stres-a-zdrowie-jamy-ustnej
Higiena jamy ustnej

Stres a stan zdrowia jamy ustnej – co warto wiedzieć?

Szybkie tempo życia, długotrwały stres i stosowanie różnego rodzaju używek zwiększają ryzyko chorób serca oraz układu nerwowego. A czy zdajesz sobie sprawę, że stres równie negatywnie wpływa na stan zdrowia jamy ustnej? Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci i dlaczego warto stosować irygator ze szczoteczką soniczną do codziennej higieny jamy ustnej.

 

Spis treści

 

Stres i negatywny wpływ na jamę ustną

Stres działa negatywnie na cały organizm, w tym także na zdrowie jamy ustnej. Częstym jego objawem jest zaciskanie zębów, a ich skutkiem nadwrażliwość. Nierzadko prowadzi to do poważnych uszkodzeń uzębienia i kserostomii – nadmiernej suchości w ustach. Jak sobie z tym radzić? Zadbaj o prawidłowe nawodnienie jamy ustnej i płucz ją regularni. Sięgnij po irygator bezprzewodowy Waterpik w atrakcyjnej cenie. To kompaktowe urządzenie, które zmieści się nawet w małej torebce – możesz go wszędzie ze sobą zabrać. Przeczytaj nasz artykuł do końca, a dowiesz się więcej.

Zgrzytasz zębami? To może być spowodowane stresem

Zgrzytanie zębami, tzw. bruksizm, jest najczęściej spowodowane stresem czy niepokojem. Taki stan wpływa destrukcyjnie na szkliwo oraz stawy żuchwowo-skroniowe. Może powodować odsłonięcie wrażliwej na ból zębiny i ubytki. Przyczynia się też do nieprawidłowego ułożenia szczęki oraz żuchwy, co może prowadzić do silnych bólów głowy, oczu, a nawet pleców. Problem bruksizmu wymaga kompleksowego działania. Nieleczony może powodować:

 • rany na języku i wewnętrznej stronie policzków,
 • krwawienie dziąseł,
 • nadwrażliwość, ścieranie i chwianie zębów.

Zadbaj o prawidłową higienę jamy ustnej. Z marką Waterpik zrobisz to kompleksowo. Stosuj wysokiej jakości szczoteczkę soniczną. Urządzenie działa na zasadzie ruchów oscylacyjno-rotacyjnych:

 • pozwala czyścić dokładnie nawet trudno dostępne miejsca w jamie ustanej,
 • redukuje stany zapalne i krwawienia dziąseł,
 • zapewnia lepsze ukrwienie dziąseł,
 • gwarantuje dokładniejsze czyszczenie zębów.

szczoteczka-z-irygatorem-waterpik

Stany zapalne dziąseł i owrzodzenia jamy ustnej

U ludzi zestresowanych częściej pojawiają się afty, opryszczka wargowa, owrzodzenia czy też kandydoza – zakażenia drożdżakowe błony śluzowej języka oraz policzków.

Pod wpływem stresu gruczoły ślinowe pracują wolniej i produkują mniej śliny, co objawia się nadmierną suchością w ustach – kserostomią. Głównym zmianom chorobowym towarzyszą:

 • liczne infekcje jamy ustnej – zwłaszcza grzybicze,
 • występowanie owrzodzeń i zaniku błony śluzowej,
 • przykry zapach z ust.

Niektóre osoby stres zajadają słodyczami. Wytwarza to w jamie ustnej kwaśne środowisko, które sprzyja uszkodzeniom szkliwa i chorobom dziąseł. Dlatego, jeśli żyjesz w ciągłym stresie, nie zaniedbuj higieny jamy ustnej. Myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez ok. 2-3 minuty. Aby upewnić się, że robisz to prawidłowo, zaopatrz się w szczoteczkę soniczną. Polecamy model Triple Sonic ST-01 z timerem. Używaj jej regularnie, a zapobiegniesz powstawaniu próchnicy i chorobom przyzębia. Do czyszczenia i płukania jamy ustnej stosuj precyzyjne urządzenia Waterpik. Do wyboru masz np. irygator bezprzewodowy – zajmuje mało miejsca i jest wyposażony w nowoczesny system ładowania magnetycznego.

Zacznij korzystać ze szczoteczki sonicznej i irygatora

Polecamy szczoteczki soniczne z irygatorem, które dogłębnie oczyszczają powierzchnie szkliwa z płytki nazębnej, uporczywych osadów i przebarwień. Technologia soniczna wytwarza w jamie ustnej mikropęcherzyki powietrza, które docierają do trudno dostępnych miejsc. Nowoczesne urządzenia Waterpik posiadają wiele funkcji i programów, np. wskaźnik:

 • czasu szczotkowania,
 • siły nacisku,
 • naładowania akumulatora

Do płukania jamy ustnej polecamy irygatory bezprzewodowe. To urządzenia, które docierają do miejsc, gdzie nicią dentystyczną nie dotrzesz, dokładnie wypłukują resztki pokarmu, bakterie nagromadzone w przestrzeniach między zębami oraz poniżej linii dziąseł. W zestawie są różne końcówki, np. do czyszczenia:

 • języka,
 • kieszonek przyzębnych,
 • aparatów ortodontycznych, mostów czy implantów.

Pozbądź się stresu i zadbaj o jamę ustną

Nie bez powodu mówi się, że stres to cichy zabójca. Dlatego musisz znaleźć czas na relaks i regularną aktywność fizyczną. Pamiętaj też, że aby wyeliminować schorzenie, takie jak z bruksizmem, potrzebne są odpowiednie ćwiczenia i właściwa higiena jamy ustnej. Wśród klientów naszego sklepu internetowego dużą popularnością cieszy się szczoteczka soniczna i irygator bezprzewodowy. Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą artykułów Waterpik w atrakcyjnych cenach. Sprawdź i zamów je już dziś!

Możliwość komentowania Stres a stan zdrowia jamy ustnej – co warto wiedzieć? została wyłączona