higiena zębów dzieci
Higiena jamy ustnej

W jaki sposób dbać o higienę zębów dzieci?

Utrzymanie higieny jamy ustnej jest znacznie łatwiejsze, jeżeli korzystasz z odpowiedniego sprzętu. Osobom dorosłym optymalną ochronę zapewnia dobry irygator i wysokiej jakości szczoteczka do zębów (np. soniczna). Wielu rodziców zastanawia się jednak, czy z ich ulubionych akcesoriów stomatologicznych mogą korzystać również najmłodsi. Jeżeli i Ty nie masz pewności, jak powinna przebiegać pielęgnacja w przypadku kilkuletniego dziecka – koniecznie zapoznaj się z treścią naszego poradnika. Sprawdź także, które z produktów Waterpik możesz wykorzystać, aby zapewnić maluchowi zdrowy i piękny uśmiech na długi czas.

Pielęgnacja zębów u najmłodszych

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, zabiegi pielęgnacyjne błon śluzowych i dziąseł warto przeprowadzać już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Szczególnego znaczenie higiena jamy ustnej nabiera po ukończeniu szóstego roku życia, gdy zaczynają się pojawiać pierwsze zęby stałe. Zapobiegając próchnicy uzębienia mlecznego Twojej pociechy, możesz ograniczyć ryzyko wystąpienia problemów stomatologicznych w jej dorosłym życiu.

pielęgnacja zębów u najmłodszych

Negatywne skutki – na co zwracać uwagę?

Pielęgnacja wrażliwej jamy ustnej dzieci wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Pierwsze zęby mleczne należy czyścić dwa razy dziennie, wykorzystując do tego szczoteczkę z miękkim włosiem i okrągłą główką. W ten sposób z łatwością można dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych, delikatnie masując przy tym dziąsło. Warto pamiętać o tym, że u małych dzieci nie jest jeszcze w pełni wykształcony odruch wypluwania. Z tego powodu zaleca się, aby korzystać z dobrej jakości past naturalnych, które nie stworzą zagrożenia w wypadku połknięcia.

W przypadku kilkulatków stomatologiczne czynności pielęgnacyjne powinny zawsze odbywać się pod opieką osób dorosłych. W pierwszych latach życia zęby maluchowi szczotkują rodzice, stopniowo przygotowując go do samodzielnego używania szczoteczki. W późniejszych latach również nie rezygnuj z kontroli – małe dzieci są zazwyczaj niecierpliwe i nie przywiązują zbyt dużej wagi do staranności czyszczenia.

Czy dzieci mogą używać irygatora?

Nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do tego, aby najmłodsi używali irygatora stomatologicznego. Niezmiernie ważne jest jednak to, aby dobrać sprzęt dostosowany do ich wieku oraz budowy jamy ustnej. Urządzenia bezprzewodowe Waterpik dla dzieci stworzono z myślą o użytkownikach w przedziale wiekowym od 6 do 11 lat. Mają one mniejszy, przystosowany do dziecięcych rączek, uchwyt, a także atrakcyjny, kolorowy design, który dodatkowo można wzbogacić dołączonymi do produktu naklejkami. Z uwagi na wrażliwość jamy ustnej najmłodszych, ciśnienie strumienia wody jest mniejsze niż to, jakie występuje w modelach dla dorosłych. Irygator stomatologiczny Waterpik doskonale sprawdzi się zarówno w zwykłej, codziennej pielęgnacji, jak i do czyszczenia aparatu ortodontycznego.

szczoteczka soniczna i irygator dla dzieci

Szczoteczka soniczna dla dzieci – czy to odpowiedni wybór?

Proste, zautomatyzowane i skuteczne urządzenia do higieny jamy ustnej do znakomity wybór dla dzieci. W przypadku szczoteczki sonicznej Waterpik zęby właściwie czyszczą się same – wystarczy jedynie przyłożyć włosie do ich powierzchni, a dynamika obrotów skutecznie usunie płytkę nazębną i zanieczyszczenia. Z powodzeniem można ją stosować wraz z pojawieniem się pierwszych ząbków mlecznych – oczywiście pod nadzorem osoby dorosłej. Aby to zrobić, wystarczy jedynie zakupić jedną z mniejszych, miękkich końcówek wymiennych do szczoteczek sonicznych Waterpik, dopasowaną do potrzeb Twojej pociechy.

Zdrowy i piękny uśmiech dzieci!

W utrzymaniu zdrowego i pięknego uśmiechu dziecka pomoże Ci zarówno prawidłowa technika czyszczenia, jak i najwyższej jakości sprzęt. Kompleksową ochronę zębów zapewni zestaw składający się z irygatora i szczoteczki sonicznej, dzięki którym bez żadnego wysiłku usuniesz płytkę nazębną i zanieczyszczenia. Sprawdź ofertę akcesoriów stomatologicznych Waterpik i przekonaj się, jak niewiele potrzeba do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.