Problemy jamy ustnej

Wpływ papierosów na stan zębów

Palacza nietrudno jest poznać nawet bez papierosa w ręce. Stan jego zębów często bardzo jasno wskazuje na długotrwały nałóg – aż dwie trzecie spośród palących ma problemy z estetyką uzębienia. Nic dziwnego, dym z papierosów ma ponad 4000 związków chemicznych, z których wiele jest toksycznych lub drażniących. Jednak jakie konkretnie schorzenia może pociągać za sobą to uzależnienie?

Względy estetyczne

Najczęściej wymieniane i powszechnie znane skutki palenia to żółknięcie zębów i powstawanie przebarwień, które mogą objąć nawet wypełnienia stomatologiczne. Są one spowodowane przez substancje smoliste, które są o tyle szkodliwe, że ich wpływ na kolor zębów jest trudny do zniwelowania. Kolejne wyniki nałogu, które mają duży wpływ na względy estetyczne, to zwiększone ryzyko utraty zębów u palaczy czy ciemny nalot nazębny. W dodatku palenie papierosów sprzyja rozwojowi bakterii, mających wpływ na odkładanie płytki nazębnej, co sprawia, że oddech palącego jest nieświeży.

Wpływ na zdrowie

Palenie ma jednak wpływ nie tylko na wygląd, ale też na zdrowie całej jamy ustnej. Bakterie gromadzące się na zębach palaczy często powodują różnorakie choroby, w tym zapalenie przyzębia. Nikotyna jest też jednym z powodów pojawienia się próchnicy. Oprócz tego osoby palące są dużo bardziej narażone na powtarzające się krwawienia dziąseł. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że w ich przypadku wzrasta także ryzyko występowania nowotworów. Lista bynajmniej nie kończy się raku płuc. Palenie może także powodować raka wargi i języka, gardła, przełyku czy krtani. U palaczy choroby te pojawiają się nawet kilkukrotnie częściej niż u osób niepalących.

ST-01 Szczoteczka WATERPIK Triple Sonic ST-01 /  379,00 zł
ST-01 Szczoteczka WATERPIK Triple Sonic ST-01 / 379,00 zł

Higiena jamy ustnej to podstawa

Najlepszym sposobem uniknięcia problemów ze zdrowiem i estetyką jamy ustnej jest na pewno rzucenie nałogu, lecz wielu palaczom brakuje siły woli lub motywacji, by to zrobić. Jednak skutki palenia można złagodzić odpowiednią dbałością o higienę jamy ustnej. Ważne jest w przypadku palaczy, by często czyścili zęby specjalnymi pastami dla palących, a także płukali usta odpowiednimi płynami odświeżającymi oddech. W dbaniu o higienę może pomóc także dobra szczoteczka soniczna. Takie urządzenie skutecznie usuwa bakterie i zanieczyszczenia, nawet jeśli znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Przy tym usuwa płytkę nazębną, nie powodując podrażnień dziąseł.

Świetnym produktem dla palaczy może być chociażby model WATERPIK Triple Sonic ST-01, który ma aż trzy tryby pracy: do normalnego szczotkowania, wybielający oraz masujący, który ma za zadanie poprawę krążenia dziąseł. Ma on wbudowany także zegar, dzięki czemu można łatwo kontrolować czas szczotkowania. Dołączone do niego końcówki pomogą zaś w dokładnym oczyszczeniu nawet języka czy trudno dostępnej przestrzeni pod nim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *