odpowiednia flora bakteryjna w jamie ustnej
Problemy jamy ustnej

Sposoby na zrównoważoną florę bakteryjną w jamie ustnej

 

Występowanie licznych kolonii bakterii nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Wręcz przeciwnie – w pewnych sytuacjach są one wysoce pożądane, a nawet niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W naszym artykule wyjaśniamy rolę zrównoważonej flory bakteryjnej oraz skutki jej zaburzenia. Przedstawiamy także kilka porad w zakresie skutecznej pielęgnacji zębów, dziąseł i przestrzeni międzyzebowych. Sprawdź, jakich korzyści mogą dostarczyć Ci w tym kontekście najlepsze irygatory i szczoteczki soniczne.

Czym jest flora bakteryjna?

Naturalna flora bakteryjna jest zbiorem około 700 szczepów bakterii, które kolonizują różne obszary jamy ustnej – język, dziąsła, podniebienie lub ślinianki. Pierwsze „gatunki pionierskie” bakterii pojawiają się już wieku niemowlęcym, stopniowo zyskując na liczebności. Choć charakteryzują się one dużą różnorodnością, łączy je jedno – pozostając w równowadze, działają na korzyść gospodarza. Mikrobiota fizjologiczna „rywalizuje” o przestrzeń i pokarm z patogenami oraz drobnoustrojami chorobotwórczymi. Jeżeli jest silna i przeważa ilościowo, będzie dzięki temu tworzyć naturalną barierę ochronną.

Konsekwencje zaburzenia flory bakteryjnej

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim punkcie, zrównoważona flora bakteryjna jamy ustnej to zjawisko naturalne, które nie powoduje konsekwencji zdrowotnych. Problemy rozpoczynają się wówczas, gdy równowaga fizjologiczna zostaje zachwiana. Do zmiany składu mikrobioty przyczyniają się między innymi:

  • współczesny sposób odżywiania, obfitujący w cukry proste i żywność przetworzoną,
  • nadużywanie leków, a zwłaszcza stosowanie antybiotyków,
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
  • ubytki próchnicowe.

Zmiana składu flory bakteryjnej (na korzyść niekorzystnych bakterii chorobotwórczych) prowadzi do rozwoju próchnicy, a także licznych schorzeń dziąseł i przyzębia. Warto mieć świadomość tego, że drobnoustroje mogą przenosić się w głąb organizmu, powodując stany zapalne organów wewnętrznych.

Odpowiednia i regularna higiena jamy ustnej – krok w stronę zdrowia

Cóż zatem zrobić, aby zapobiec dysbiozie mikroflory? Przede wszystkim zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. Najlepszą pożywkę dla bakterii i grzybów stanowią resztki pokarmowe, a zwłaszcza fermentujące cukry. Z tego względu ogromnie istotne jest regularne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz kieszonek dziąsłowych. W tym kontekście doskonale sprawdzą się szczoteczka soniczna oraz irygatory Waterpik, o których opowiemy więcej w dalszej części tekstu.

najlepsza szczoteczka waterpik

Równie ważne są regularne wizyty stomatologiczne. Aby zatrzymać proces namnażania się bakterii, warto możliwie najszybciej zidentyfikować zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej. Poza bieżącą eliminacją ubytków specjalista usunie również zalegający kamień nazębny, będący kolejną z pożywek dla drobnoustrojów. Zaleca się także ograniczenie spożywania pokarmów bogatych w cukry proste – zwłaszcza jeżeli sięgasz po nie w krótkich odstępach czasu.

Irygator i szczoteczka soniczna – wybierz sprawdzone artykuły

Higiena jamy ustnej za pomocą irygatora stomatologicznego nie jest już niczym nowym. Urządzenie wyróżnia się skutecznością, a jego obsługa nie sprawia większych problemów nawet mało zaawansowanym technicznie użytkownikom. Służy ono do płukania zębów, dziąseł oraz przestrzeni międzyzębowych za pomocą wysyłanej pod ciśnieniem mieszanki wody i powietrza. Stożkowata końcówka do irygatora pozwala skierować strumień dokładnie tam, gdzie to konieczne i usunąć nawet najtrudniej dostępne resztki pokarmowe.

Równie bezinwazyjne jest czyszczenie za pomocą szczoteczki sonicznej. Do jej skutecznego działania nie potrzebujesz nacisku ani obszernych ruchów głowicy. Wystarczy jedynie przyłożyć urządzenie do powierzchni zęba, a technologia ultraszybkich fal dźwiękowych wytworzy mikrobąbelki, przenikające do ciasnych szczelin zębowych.

Piękny uśmiech i zdrowe zęby w zasięgu ręki!

Aby skutecznie zapobiegać namnażaniu się bakterii chorobotwórczych, warto zainwestować w wysokiej jakości akcesoria stomatologiczne. Nasze produkty opracowaliśmy w taki sposób, aby odpowiadały na zróżnicowane potrzeby użytkowników. Jeżeli dużo podróżujesz, najlepsze będą dla Ciebie irygatory bezprzewodowe. W ofercie Waterpik możesz również znaleźć wymienne końcówki do szczoteczki sonicznej, będące znakomitym rozwiązaniem dla dużych rodzin. Sprawdź, co oferujemy. Już dziś zadbaj o prawidłową higienę jamy ustnej.

Możliwość komentowania Sposoby na zrównoważoną florę bakteryjną w jamie ustnej została wyłączona