Higiena jamy ustnej

Jak dbać o zęby u dzieci?

Twój maluch ma już swoją pierwszą szczoteczkę do zębów, ale nie masz pewności, czy kolorowa pasta do zębów może mieć dobry wpływ na mleczaki Twojego dziecka? A może zastanawiasz się, kiedy nadejdzie odpowiedni moment, żeby uczyć kilkulatka mycia zębów? Dziś postaramy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania dotyczące higieny jamy ustnej dzieci.

 

Zaopatrz dziecko w szczoteczkę do zębów

Na początku, kiedy u malucha pojawią się już zęby, warto kupić mu małą, miękką szczoteczkę. Istnieją nawet modele, które można położyć na palec i nie trzeba wówczas chwytać szczoteczki za rączkę. Kiedy zębów pojawiać się zacznie coraz więcej, najrozsądniej będzie kupić klasyczną szczoteczkę. Te dziecięce najczęściej mają kolorowe wzorki, są ozdobione wizerunkami postaci z bajek czy popularnych kreskówek. Szczoteczki te przeważnie oznaczone są cyframi 0-2, które oznaczają preferowany wiek dziecka. Zwróć szczególną uwagę na to, jak długo Twoje dziecko używało szczoteczki. Jeśli w czasie korzystania z niej przechodziło infekcję lub jeśli spadła ona na podłogę w łazience, należy wyrzucić ją i kupić nową.

 

ZoneCreative, fotolia.com, #107843629
ZoneCreative, fotolia.com, #107843629

 

Wybierz odpowiednią pastę do zębów

Mycie wystarczy zacząć od samej wody. Pastę można wprowadzić w momencie, kiedy dziecko będzie już oswojone ze szczoteczką. Ilość pasty powinna być naprawdę niewielka, najlepiej zacząć od pół ziarenka groszku. Większe dzieci mogą już korzystać ze standardowej ilości. Pierwszą pastę z fluorem możemy kupić maluchowi, kiedy pojawią się u niej już pierwsze mleczaki. Ząbki te mają bardzo cienkie szkliwo, dzięki czemu fluor nie ma problemu z przeniknięciem przez nie. Przypilnuj, aby maluch dobrze wypłukał buzię na koniec czyszczenia. Jeśli nie potrafi jeszcze pluć, lepiej wstrzymać się z używaniem pasty do momentu, kiedy zdobędzie tę umiejętność.

 

Naucz malucha, że dentysty nie trzeba się bać

Wytłumacz dziecku, że wizyta u stomatologa to nic strasznego. Im wcześniej zaprowadzisz je do dentysty, tym korzystniej dla Was obojga. Twój kilkulatek przekona się, że nie ma się czego bać, a Ty będziesz spokojna o jego stan uzębienia. Zadbaj o to, by specjalista, do którego zapiszesz malucha, potrafił pracować z dziećmi. Niech będzie to radosna wizyta, po której dziecko nie będzie mogło doczekać się kolejnej.

 

A jeśli Twoje dziecko może już używać irygatora, serdecznie polecamy model z naklejkami dla najmłodszych. Dbanie o higienę jamy ustnej jest łatwiejsze niż może się wydawać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *