Problemy jamy ustnej

Skąd się bierze kamień nazębny i jak go usunąć?

Kamień nazębny nie jest tylko defektem estetycznym, ale też poważnym zagrożeniem dla zdrowia jamy ustnej – powoduje między innymi demineralizację szkliwa, choroby dziąseł i przyzębia oraz brzydki zapach z ust. Dlatego bardzo ważne jest, by zapobiegać jego powstawaniu, a jeśli już się pojawi – jak najszybciej się go pozbyć.

Jak tworzy się kamień nazębny?

Już chwilę po tym, jak wyszczotkujemy zęby, na ich powierzchni zaczynają zbierać się bakterie. Łączą się one z substancjami zawartymi w ślinie człowieka i zaczynają tworzyć na powierzchni zębów miękki, lepki osad – płytkę nazębną. Tej warstwy można stosunkowo łatwo pozbyć, dbając o higienę jamy ustnej. Szczotkowanie zębów połączone z używaniem irygatora jest w stanie usunąć ją niemal w stu procentach.

Jeśli jednak nie oczyszczamy jamy ustnej regularnie lub robimy to nieprawidłowo, płytka zaczyna gromadzić się dalej. Co gorsza, za sprawą śliny stopniowo dochodzi do jej mineralizacji i zamienia się ona w twardą skorupę na powierzchni zębów, czyli właśnie kamień nazębny. Na tym etapie nie jesteśmy już w stanie usunąć tego osadu samodzielnie. Potrzebna jest wizyta u dentysty, który, w zależności od ilości kamienia, wykona piaskowanie lub skaling.

WP-100E ULTRA Irygator Waterpik / 329,00 zł
WP-100E ULTRA Irygator Waterpik / 329,00 zł

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Dlatego tak ważne jest, by nie dopuścić do tworzenia się kamienia nazębnego. To zaś łatwo można osiągnąć poprzez regularne dbanie o czystość jamy ustnej. Podstawą jest tutaj szczotkowanie zębów – powinniśmy wykonywać je co najmniej dwa razy dziennie przez 3 minuty. Bardzo ważne jest jednak także oczyszczanie rejonów niedostępnych dla szczoteczki. W tym pomoże irygator stomatologiczny.

Świetnie poradzą sobie tutaj chociażby irygatory WaterPik Water Flosser (np. irygator WP-100 WaterPik Water Flosser), które bardzo skutecznie usuwają płytkę nazębną, a tym samym utrzymują zęby w doskonałej kondycji. Dzięki zastosowaniu specjalnej końcówki są idealnie również do czyszczenia aparatów ortodontycznych i usuwania z nich szkodliwych bakterii. Używanie irygatora WaterPik WaterFlosser gwarantuje również obniżenie krwawienia dziąseł oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia dziąseł. Więcej na temat produktów firmy Waterpik, chociażby szczoteczek sonicznych, które również doskonale nadają się do usuwania płytki nazębnej, znajdziecie na naszej stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *