Irygatory i szczoteczki

Czym można napełniać zbiornik irygatora?

Po zakupie irygatora, na pewno zastanawiałeś się, czy można go napełniać czymś innym niż wodą. Jego angielska nazwa – water flosser – sugeruje właśnie takie rozwiązanie. Na ogół woda wystarczy, by odpowiednio wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. W końcu najważniejszy w irygatorze jest jego mechanizm działania. Nieważne, jaki płyn wlejesz do środka, i tak będzie doskonale usuwał płytkę nazębną z trudno dostępnych miejsc. Dopasowana do potrzeb nakładka i odpowiednie ciśnienie gwarantują dokładne oczyszczenie jamy ustnej z resztek pokarmu. Czy jednak warto sięgać po inne rozwiązania? Czy stosowanie płynu do płukania jamy ustnej jest bezpieczne dla urządzenia? Poznaj za i przeciw!

Co możesz wlać do zbiornika irygatora?

Każdy irygator do zębów będzie spełniał swoje zadanie, gdy użyjesz go zgodnie z instrukcją. Zastanawiasz się jednak, czy mógłbyś wlać do niego ulubioną płukankę lub wrzucić naturalne środki wspierające czystość jamy ustnej. To naturalne, że zawsze starasz się dbać o siebie jeszcze lepiej. Czy jednak w tym wypadku lepsze nie będzie wrogiem dobrego? Dowiedz się, co mamy na ten temat do powiedzenia!

Woda – najprostsze rozwiązanie

Pierwotne przeznaczenie irygatorów Waterpik to właśnie „nitkowanie” za pomocą strumienia wody. Wąska nakładka wytwarza pod ciśnieniem strumień, który swoją siłą wypłukuje ze szczelin między zębami i dziąsłami szkodliwe bakterie beztlenowe, usuwa płytkę nazębną i wszystko, co mogłoby doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Woda jest też najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Napełnienie nią całego dużego zbiornika, jaki irygator do zębów ma w wersji stacjonarnej, nie jest kosztowne. Możesz dbać o swoje zęby bez przejmowania się wydatkami. Na miejscu są jednak obawy, że woda nie zadziała wystarczająco lub potrzebujesz dodatkowego działania pielęgnacyjnego. Czym możesz się wspomóc?

Płyn do płukania jamy ustnej – wady i zalety

Domyślasz się już, że stosowanie płynu do płukania jamy ustnej w irygatorze nie jest tanim rozwiązaniem. Aby wypełnić nim zbiornik, potrzebowałbyś jednej dużej butelki takiego specyfiku. Dentysta może polecić Ci specjalny koncentrat, który należy rozpuszczać w wodzie, jednakże są to środki specjalnego przeznaczenia medycznego lub leki i nie można ich stosować nieustannie.
Płyn do płukania jamy ustnej może również wpływać na stan urządzenia:

  • niedokładnie wypłukanie go po zużyciu może skutkować zapchaniem się elementów irygatora,
  • wnętrze zbiornika może zostać zabarwione przez barwniki obecne w kosmetyku.

Z czasem nawet najlepsze irygatory przestaną poprawnie działać, jeśli nie będziesz ich odpowiednio czyścić – dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne tabletki do higieny urządzenia. Możesz stosować specjalne płyny do płukania jamy ustnej, zarówno te bez alkoholu, jak i antyseptyczne. Pamiętaj jednak, żeby po każdym użyciu wypłukać je czystą wodą. Irygatory stacjonarne dobrze znoszą też roztwory soli fizjologicznej.

Czego nie należy umieszczać w zbiorniku irygatora?

Domowe sposoby na higienę jamy ustnej mogą okazać się skuteczne i przydatne, lecz nie powinno się ich łączyć z działaniem irygatorów do zębów. Jakich składników należy unikać? Oto one:

  • soda oczyszczona – tworzy trudno usuwalny osad,
  • olejki eteryczne – mogą wpływać na kondycję wewnętrznych elementów urządzenia i pozostawiać zapach, którego nie da się usunąć,
  • jodyna i nadmanganian potasu – pozostawiają trwałe zabarwienie.

Staraj się unikać również naparów ziołowych – lepiej płucz nimi jamę ustną bez użycia urządzenia.

Zaufaj specjalistom i wybierz świadomie!

Choć modyfikowanie działania urządzenia jest dopuszczalne, najlepszy irygator radzi sobie z płytką nazębną wyłącznie z użyciem wody. Inne środki staraj się stosować osobno, jako płukanki. Nie tylko ochronisz tym sposobem kondycję swojego sprzętu od Waterpik, ale pozwolisz również skuteczniej działać substancjom aktywnym. Woda z irygatora ma kontakt z powierzchnią zębów i dziąseł zbyt krótko, by móc intensywnie zadziałać. Pamiętaj o tym i daj się ponieść prostocie użytkowania urządzenia. Wiele nie trzeba, by Twój uśmiech zdrowo lśnił!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *