Higiena jamy ustnej

Jak dbać o implanty zębów?

Implanty zębów to rozwiązanie stosowane już od wielu lat. To jedna z lepszych metod na uzupełnienie braków w uzębieniu, nie oznacza to jednak, że nie wymaga ona od posiadaczy tego typu uzupełnień żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Posiadaczy implantów obowiązują podobne zasady higieny jamy ustnej, jak tych z nas, którzy mają wszystkie zęby własne. Jak prawidłowo dbać o implanty, by mogły posłużyć nam całe życie?

.

Czym są implanty zębów?

Zanim przejdziemy do omawiania zasad higieny jamy ustnej u osób po leczeniu implantologicznym, powinniśmy zacząć od wyjaśnienia, czym są implanty zębów.

Implant to tytanowy element, najczęściej w kształcie śruby, który zastępuje korzeń usuniętego zęba. Umieszcza się go w kości, która po pewnym czasie się zrasta. Następnie na implant nakłada się koronę, która zastępuje ząb.

.

fotolia.com, #124872374 | Autor: crevis
fotolia.com, #124872374 | Autor: crevis

.

Dlaczego odpowiednia pielęgnacja implantów jest ważna?

Oczywiście z racji tego, że implanty to sztuczne uzupełnienia, nie grozi im już próchnica, jednak powinniśmy dbać o nie tak, a nawet jeszcze dokładniej, niż o nasze prawdziwe zęby. Tylko dzięki właściwej higienie wokół implantu nie rozwinie się stan zapalny, a na jego powierzchni nie będzie zbierał się kamień i płytka nazębna.

Ze względu na budowę implantów, w ich przypadku także należy oprócz samego szczotkowania, zadbać o higienę przestrzeni międzyzębowych. Nieodpowiednia pielęgnacja implantów może bowiem grozić zapaleniem okołoimplantologicznym, które wywołane jest przez beztlenowe bakterie znajdujące się w płytce i kamieniu nazębnym. Objawami takiego zapalenia najczęściej jest obrzęk i opuchlizna wokół implantu, wysięk ropny, krwawienie i stan zapalny. Im szybciej zauważymy niepokojące objawy, tym szybciej należy zacząć leczenie, by nie doprowadzić do utraty implantu.

.

Complete Care 7.0, 759,00 zł
Complete Care 7.0, 759,00 zł

.

Higiena implantów zębów

Podobnie jak w przypadku zębów, implanty należy szczotkować dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Pamiętajmy także, że warto sięgać po szczoteczkę soniczną, która czyści zęby dokładniej niż szczoteczka manualna. Oprócz samego szczotkowania standardem w higienie nie tylko implantów, ale każdych zębów powinno być dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Nie zapewni nam tego nić dentystyczna, dlatego też w tym wypadku powinniśmy sięgnąć po specjalnie stworzone w tym celu urządzenia, jakimi są irygatory dentystyczne. Jeśli chcemy, by implanty posłużyły nam całe życie, po irygator powinniśmy sięgać raz dziennie każdego dnia.

.

Irygator Waterpik WP-100E Ultra / 379,00 zł
Irygator Waterpik WP-100E Ultra / 379,00 zł

.

Dzięki temu, że irygatory Waterpik mają wymienne końcówki, możemy sięgnąć po takie, które zostały zaprojektowane specjalnie do higieny implantów, mostów i koron. Jest to model Waterpik PS-100. Specjalna budowa tego typu końcówek, składających się z trzech pęczków włosia, pozwala urządzeniu na dotarcie do najbardziej niedostępnych miejsc i dokładne usunięcie bakterii i płytki nazębnej. Końcówki te pasują do większości modeli irygatorów Waterpik. Co ważne, oprócz samego czyszczenia, strumień wody wydostający się z irygatora także masuje tkankę dziąsła wokół implantu, poprawiając jej ukrwienie.

.

Końcowki do irygatora do czyszczenia koron, mostów, implantow, Waterpik PS-100 / 55,00 zł
Końcowki do irygatora do czyszczenia koron, mostów, implantów, Waterpik PS-100 / 55,00 zł

.

Pamiętajmy więc, że niestety sama szczoteczka po prostu nie jest w stanie doczyścić wszystkich zakamarków jamy ustnej, dlatego w każdej łazience posiadacza implantów zębów (i nie tylko!) powinno znaleźć się urządzenie tego typu.

Oprócz szczotkowania i stosowania irygatora, które powinny stanowić podstawę higieny, możemy sięgnąć także po płyny do płukania jamy ustnej. Nie należy także zapominać, że co pół roku powinniśmy udać się na kontrolę do stomatologa, który zajmuje się także implantami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *