Higiena jamy ustnej

Jak czyścić język?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to klucz to pięknego uśmiechu i świeżego oddechu. Dziś chcemy przyjrzeć się bliżej jednemu z powodów nieświeżego oddechu, a więc bakteriom na języku, które można z niego usunąć, pod warunkiem, że będziemy dobrze czyścili język. No właśnie, dobrze. Czyli tak właściwie jak?

 

Szczotkowanie języka — dlaczego?

Dotychczasowe badania wykazały, że myjemy zęby, ale mimo to zostawiamy w niej mnóstwo bakterii. Dlaczego? Zapominamy o wyczyszczeniu języka! A to poważny problem. Na nim znajduje się bowiem mnóstwo bakterii. Język odpowiada za ssanie, żucie, połykanie oraz mówienie. Bez niego, tak niedocenianego, trudno byłoby nam żyć — nie moglibyśmy się komunikować ani zjeść posiłku. Na języku umieszczone są brodawki, które pełnią mechaniczne funkcje. Są też odpowiedzialne za czucie smaku. To, w jaki sposób brodawki są rozmieszczone na języku, pozwala bakteriom na swobodny rozwój. Wprawdzie język zaliczamy do takiej części jamy ustnej, w której procesy samooczyszczania można uznać za całkiem duże, ale mimo to gnicie na powierzchni języka to częsty proces.

 

Co wyczytamy z wyglądu języka?

Bardzo wiele. To zaskakujące, jak dużo informacji o naszym stanie zdrowia kryje język. Przeważnie stanowi on odzwierciedlenie niektórych stanów chorobowych, które toczą się w organizmie. Nie bez powodu dobrze znane jest nam pojęcie „język obłożony”, jako powód do zmartwień związanych ze schorzeniami układu pokarmowego. Z kolei popularny „język malinowy” to oznaka płonicy. Naszej uwadze nie umkną na pewno różnego rodzaju zakażenia grzybicze, pojawiające się białe wykwity, w których powierzchnia się wygładza i zaczerwienia, a brodawki zanikają. Z kolei osoby, które uzębienie muszą uzupełniać protezami lub ci, którzy cierpią na wrodzone lub nabyte schorzenia języka, powinni zwracać szczególną uwagę na to, jak dbają o swoją jamę ustną.

 

rocketclips, fotolia.com, #86790896
rocketclips, fotolia.com, #86790896

 

Wyczyścić język. Dobrze, ale czym?

Wszyscy stomatolodzy są zgodni. Język trzeba czyścić. Niestety często okazuje się, że to nieprzyjemna czynność, ponieważ szczotkowanie języka, a szczególnie tylnej części, wywołuje w nas odruch wymiotny. Poza tym czyszczenie szczoteczką nie zawsze przynosi zamierzony efekt, ponieważ bywa, że pomiędzy brodawki językowe wciskamy resztki jedzenia. To wcale nie pomaga w utrzymaniu higieny. Płyny do higieny jamy ustnej też nie zawsze dobrze się w takiej sytuacji sprawdzają, ponieważ nie pomagają w utrzymaniu w dobrym stanie końcówki języka, a oprócz tego mają w swoim składzie alkohol, przez który możemy doświadczyć suchości w jamie ustnej. Do czyszczenia języka najlepiej jest użyć specjalnego przyrządu, zwanego zamiataczem. Okazuje się, że ma dobry wpływ zarówno na jamę ustną, jak i na zdrowie płuc.

 

Irygator również polecany

Jeśli zdecydujesz się na zakup irygatora stomatologicznego, warto, aby zawierał zestaw zamiennych końcówek. Dołączona będzie do nich specjalna końcówka do czyszczenia języka, działająca tak, jak wymiatacz. Kilka razy przesuń końcówką po języku. To naprawdę nieskomplikowane, a da Ci pewność świeżego oddechu. Polecamy z całego serca!

 

polkardbis.pl
Końcowki irygatora do czyszczenia języka Waterpik TC-100 / 50 zł

 

Wszystkie irygatory marki Waterpik znajdziecie na naszej stronie www.polkardbis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *