Problemy jamy ustnej

Jak leczyć paradontozę?

Paradontoza (inaczej przyzębica) atakuje niezauważalnie. Stan zapalny przyzębia przez długi czas nie jest wyczuwalny. A tym sposobem nieleczona choroba prowadzić może nawet do utraty zębów. Paradontoza dotyczy aż ponad 10 procent ziemskiej populacji, a w samej Polsce — około 70 procent. Dlaczego aż tak wiele? Niestety zaledwie 1/3 Polaków ma świadomość, co powoduje parodontozę i jak można jej uniknąć. Co zatem należy o niej wiedzieć?

s

Jakie są główne przyczyny paradontozy?

Parodontoza jest wynikiem długotrwałego stanu zapalnego, który wywołany jest przez chorobotwórcze drobnoustroje, które są gromadzone w miejscu zetknięcia dziąseł i zębów. Płytka nazębna, która zbiera się na zębach, zawiera florę bakteryjną i resztki pożywienia. Gdy nie jest systematycznie usuwana, nie potrzebuje dużo czasu, by zmieniła się w kamień nazębny. Ten mineralizuje się przy krawędzi dziąsła, a następnie obniża się coraz bliżej korzenia, dostając się pod tkankę miękką. Za jego sprawą następuje podrażnienie dziąseł, a to powoduje obrzęk i ból. Miękka tkanka dziąsła zaczyna się obkurczać, ponieważ cofa się przed kamieniem. Jeżeli ten proces nie zostanie zatrzymany w odpowiednim momencie, to tkanki, które mocują zęby w kości szczęki, zostaną uszkodzone, a następnie zniszczone. Kolejnym etapem będzie odsłonięcie szyjek zębowych. Wówczas zęby okazują się już na tyle luźno osadzone w szczęce, że mogą zacząć wypadać.

 

Jak leczy się paradontozę?

Okazuje się niestety, że choroby przyzębia nie za każdym razem są możliwe do wyleczenia u dentysty. Zdarza się, że uzębieniem dotkniętym tym schorzeniem musi zaopiekować się chirurg. Leczenie chirurgiczne ma spowodować usunięcie tkanek, które zostały zmienione przez chorobę i naprawić lub odtworzyć je. Jednak zamiast z nią walczyć, lepiej jest zapobiegać. Jama ustna to początek przewodu pokarmowego oraz układu oddechowego. Warunkiem właściwego jej funkcjonowania jest zdrowie budujących ją tkanek. Niestety wszystkie zaniedbania higieniczne zębów doprowadzają do zmian w pozostałych częściach organizmu. Brak higieny jamy ustnej prowadzi także do tworzenia płytki nazębnej, a stąd niedaleko już do chorób w obszarze jamy ustnej, w tym do paradontozy. Należy więc dokładnie szczotkować zęby kilka razy dziennie, a dla utrzymania ich lepszego stanu używać irygatora stomatologicznego.

 

Dieta przy paradontozie

Czy właściwa dieta jest w stanie zapobiec paradontozie? Dieta dobra dla zębów i dziąseł charakteryzuje się dużą zawartością wapnia i witamin z grupy A, B i C. Chcąc uniknąć tego schorzenia, powinniśmy więc często sięgać po nabiał, a również po świeże owoce i warzywa. Ważne jest również, by wystrzegać się słodyczy oraz wszelkich produktów, które zalegać będą między zębami. Powstrzymajmy się także przed regularnym piciem kwaśnych napojów, np. soków owocowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *