dobry irygator i szczoteczka soniczna waterpik
Problemy jamy ustnej

Pielęgnacja zębów po ekstrakcji ósemek – to warto wiedzieć!

Zdarzają się sytuacje, że zęby mądrości wymagają usunięcia. Tę decyzję podejmuje lekarz stomatolog, a ekstrakcja przeprowadzana jest przez chirurga i bywa skomplikowanym procesem. Po tym zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej oraz zębów. Sprawdź, jakie akcesoria będą przydatne! Dowiedz się, jak wybrać dobry irygator i szczoteczkę soniczną, żeby zapewnić sobie kompleksową pielęgnację.

Kiedy dochodzi do usunięcia zębów mądrości?

Ósemki – nazywane też zębami mądrości – wyrastają najpóźniej ze wszystkich. Okres ich wyrzynania się przypada przeważnie na lata nastoletnie – około 17. roku życia. Warto pamiętać, że nie pojawiają się one u każdego, nie zawsze też wymagają usunięcia. Są jednak sytuacje, w których dentysta decyduje o ekstrakcji. Zdarza się tak przeważnie, gdy:

  • nie wychodzą do końca – zatrzymane zęby naciskają na pozostałe i mogą powodować ich wykrzywianie,
  • wyrastają pod nieodpowiednim kątem,
  • nie ma na nie miejsca w jamie ustnej,
  • ulegają zniszczeniu wskutek nieprawidłowej higieny.

Z uwagi na to, że lokalizacja ósemek znacznie utrudnia ich mycie oraz leczenie, często zasadne okazuje się ich usunięcie. Przeprowadza je chirurg w znieczuleniu miejscowym – zabieg nie jest zatem bolesny i nie należy się go obawiać. Aby uniknąć powikłań, koniecznie trzeba stosować się do późniejszych zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji jamy ustnej po ekstrakcji zębów mądrości.

Możliwe powikłania po zabiegu

Najczęściej pojawiają się takie powikłania, jak krwawienie, opuchlizna czy podrażnienia. Pacjenci skarżą się też na ogólny dyskomfort i ból – występują one w kilka pierwszych dni po zabiegu i można złagodzić je, stosując przepisane przez dentystę środki przeciwbólowe. Wizyta kontrolna przeważnie nie jest konieczna – współcześnie zakłada się szwy rozpuszczalne, zatem ich zdejmowanie nie jest wymagane. Należy udać się do stomatologa, gdy wspomniane objawy utrzymują się dłużej niż dwa dni lub nasilają się zamiast ustępować.

najlepszy irygator do zębów

Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej – na co musisz zwrócić uwagę?

Aby jama ustna była zdrowa, należy dbać o jej codzienną pielęgnację. Wśród zaleceń pozabiegowych wymienia się między innymi unikanie wysiłku fizycznego, picia alkoholu i palenia papierosów. Pomocne mogą okazać się zimne okłady, które przyspieszą znikanie opuchlizny. Jeśli dolegliwości są uciążliwe, lepiej spożywać pokarmy w płynnej postaci i letnie napoje – skrajne temperatury nie są wskazane. Do szczotkowania należy wrócić po trzech dniach od ekstrakcji i uważać na miejsce po usuniętym zębie.

Czy wskazane jest używanie irygatora i szczoteczki sonicznej?

Po zabiegu ekstrakcji ósemek musisz zachować szczególną ostrożność podczas mycia zębów. Po trzech dniach od zabiegu możesz wrócić do normalnego mycia. Szczoteczka soniczna Waterpik pozwoli Ci zadbać o higienę jamy ustnej i dokładnie usuwać resztki pokarmów, osad oraz bakterie. Jej niewątpliwą zaletą są trzy tryby pracy – to nie tylko tradycyjne czyszczenie, lecz także masowanie dziąseł i wybielanie szkliwa. Oczywiście w pierwszych dniach po usunięciu zębów mądrości unikaj intensywnego mycia w okolicy ósemek – istnieje ryzyko, że podrażnisz niezagojoną ranę, która zacznie krwawić. Warto wyposażyć się w końcówki do szczoteczki sonicznej – mają one różną miękkość włosia i budowę, dzięki czemu z łatwością dostosujesz je do indywidualnych potrzeb.

Jaki irygator do zębów wybrać po ekstrakcji ósemek? Modele marki Waterpik to profesjonalne urządzenia stomatologiczne, które wspierają dbałość o higienę jamy ustnej. Z odpowiednimi końcówkami do irygatora, możesz skutecznie oczyścić przestrzenie międzyzębowe oraz linię poniżej dziąseł, co jest niemożliwe przy użyciu szczoteczki. Warto zaznaczyć, że irygacja usuwa osad i kamień nazębny, likwiduje przebarwienia oraz wybiela szkliwo. Dzięki temu cieszysz się nieskazitelnym uśmiechem już po kilku tygodniach stosowania! Jest to też sposób na delikatniejsze oczyszczanie jamy ustnej – to strzał w dziesiątkę po zabiegu usuwania zębów mądrości.

Zapamiętaj nasze porady!

Zastanawiasz się, gdzie kupić najlepszy irygator do zębów? Odwiedź stronę waterpikpolska.pl i sprawdź dostępny asortyment. Znajdziesz tam także nowoczesne szczoteczki soniczne wraz z końcówkami i inne akcesoria stomatologiczne. Z nimi kompleksowo zadbasz o zdrowie i higienę swojej jamy ustnej – na co dzień i po ekstrakcji ósemek.

Możliwość komentowania Pielęgnacja zębów po ekstrakcji ósemek – to warto wiedzieć! została wyłączona