zapaelnie-przyzebia
Irygatory i szczoteczki

Zapalenie przyzębia – skąd się bierze i jak przebiega leczenie?

Zapalenie przyzębia, czyli inaczej paradontoza, może dotykać nawet co czwartą osobę dorosłą. Choroba atakuje tkanki miękkie wokół zęba, a nieleczona prowadzi do jego utraty. Przyczyny paradontozy mogą być różnorodne, lecz bezpośrednim źródłem rozwoju choroby są bakterie w jamie ustnej powodujące stan zapalny. Przeczytaj, jak i dlaczego powstaje zapalenie przyzębia. Poznaj sposoby na zapobieganie problemom z dziąsłami.

Jakie są objawy stanu zapalnego przyzębia?

Mianem przyzębia określa się tkanki otaczające ząb, a więc dziąsła, ozębnę, okostną, kość wyrostka zębodołowego oraz cement korzeniowy. To one utrzymują ząb w zębodole oraz chronią go przed infekcjami i szkodliwym działanie bakterii.

Niestety w przyzębiu mogą rozwinąć się stany chorobowe, w tym jeden z najczęstszych, zapalenie przyzębia. Bywa ono zwane również paradontozą. Początki dolegliwości często są ignorowane, co może doprowadzić do szybkiego zaostrzenia choroby. W pierwszym jej etapie niepokój powinny wzbudzić następujące objawy:

  • obrzęk dziąseł;
  • krwawienie z dziąseł;
  • wrażenie wydłużenia się szyjek zębowych;
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • nadwrażliwość na zimno i ciepło.

Z czasem nieleczone zapalenie może objawiać się nawet obrzękiem twarzy, a nawet poluzowaniem zębów i w konsekwencji ich wypadanie.

Skąd bierze się stan zapalny?

Na rozwój choroby mogą wpływać różne przyczyny. Bezpośrednim winowajcą są bakterie znajdujące się w jamie ustnej, które nie są regularnie usuwane wraz z płytką nazębną. Najczęściej znajdują się one w kieszonkach przyzębnych, do których trudno dotrzeć zwykłą szczoteczką. Bakterie namnażają się zwłaszcza przy nieprawidłowym pH śliny.

Rozwojowi stanu zapalnego sprzyjają m.in.:

  • palenie tytoniu;
  • wady zgryzu;
  • choroby współistniejące (cukrzyca, białaczka, HIV, nowotwory, nadciśnienie tętnicze);
  • zaburzenia hormonalne;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Leczenie zapalenia przyzębia

Pierwszą fazą leczenia jest właściwa higienizacja. Polega ona na pozbyciu się złogów kamienia nazębnego i zalecenie zmiany w czyszczeniu zębów oraz dziąseł. W sytuacji odsłoniętych szyjek zębowych może nastąpić konieczność dokładnego usunięcia złogów osadu pod kieszonkami dziąsłowymi, wypolerowania zębów i korzeni oraz pokrycia ich specjalnym lakierem opóźniającym mineralizację. Uzupełnieniem leczenia zapalenia przyzębia jest podanie antybiotyków.

Zaawansowane stadium choroby, w którym zapalenie atakuje nawet kość wyrostka zębodołowego, może być konieczna interwencja chirurgiczna.

zapobiegaj-zapaleniu-przyzebia

Zapobieganie stanom zapalnym

Ponieważ powstaniu stanom zapalnym sprzyja nagromadzenie bakterii w jamie ustnej, w zapobieganiu chorobom przyzębia kluczowa jest staranna higiena. Regularne czyszczenie zębów pomoże również zahamować rozwój stanu zapalnego w przypadku, gdy masz do nich predyspozycje genetyczne lub chorobowe.

Prawidłowe szczotkowanie zębów to podstawa!

Kluczowe w podstawowej higienie zębów jest prawidłowe i dokładne szczotkowanie. Należy robić to co najmniej dwa razy dziennie. W sytuacji, gdy jednak nie masz pod ręką szczoteczki, używaj nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej o właściwościach przywracających naturalne pH.

Zdaniem specjalistów najlepszym produktem do stosowania w codziennej higienie jest szczoteczka soniczna z irygatorem. Podczas stosowania urządzenia fale dźwiękowe wprawiają w ruch główkę i tworzy się aktywna piana, która umożliwia usuwanie bakterii. Irygacja z kolei pomaga oczyszczanie trudno dostępnych miejsc, również w okolicach kieszonek przyzębnych oraz wspomaga ukrwienie dziąseł, poprawiając ich wygląd.

Urządzenia i akcesoria, które pomogą Ci zadbać o zdrowie zębów w profesjonalny sposób oferuje Waterpik Polska. W asortymencie znajdziesz końcówki periodontyczne PP-100 przeznaczone do irygatorów. Specjalnie zakończona główka umożliwia skuteczne oczyszczanie kieszonek poddziąsłowych. Końcówka do irygatora PS-100E z kolei sprawdzi się w przypadku implantów, mostków oraz koron, które wymagają szczególnego zadbania.

Zapobiegaj zapaleniu przyzębia z nami

Leczenie stomatologiczne jest nie tylko kosztowne, ale długie i niekomfortowe. Nie dopuść do rozwoju chorób przyzębia i utraty zębów! Zadbaj o zdrowe zęby i dziąsła już dziś. W tym celu polecamy wybór szczoteczki sonicznej z irygatorem od Waterpik Polska. Dopasuj do urządzenia odpowiednie końcówki, które jeszcze skutecznie pomogą Ci utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej.

Możliwość komentowania Zapalenie przyzębia – skąd się bierze i jak przebiega leczenie? została wyłączona