Irygatory i szczoteczki

Jak używać irygatora?

Używanie irygatora znacznie poprawia kondycję jamy ustnej. Urządzenie to usuwa nawet 99% płytki nazębnej, poprawia krążenie w dziąsłach, a tym samym wzmacnia je i zmniejsza krwawienie. Znacznie ułatwia też utrzymanie w czystości jamy ustnej osobom, które noszą aparaty ortodontyczne, mosty lub korony – irygatory doskonale oczyszczają nawet trudno dostępne miejsca. Wiele osób jednak boi się zainwestować w tego typu sprzęt, bo nie wie, jak się go używa i w jaki sposób właściwie działa. Dlatego dziś krótka instrukcja dla początkujących na temat tego, w jaki sposób czyści się jamę ustną irygatorem stacjonarnym.

Przygotowanie irygatora

Pierwszym, co powinniśmy zrobić, jest przygotowanie irygatora do pracy. Zanim rozpoczniemy czyszczenie jamy ustnej, musimy napełnić zbiornik urządzenia wodą, potem zaś ułożyć go na podstawie irygatora. Następnym krokiem powinno być wybranie odpowiedniej dla naszych zębów końcówki i wciśnięcie jej w przygotowany do tego uchwyt. Jeśli używamy irygatora po raz pierwszy, zanim zaczniemy proces czyszczenia zębów, musimy wypompować wodę z urządzenia. Aby zrobić to prawidłowo, należy ustawić regulator ciśnienia wody na najwyższe obroty i skierować końcówkę do zlewu. Następnie powinniśmy włączyć urządzenie i odczekać tak długo, jak długo płynie woda.

Wodne nitkowanie zębów

Potem możemy wyłączyć urządzenie i ponownie napełnić zbiornik wodą. Tym razem będzie ona służyła do czyszczenia, najlepiej więc, by była ciepła, gdyż gorąca lub bardzo zimna może niepotrzebnie podrażnić dziąsła i zęby. Na początku, gdy dopiero przyzwyczajamy się do nitkowania wodnego, najlepiej jest ustawić urządzenie na najniższe ciśnienie, a dopiero później, w razie potrzeby, zwiększać jego moc.

Następnie możemy przejść do czyszczenia jamy ustnej. Aby to zrobić, należy pochylić się nad zlewem tak, by woda mogła swobodnie spływać do umywalki, i włożyć końcówkę do ust. Najlepiej nieco przymknąć wargi przed włączeniem urządzenia – w ten sposób woda nie będzie pryskać dookoła. Kolejnym krokiem powinno być skierowanie końcówki irygatora pod kątem 90 stopni do linii dziąseł i ustawienie jej przy dolnych, tylnych zębach. Potem włączamy urządzenie i powoli przesuwamy końcówkę wzdłuż kolejnych zębów – cały czas tuż przy dziąsłach. Zatrzymujemy się na chwilę przed każdym kolejnym zębem i czyścimy przestrzenie przy dziąsłach zarówno z przodu, jak i z tyłu. Cały proces powtarzamy w przypadku górnych zębów. Każdą stronę najlepiej nitkować przez minutę dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *