przypadku nie jest wymagany nacisk ani żaden ruch ręką – czyszczenie dokonywane jest wyłącznie za pomocą fal dźwiękowych o niezwykle wysokiej częstotliwości, niesłyszalnej dla ludzkiego ucha. Z tego powodu technologia soniczna doskonale sprawdzi się w przypadku osób z nadwrażliwością dziąseł i nawracającymi stanami zapalnymi. Ultradźwięki przenikają w głąb jamy ustnej, docierając do nawet najtrudniej dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Znakomicie rozbijają płytkę nazębną, usuwają nalot i zanieczyszczenia, które możesz później wypłukać za pomocą irygatora Waterpik. Wykazują także działanie terapeutyczne, przyspieszając regenerację ran skóry.

waterpik najlepsza szczoteczka soniczna

Zalety szczoteczek sonicznych

Największe zalety szczoteczek opartych na mechanizmie sonicznym stanowią ich delikatność, a także skuteczność – w walce z osadem, płytką nazębną i przebarwieniami. Są one w stanie dotrzeć do najmniej dostępnych miejsc, niezwykle trudnych do wyczyszczenia za pomocą standardowych urządzeń.

Nowoczesne modele akcesoriów są wyposażone w liczne funkcje dodatkowe. Szczoteczka soniczna Waterpik Triple Sonic ST-01 oferuje użytkownikom trzy tryby działania:

  • CLEAN – podstawowy, do standardowego szczotkowania,
  • WHITE – wybielający, o podwyższonej efektywności redukcji osadów,
  • MASSAGE – masujący, stymulujący dziąsła i ich ukrwienie.

Ponadto, wbudowany timer pozwala w pełni kontrolować długość mycia zębów, a wskaźnik LED – poziom naładowania baterii.

Zaufaj specjalistom w dziedzinie higieny jamy ustnej

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym codzienne szczotkowanie jest obecnie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Szczoteczka soniczna wraz z irygatorem stanowi zestaw, który zapewni Ci kompleksową ochronę przed próchnicą, przebarwieniami i uciążliwą płytką nazębną. Sprawdź naszą ofertę akcesoriów stomatologicznych i wybierz model optymalnie dostosowany do Twoich potrzeb. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu – postaramy się rozwiać każdą Twoją wątpliwość.