higiena jamy ustnej waterpik
Higiena jamy ustnej

3 sposoby na właściwą higienę jamy ustnej, kiedy nosisz aparat ortodontyczny

 

Coraz więcej osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci, nosi aparat ortodontyczny. Badania pokazują jednak, że tylko niewielka część z nich wie, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej w takiej sytuacji. Niewiedza może doprowadzić do rozwoju próchnicy i choroby dziąseł. Jak zatem zadbać o swoje zęby kompleksowo, aby były nie tylko proste, ale śnieżnobiałe i zdrowe? Podpowiadamy – poznaj nasze sprawdzone sposoby. Zapraszamy do lektury.

Aparat ortodontyczny – utrudnienie podczas szczotkowania zębów?

Niekoniecznie! Nosząc aparat, musisz po prostu poświęcić więcej czasu na szczotkowanie uzębienia, ale nie oznacza to wcale, że trzeba spędzać w łazience długie godziny. Wystarczy kilka prostych zabiegów i odpowiedni sprzęt. W sprzedaży są dostępne specjalne szczoteczki do zębów, które pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków. Bardzo dobrym rozwiązaniem są modele soniczne oraz urządzenia do irygacji. Jaki irygator do zębów wybrać i gdzie kupisz go w przystępnej cenie? Przeczytaj wpis do końca, a wszystkiego się dowiesz.

Pasta, szczoteczka ortodontyczna i… nić dentystyczna!

Jeśli nosisz aparat ortodontyczny, bardzo ważne jest Twoje zdyscyplinowanie. To przede wszystkim właściwa higiena jamy ustnej oraz regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne do specjalisty. Sama szczoteczka i pasta do zębów to za mało. Koniecznie stosuj też nici dentystyczne. Pozwalają usuwać osad i resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych – zwykłą szczoteczką często trudno tam dotrzeć. Wybieraj nici, które mają różne grubości. Za ich pomocą łatwiej dostać się:

  • pod drut na zębach,
  • do przestrzeni między nimi,
  • do zakamarków aparatu.

Najlepsze są modele, które mają małe główki z włosiem wyprofilowanym w kształcie litery V. Pozwala to dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze szczoteczek:

  • międzyzębowych, które są alternatywą do nici dentystycznych,
  • jednopęczkowych – z gęstym włosiem i kształtem, który umożliwia czyszczenie miejsc przydziąsłowych.

Nie zapominaj o irygatorze!

Nawet jak dokładnie szczotkujesz zęby i używasz nici dentystycznych, nie jesteś w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków. Dlatego, jeśli chcesz właściwie zadbać o higienę jamy istnej, zaufaj marce Waterpik, która oferuje najlepsze irygatory  na rynku. Proponujemy modele stacjonarne – ładowane sieciowo i bezprzewodowe – ładowane, np. magnetycznie. Wystarczy napełnić irygator wodą i dobrać odpowiedni współczynnik pulsacji. Urządzenie pracuje cicho i ładuje się bardzo szybko:

  • wyczyścisz nim dokładnie szczeliny międzyzębowe,
  • dotrzesz poniżej linii dziąseł,
  • usuniesz resztki pokarmów.

Dobry irygator do zębów i szczoteczka soniczna powinny się znaleźć w każdym domu, nie tylko, gdy nosisz aparat ortodontyczny. Urządzenie jest proste w obsłudze. Z jednego aparatu może korzystać cala rodzina pod warunkiem, że każdy ma własną wymienną końcówkę.

Specjalne produkty na nadwrażliwość i podrażnienia

Regularne stosowanie irygatora ma zbawienny wpływ na wrażliwe i podrażnione dziąsła – koi oraz uśmierza ból. Po irygacji możesz przepłukać usta specjalnym płynem, który działa odświeżająco i przeciwbakteryjnie. Ważne, żeby był on bez dodatku alkoholu, gdyż taki wysusza błonę śluzową.

Jeśli od niedawna nosisz aparat ortodontyczny, musisz szczególnie uważać, aby nie podrażniał dziąseł – ostre elementy mogą je kaleczyć. Dlatego warto stosować specjalny wosk lub silikon do aparatu, które chronią miękkie tkanki jamy ustnej przed otarciami. Zminimalizujesz ryzyko uszkodzeń błony śluzowej. Doskonale sprawdzają się też w takich przypadkach żele i pasty. Znacznie łagodzą podrażnienia, przyspieszają gojenie ran i koją ból. Bardzo dobrze działają preparaty na bazie aloesu i witaminy E, które łagodzą stany zapalne dziąseł.

Profilaktycznie stosuj też preparaty remineralizujące. Odbudowują szkliwo, które może uszkadzać się podczas noszenia aparatu i zmniejszają objawy nadwrażliwości.

Do szczoteczek sonicznych stosuj też specjalne końcówki z miękkim włosiem, które są przeznaczone dla osób z nadwrażliwością zębów lub z podrażnieniami dziąseł.

Dbaj o higienę jamy ustnej

Kiedy nosisz aparat ortodontyczny, musisz nie tylko dbać o zęby, ale i o dziąsła, które są szczególnie narażone na podrażnienia. Dlatego zaopatrz się w dobry irygator. Kupisz go w naszym sklepie internetowym w przystępnej cenie. Jeśli masz wątpliwości, jakie urządzenie wybrać, eksperci Waterpik, służą pomocą. Zachęcają też do pobrania specjalnej aplikacji na Smartfona, gdzie będziesz miał wszystkie wskazówki, jak prawidłowo używać irygatora, aby w pełni wykorzystać jego potencjał. Zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *