irygator-do-jamy-ustnej
Irygatory i szczoteczki

Czy irygator można stosować zamiast szczoteczki do zębów?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup irygatora do zębów. To urządzenie, które wykorzystując strumień wody pod ciśnieniem, pozwala na profesjonalne oczyszczenie zębów oraz przestrzeni między nimi. Regularne irygacje pomagają chronić jamę ustną przed rozwojem chorób oraz związanym z nimi kosztownym leczeniem. Przeczytaj, co warto wiedzieć o tym urządzeniu. Dlaczego irygator nie zastąpi szczotkowania zębów? Wyjaśniamy to w artykule.

Do czego służy irygator?

Irygacja dentystyczna kojarzy się przede wszystkim z profesjonalnym zabiegiem u stomatologa. Właśnie w tym celu zostały wynalezione w latach 60. XX wieku. Coraz częściej jednak urządzenia do wodnego oczyszczania zębów można zobaczyć na łazienkowych półkach. Irygator zbudowany jest z pojemnika na wodę oraz zakrzywionej końcówki, która pozwala dotrzeć do zakamarków jamy ustnej. Jego działanie opiera się na mieszaninie wody i sprężonego powietrza wystrzeliwanego w postaci precyzyjnego, cieniutkiego strumienia.

Irygator pozwala dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych oraz kieszonek przydziąsłowych, oczyszczając je z resztek jedzenia oraz usuwając płytkę nazębną. Z tego względu stanowi skuteczniejszą i bezpieczniejszą alternatywę dla wykałaczek i nici dentystycznych. Oprócz tego strumień wody o regulowanym ciśnieniu doskonale masuje dziąsła, poprawiając ich ukrwienie. To szczególnie przydatna funkcja dla osób cierpiących na choroby przyzębia.

Czy irygator zastąpi szczoteczkę?

Wiele osób zastanawia się, czy irygacje mogą zastąpić szczotkowanie. W końcu, po co używać dwóch urządzeń, gdy jedno z nich wystarczająco oczyszcza zęby? Niestety nie na tym polega używanie irygatora. Żadne urządzenie nie zastąpi szczoteczki, której skuteczność polega na oczyszczaniu powierzchni zębów ruchem włókien, wymieceniu resztek jedzenia, a także rozprowadzeniu pasty, która pomaga w remineralizowaniu szkliwa oraz eliminacji bakterii. Irygacje stanowią tu jedynie dopełnienie pracy szczoteczki.

Kiedy stosować irygator?

Irygacje służą uzupełnieniu profilaktyki zdrowej jamy ustnej. Efektywność urządzenia zwiększa stosowanie go wspólnie ze szczoteczką soniczną. Wyszczotkowanie zębów, a następnie dokładne oczyszczenie zakamarków za pomocą strumienia wody pozwala cieszyć się dłużej swoim naturalnym uzębieniem, a także zadbać o plomby czy implanty.

Korzystanie z irygatora jest szczególnie polecane w przypadku:

 • założonego aparatu dentystycznego;
 • ciasnych przestrzeni międzyzębowych;
 • szerokich przestrzenich (diastemach);
 • paradontozy;
 • krwawienia z dziąseł i nadwrażliwości;
 • implantów i mostów;
 • halitoza;
 • osadów na zębach – irygatory wybielające.

Decydując się na urządzenie irygacyjne z oferty Waterpik Polska, możesz dopasować akcesoria dedykowane konkretnym potrzebom: końcówki poddziąsłowe, do koron, mostów i implantów lub do oczyszczania języka. W ofercie znajdziesz również tabletki wybielające czy specjalne uchwyty na końcówki, które pozwalają zadbać o porządek na łazienkowej półce.

irygacja-zebow-dzieci

Możesz go nosić ze sobą

Ze względu na budowę irygatory kojarzone są ze stacjonarnymi urządzeniami pokaźnych rozmiarów. Wszystko ze względu na dołączony zbiornik na wodę, która pobierana jest podczas irygacji. W ostatnim czasie popularność zyskały jednak urządzenia mobilne, które możesz zabrać ze sobą w podróż, do pracy, szkoły czy gdziekolwiek się wybierasz. Irygator bezprzewodowy Waterpik wyposażony jest w mniejszy zbiornik na wodę, którą możesz w łatwy sposób uzupełnić. Do zalet urządzenia należą:

 • cicha praca;
 • możliwość ładowania przez USB;
 • wodoodporność;
 • szeroki wybór końcówek.

Dzięki wygodnemu etui oraz kompaktowym rozmiarom możesz mieć swój irygator zawsze przy sobie i skutecznie zadbać o swoje zęby. Model bezprzewodowy przyda się, zwłaszcza gdy jadasz poza domem. Szybkie usuwanie resztek jedzenia to sposób na opóźnienie procesów bakteryjnych zachodzących w jamie ustnej, które prowadzą m.in. do narostu płytki nazębnej. Używaj irygatora razem ze szczoteczką soniczną od Waterpik Polska.

Nie zapomnij o szczotkowaniu zębów!

Irygacje pomogą Ci w profesjonalnym oczyszczaniu jamy ustnej. Pamiętaj, że irygator stanowi jedynie uzupełnienie do regularnego mycia zębów za pomocą szczoteczki. Wybierz najlepsze urządzenie stacjonarne lub bezprzewodowe przeznaczone do starannej profilaktyki od Waterpik. W ofercie znajdziesz również wszystkie niezbędne akcesoria do irygacji oraz końcówki do szczoteczek sonicznych.

Możliwość komentowania Czy irygator można stosować zamiast szczoteczki do zębów? została wyłączona