higiena-jamy-ustnej-po-zabiegach
Problemy jamy ustnej

Higiena jamy ustnej po zabiegach stomatologicznych

Podstawą skutecznego leczenia stomatologicznego jest zadbanie o higienę po zabiegu. Wybielanie, ekstrakcja, implantacja – w wielu przypadkach zęby wymagają specjalnej pielęgnacji oraz unikania szkodliwych czynników. Przeczytaj, o co należy zadbać, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej po zabiegach dentystycznych. Jak myć zęby i z czego warto zrezygnować, by nie doprowadzić do pogorszenia stanu uzębienia?

O czym należy pamiętać po zabiegu stomatologicznym?

Współczesna stomatologia zrobiła wielki krok w kierunku większej przystępności leczenia. Choć usługi dentystyczne wciąż są dość kosztowne, pacjenci mogą dziś skorzystać z szerokiej oferty zabiegów chirurgicznych lub higienicznych i już następnego dnia wrócić do swoich obowiązków w domu i pracy.

Duży wpływ na proces prawidłowego leczenia zębów ma okres po zabiegu. W tym czasie należy przestrzegać zaleceń stomatologa, które mają na celu prawidłowe gojenie się ewentualnych ran oraz uniknięcie powikłań.

Ograniczenie przyjmowania niektórych pokarmów i płynów

Po zabiegu chirurgicznym ze względów bezpieczeństwa należy odstawić gorące napoje i jedzenie. Przyczyną tego jest działające przez kilka godzin znieczulenie, które może doprowadzić do poparzenia śluzówki ze względu na brak czucia. Wysoka temperatura jest niewskazana również z innego powodu. Na skutek ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne, co może wpłynąć na wypadnięcie skrzepu z rany i intensywne krwawienie. Przez pierwsze kilka dni wybieraj letnie posiłki, np. jogurty, lody, koktajle.

W procesie gojenia się ran należy unikać twardych pokarmów wymuszających intensywną pracę zębów. Mimo to zadbaj o podaż protein, które przyspieszają odbudowę tkanek i regenerację po zabiegu. Wybieraj jednak posiłki o miękkiej lub płynnej konsystencji, np.:

 • zupa-krem;
 • jajecznica;
 • owsianka;
 • puree;
 • miękkie warzywa;
 • kasze;
 • kotleciki ze zmielonych składników.

W przypadku niektórych zabiegów na szkliwie zęba, np. wybielaniu lub usuwaniu kamienia, zaleca się zachowanie tzw. „białej diety”. Ważne jest zatem unikanie produktów, które działają barwiąco lub zawierają kwasy (cytrusy, kawa, herbata przyprawy takie jak kurkuma czerwone wino, buraki, marchew, wiśnia, papryka, itp.).

higiena-jamy-ustnej

Nie pal tytoniu

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez zapalenia papierosa. Jednak po zabiegu dentystycznym należy powstrzymać się od tego nawyku. Tytoń wpływa na niedotlenienie tkanek, prowadząc do wolniejszego gojenia się ran. Może również powodować odbarwienie szkliwa po zabiegach wybielających. Jednym ze skutków palenia papierosów jest zapalenie kości zębodołu po ekstrakcji zęba. Ta zasada odnosi się do palenia wszystkich wyrobów tytoniowych, w tym e-papierosów.

Zadbaj o delikatną higienę jamy ustnej

W okresie po zabiegu nie należy zaniedbywać higieny jamy ustnej. To ważne, ponieważ nagromadzone resztki i bakterie mogą doprowadzić do rozwoju infekcji. Podczas gdy w pierwszych 12 godzinach zaleca się rezygnację ze szczotkowania i płukania, w kolejnym dniach należy zadbać o delikatną higienę.

Postaw na delikatne czyszczenie zębów, unikając obszaru świeżej rany. Do mycia doskonale sprawdzi się szczoteczka soniczna, która skutecznie oczyści bez zbędnego „szorowania”. Uzupełnij codzienną higienę o irygacje, zwłaszcza w przypadku założonych implantów i mostów, postępując zgodnie ze wskazaniami dentysty. Wybierz irygator bezprzewodowy Waterpik, który pozwala na łagodne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nawet poza domem.

Powikłania, których nie należy ignorować

Zdarza się, że po zabiegu dentystycznym pojawiają się niepożądane dolegliwości. Niektóre z nich, takie jak umiarkowany ból czy obrzęk mieszczą się w normie tzw. pozabiegowych skutków. Należy jednak niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdy wystąpią następujące objawy:

 • silne krwawienie, którego nie można zatamować;
 • utrzymująca się gorączka;
 • ból, który nie ustępuje po środkach przeciwbólowych;
 • nasilenie się obrzęku;
 • wydzielina z rany inna niż krew.

Dbaj o zdrowie jamy ustnej

Staranna higiena jamy ustnej oraz unikanie czynników ryzyka to sposób na uniknięcie bolesnego leczenia stomatologicznego. Niekiedy jednak zabiegi są niezbędne również jako forma profilaktyki. Wówczas zawsze pamiętaj o przestrzeganiu zasad prawidłowego gojenia. Stosuj produkty od Waterpik Polska, które pozwalają na delikatne i skuteczne czyszczenie zębów oraz dziąseł.