trwalosc-wypelnienia-zeba
Higiena jamy ustnej

Co wpływa na trwałość wypełnienia zęba?

Plombowanie to jeden z najprostszych i najpowszechniejszych zabiegów stomatologicznych. Chociaż dla wielu dentystów to rutynowa procedura, w rzeczywistości prawidłowe wypełnienie ubytku wymaga wprawy i doświadczenia. W naszym artykule przeczytasz, jak wygląda zabieg plombowania i z czego mogą być wykonane wypełnienia. Sprawdź, jak irygacja zębów i szczotkowanie mogą przedłużyć trwałość plomby.

Czynniki wpływające na trwałość wypełnienia zęba

W stomatologii plombowanie jest standardową metodą leczenia próchnicy. Polega ono na usunięciu chorych części zęba zniszczonych przez bakterie oraz wypełnieniu ubytku odpowiednim materiałem. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z faktu, że plomby nie są dożywotnie i z czasem wymagają wymiany. Jak często trzeba to robić? Od czego zależy trwałość plomby? Wyjaśniamy to w dalszej części artykuły.

Materiały stosowane do wypełnienia zęba

Jeszcze do niedawna najpopularniejszym materiałem stosowanym do wypełnień był amalgamat, czyli stop miedzi, cyny, rtęci, cynku oraz srebra. Z racji swojego koloru nazywany był „czarną plombą”. Dziś odchodzi się od tego rodzaju wypełnień, głównie z racji na jego mało estetyczną wartość. Obecnie plomby są nie tylko niewidoczne (można je dostosować do odcienia zęba), ale mają o wiele lepsze właściwości fizyczne niż ich dawne odpowiedniki.

W nowoczesnej stomatologii stosuje się przede wszystkim materiały kompozytowe utwardzane światłem. Takie wypełnienie jest plastyczne i nadaje się do uksztaltowania na wzór naturalnego kształtu zęba, z jego wypustkami i bruzdami. To ważne, ponieważ dziś podkreśla się duże znaczenie biomimetyczności w leczeniu dentystycznym. Odpowiednie odtworzenie zęba pomoże przywrócić mu jego funkcje oraz wygląd. Takie plomby mają trwałość od 5 do 15 lat.

W plombowaniu istotny jest nie tylko sam materiał, ale środowisko, w jakim zostanie on przytwierdzony. Podczas wypełniania materiałami kompozytowymi należy unikać wilgoci. W tym celu stosuje się tzw. koferdam, czyli kawałek lateksowej lub nitrylowej gumy pozwalającej na wyodrębnienie chorego zęba i zębów sąsiednich.

co-wplywa-na-trwalosc-wypelnienia-zeba

Umiejętności stomatologa i sposób przeprowadzenia zabiegu

Doświadczenie i stosowane przez dentystę techniki mogą w dużej mierze wpłynąć na końcowy efekt oraz trwałość wypełnienia. Wszystko zależy również od podejścia stomatologa do procedury. Plombowanie to nie tylko „załatanie dziury”, lecz również przywrócenie pierwotnych właściwości zęba. To można osiągnąć poprzez odpowiednie wymodelowanie oraz dopasowanie do styku sąsiednich zębów, oraz zębów z przeciwstawnego łuku.

Prawidłowo wykonane leczenie stomatologiczne w przypadku próchnicy składa się z kilku etapów, m.in.:

  • zrobieniu zdjęcia RTG, które pomaga rozpoznać obszar ubytku;
  • znieczulenia pacjenta;
  • założenia koferdamu;
  • oczyszczenia ubytku z próchnicy (z użyciem piaskarki);
  • wytrawieniu zęba;
  • odbudowanie zęba za pomocą matryc, pierścieni Garrisona lub Palodentu;
  • dostosowaniu kształtu zęba do zgryzu i ruchów żujących za pomocą krążków ściernych, gumek polerskich i szczoteczek.

Właściwa higiena jamy ustnej i zębów

Po wyjściu z gabinetu dentystycznego trwałość wypełnienia zależy od pacjenta. Tu ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy w okolicach i pod wypełnieniem. W tym celu należy regularnie szczotkować zęby i przestrzenie pomiędzy nimi. Doskonale sprawdzi się do tego szczoteczka soniczna, która wprowadza główkę w drgania wspomagające wymiatanie resztek jedzenia i pozbycie się osadów. Codzienną higienę warto również uzupełniać poprzez irygację zębów za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem.

Regularne kontrole u stomatologa

Plomby powinny być regularnie oglądane przez profesjonalistę, który oceni ich stan. Podczas wizyty stomatolog może wypolerować i oczyścić wypełnienie, przedłużając dzięki temu ich użytkowanie nawet o rok lub dwa lata. Podczas wizyt u dentysty rekomenduje się również przeprowadzenie zabiegów usuwania osadów i kamienia nazębnego, który jest jedną z głównych przyczyn powstawania próchnicy.

Zadbaj o swoje zęby z profesjonalistami!

Zadbaj nie tylko o swoje naturalne zęby, ale również wypełnienia, tak by posłużyły Ci jak najdłużej. Pomoże Ci w tym staranna higiena, regularne wizyty w gabinecie dentystycznym oraz profesjonalne urządzenia. Na stronie Waterpik znajdziesz irygatory oraz szczoteczki soniczne dopasowane do Twoich potrzeb. Sprawdź nasze markowe produkty i akcesoria do higieny zębów.